کنفرانس ها

گزارش اجمالی از برگزاری هم اندیشی روز خبرنگار رسانه و رسالت های بشر دوستانه

هفدهم مردادماه به پاس قدردانی از تلاش ها و خدمات ارزنده اصحاب رسانه که پرچم رسالت بزرگ اطلاع رسانی و آگاهی بخشی را بر دوش گرفته اند، «روز خبرنگار» نامگذاری شده است. بدون شک این روز فرصت مغتنمی است تا از زحمات بی دریغ اصحاب قلم و پیشقراولان و طلایه داران راستین عرصه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در جامعه، قدردانی شود.

“مجمع جهانی صلح اسلامی” به عنوان یک سازمان مردم نهاد بین المللی و با همراهی نخبگان داخلی و بین المللی بیش از یک دهه خدمت در ترویج گفتمان صلح عادلانه را در کارنامه دارد؛ در این راستا خبرنگاران به عنوان سربازان عرصه اطلاع رسانی با سلاح قلم و انعکاس آن می توانند در افشای ظلم و انتقال و اشاعۀ ادبیات صلح عادلانه و حفظ کرامت انسانی در جهان بسیار اثرگذار باشند.
به باور مجمع، رشد و ارتقاء آگاهی و اطلاعات جامعه مرهون خدمات سریع و دقیق اصحاب رسانه و به طور ویژه «خبرنگاران» است. نخبگانی که طلايه داران راستين خدمت به نظام خبررساني در جمهوري اسلامي ايران هستند و همواره سعي بر آن داشته‌اند كه با تلاش وافر، جهان را با هاله‌اي از قداست در هم آميزند، تا آنچه را كه عرضه مي‌دارند ارزش خدايي داشته باشد.
در همین راستا مجمع جهانی صلح اسلامی در روز پنجشنبه مورخ ۱۸ مرداد ۹۷ از ساعت ۱۰ صبح به مناسبت روز خبرنگار یک هم اندیشی با عنوان رسانه و رسالت های بشر دوستانه با تعداد کثیری از اصحاب رسانه و خبرنگاران فعال در ایران اسلامی در محل سالن قصر شیرین موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار کرد.
در این نشست که بیش از ۷۰ نفر  از جمله شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی، نخبگان  مرتبط، مدیران مسئول، سردبیران و خبرنگاران فعال در عرصه مطبوعات و رسانه‌های فعال در کشور حضور داشتند.

