اخبار

گزارشی از همکاری‌های ایران و سوریه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا

گزارشی از همکاری‌های ایران و سوریه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا

شاید بهترین توصیف برای اتحاد سوریه و ایران در شعاری است که پیش از ورود رئیس جمهور ایران به دمشق، مطرح شده است: «در کنار هم مقاومت کردیم؛ و با هم از نو می‌سازیم.»

تجهیزات سنگین با احتیاط کارمی کنند تا شاید افرادی زنده از زیر آوار بیرون بیایند. بار دیگر تهران و دمشق کنار هم هستند تا ملتشان را یاری کنند. سازمان هلال احمر ایران در کنار همتای سوری خود، دست در دست هم می‌کوشند تا درد و رنج زلزله‌زدگان را کاهش دهند.

از همان ساعات اولیه وقوع زلزله، بسته‌های معیشتی و تیم‌های امدادی ایران به سوریه آمدند. کنسولگری ایران در دمشق درب‌های خود را به روی زلزله‌زدگان گشود. انبارهای سپاه قدس و نیروهای مقاومت، در اختیار زلزله‌زدگان قرار گرفت تا در آن‌جا اسکان موقت یابند و البته آذوقه و پوشاک نیز به آنان ارائه شد.

نواب نوری، سرکنسول ایران در حلب

« یک بحران بزرگی در سوریه شکل گرفت زلزله ای رخ داد مردم مصیبت زده ی حلب که یازده سال درگیر جنگ بودند و با بحران معیشتی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کردند دچار یک زلزله و بلایای طبیعی دیگری شدند که امیدوارم خدا به انها صبر و استقامت دهد وظیفه ی خودمان در جمهوری اسلامی ایران می دانیم که از این مردم حمایت کنیم و پشتیبانی شان کنیم و از این تحریم های ظالمانه ای که باعث شده وضع اقنصادی مردم سوریه بد بشه و امدادرسانی کشورهای مختلف را دچار مشکل کند واقعا دلخور هستیم ناراحت هستیم.»

جورج بخاش، دبیر پارلمان استانی حلب

نیز در مورد پیوندهای عمیق دو ملت ایران و سوریه اظهار داشت: «اتحاد ایران و سوریه محدود به حوزه سیاست و امنیت نیست؛ بلکه پایه روابط ما “انساندوستی” است. در بحران زلزله سوریه، ایرانیان از لحظه اول در کنار ما بودند. من خودم در بعضی از مکان‌ها با آن‌ها بودم. نقش آنان در امدادرسانی به زلزله‌زدگان در تمامی امور اعم از سلامت، بهداشت و بازسازی خانه‌ها کاملا ملموس بود.»

دو ملت ایران و سوریه در سختی‌ها در کنار یکدیگر بودند و امروز ملت سوریه، ایرانیان را برادران خود می‌دانند. در جبهه‌های جنگ علیه تروریسم، این همکاری و برادری در سطح عالی مشاهده شد و در مواجهه با تحریم‌های ظالمانه آمریکایی به بالاترین سطح رسید.

واشنگتن نفت سوریه را از شرق کشور می‌دزدد؛ همزمان با تحریم، در فروش نفت ایران مانع‌تراشی می‌کند. در این وضعیت، تهران و دمشق در کنار یکدیگر ایستاده‌اند تا از سویی خون جدیدی از انرژی و نفت به صنعت و اقتصاد سوریه تزریق شود و از سوی دیگر ایران بازارهای انرژی خود را توسعه دهد.

عمار الیوسف، کارشناس اقتصادی

در مورد روابط اقتصادی ایران و سوریه اظهار داشت: «ایران از نظر اقتصادی، تمام‌قد در کنار ملت سوریه ایستاده است. آن‌ها از طریق تسهیلات اعتباری، عرضه نفت و صادرات مواد غذایی، بهترین شرکای اقتصادی سوریه هستند.»

یکی از اقدامات قابل توجه ایران، ساخت و بازسازی نیروگاه برق شهر حلب است. دودهای سفیدی که از نیروگاه حرارتی برق حلب خارج می‌شود، نشان دهنده فعالیت نیروگاهی است که شرکت‌های ایرانی بازسازی کرده‌اند و به این ترتیب روزنه امیدی برای بازگشت زندگی صنعتی به پایتخت اقتصادی سوریه ایجاد شده است.

محمدرضا گنجری، از مهندسین ایرانی فعال در نیروگاه حرارتی حلب

وی در مورد عملکرد این نیروگاه گفت: «در حال حاضر تعمیراتی که در واحد یک در حال انجام شدند هست سرعت خوبی دارد سطح اسیب دیدگی خیلی زیاد است در قسمت ژنراتور در قسمت سویچ گیر در قسمن بویلر در قسمت توربین واقعا نیاز به تعمیرات اساسی دارد یک بازسازی می خواهد نیازمند زمان است منتها همکاران ایرانی ما با سرعت دارند کار را پیش میبرند تا ان شاءالله بتوانند مشکلات برق این کشور را خیلی کمتر کنند در تلاش هستند که هر چه زودتر واحد یک را به سرانجام برسانند و با حداکثر مگاوات به بهره برداری برسانند.»

شاید بهترین توصیف برای اتحاد سوریه و ایران در شعاری است که پیش از ورود رئیس جمهور ایران به دمشق، مطرح شده است: «در کنار هم مقاومت کردیم؛ و با هم از نو می‌سازیم». سه کلمه کافی است تا مطمئن شویم که اتحاد تهران و دمشق به سنگ بنای اساسی در شکل دادن به نظم جدید منطقه تبدیل شده است و کسی نمی‌تواند این اتحاد را نادیده انگارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − یک =