ابتدا دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی، آقای دکتر داود عامری به تبیین تاریخچه تشکیل مجمع جهانی صلح اسلامی و اهداف آن پرداخت و شمه ای کوتاه از فعالیت ها و کنفرانس های داخلی و بین المللی مجمع جهانی صلح اسلامی در طول فعالیت های آن ارائه کرد.
ایشان در ادامه افزود: اقدامات بشر دوستانه با دو رویکرد در جهان انجام می‌شود: اول اقداماتی که جنبه مادی دارند مثل کمک های مردمی و خدمات حمایتی در حوادث، رخدادها و مسائل جهانی که این اقدامات توسط هلال احمر، صلیب سرخ، NGOها و نهادها؛ اما آنچه مورد غفلت قرار گرفته اقدامات معنوی مثل فعالیتهای حقوقی، فرهنگ سازی، اندیشه‌سازی و گفتمان‌سازی است.
دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی  با اشاره به مزایای فراوان حمایت های معنوی، خاطرنشان کرد: این حمایت ها موجب پیشگیری از نابسامانی‌ها، مدیریت کرامت انسانی و ایستادگی در برابر سلطه‌جویی‌ها می‌شود که از مهم‌ترین نیازهای جوامع بشری امروز است. جمهوری اسلامی به رغم وجود کاستیها و مشکلات دستاوردهای بزرگی را ایجاد کرد که می‌تواند ایده‌‌های بزرگی را برای سعادت بشر خلق کند.
دکتر عامری با بیان اینکه امروز جهان پر از حوادثی است که انسان را به چالش می کشد. در حالیکه خدا جهان را آفریده تا انسان به سعادت و تعالی برسد،گفت: اساساً این تعالی جز برنامه های هیچ یک از سازمان‌های مردم نهاد جهانی نیست. امروز شهادت می دهیم اندیشه های جمهوری اسلامی برای بشر اندیشه هایی بر مبنای صلح است. این را به عنوان یک سازمان مردم نهاد می‌گوییم، نه سازمانی وابسته به حکومت. اما متاسفانه در انتشار و بیان این اندیشه ها در سطح جهان کاستی هایی وجود دارد و ما تلاش میکنیم در مجمع جهانی صلح اسلامی محیطی برای انسان ها فراهم شود تا این اندیشه منتشر شود.
دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی با اشاره به اینکه ما یک دهه است که به اقدام در این زمینه مشغولیم و با تحقیقات به این رسیدیم که اگر صلح و عدالت باهم در آمیخته شود، جامعه جهانی به نقطه مطلوبی خواهد رسید،خاطر نشان کرد:تلاش کردیم بیش از اینکه در ایران اقدامات مان دیده شود، در دنیا شناخته شویم. امروز هزاران نفر از گوشه و کنار جهان علاقه مند به اقدامات مجمع جهانی صلح اسلامی به انتشار اندیشه های آن می پردازند.
وی در پایان تصریح کرد: شمار بالای نخبگان ایرانی این ظرفیت را به ما می دهد تا بهتر فعالیت داشته باشیم. لذا امروز از جامعه رسانه ای می خواهیم تا مبشر این حوزه گفتمانی باشند. این را نوید می دهم که شمار زیادی از افراد در حوزه بین المللی به ما پیوسته و آماده همکاری با ما هستند.
محسن پاک آیین عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی (اهمیت نقش و رسالت خبرنگاران)
آقای محسن پاک آیین از اعضای شورای راهبری مجمع و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در کشور آذربایجان، به ایده ها و نظریات رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه صلح و کرامت انسانی اشاره کردند و پرداختن به نظریات معظم له را به عنوان یک عامل پیش برنده بزرگ برای طرح گفتمان صلح عادلانه در جهان مورد توجه قرار دادند. ایشان برای تبیین دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه صلح به بیان فرازهایی از سخنان حضرت امام خامنه ای درباره صلح و اهمیت آن برای تعالی بشری اشاره کردند.
اهمیت و جایگاه رسانه در انتشار گفتمان نظام اسلامی و مقام معظم رهبری بخش پایانی از صحبت آقای  پاک آیین بود.
وی افزود : نقش رسانه‌ها در رفع اختلافات میان کشورها و برقراری دوستی میان ملل بسیار مهم است، چرا که امروز رسانه‌های صهیونیستی به دنبال ایجاد اختلاف میان ما و سایر کشورها هستند.
پاک‌آیین با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره صلح، تاکید کرد: به تعبیر معظم‌له صلحی پایدار است که عادلانه باشد. صلح غربی‌ها عادلانه نیست و به همین خاطر پایدار نمی‌ماند.
دکتر جواد محمدی عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی (نقش خبرنگاران در توسعه فرهنگی)
آقای دکتر جواد محمدی از اعضای شورای رهبری مجمع جهانی صلح اسلامی به تبیین رسانه و نقش آن در توسعه فرهنگی با تأکید بر فرهنگ اسلامی ایرانی پرداختند.وی گفت :سابقه تاریخ ایران نشان می دهد که در ایران همواره با حضور ادیان و اقوام مختلف، مردم در صلح و دوستی زندگی کرده اند دولتمردان آمریکا در تبلیغات انتخابی اعلام کردند که خودشان داعش را ایجاد کردند اما ترامپ مدعی، ایران را متهم به جنگ طلبی کرده است.رسالت اصحاب رسانه افشاگری درباره وجهه زشت این جنایتکاران است. تجربه مصر، لیبی و دولت مصدق به ما نشان می‌دهد که فریب آمریکا ما را به اشتباه محاسباتی می‌اندازد. محمدی گفت: یکی از رسالت های مهم رسانه ها و خبرنگاران روشن کردن دروغ های ترامپ است.وی با اشاره به دعوت از ایران توسط ترامپ به مذاکره افزود: دعوت ترامپ به منظور غبار آلود کردن فضا است. خبرنگاران و رسانه ها می توانند الگوهای صلح و عدالت را معرفی کنند و با تبیین آن در جامعه ترویج دهند.
پس از پایان سخنان دکتر جواد محمدی، سرکار خانم دکتر کرمانی و جناب آقای دکتر علیزاده به نقش خبرنگاران و حرفه خبرنگاری در تولید اخبار و بازتاب حقایق و واقعیت ها در جهان اشاره نمودند و سپس حاضران به پرسش و پاسخ و تبادل‌ نظر در خصوص اهداف، فعالیت ها و برنامه های مجمع تا ساعت ۱۲ ظهر پرداختند و در پایان مقرر شد که این نشست ها و اهداف و برنامه های دقیق تری  با همراهی اهالی رسانه و برگزاری برنامه های منظم از سوی مجمع ادامه یابد تا ان شاءالله در آینده ضمن افزایش تلاش های تاثیرگذار برای گسترش صلح عادلانه در جهان، زمینه برای شکل گیری یک کمپین جهانی از اهالی رسانه برای مطالبه صلح عادلانه با “عنوان ائتلاف جهانی خبرنگاران برای تحقق صلح عادلانه” در جهان منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو + 9 =