کنفرانس ها

گزارش اجمالی از حقوق بشر آمریکایی، تروریسم و تحریم

«مجمع جهانی صلح اسلامی» با همکاری «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» و برخی نخبگان و دستگاه های علمی فرهنگی، نشستی با عنوان «حقوق بشر آمریکایی؛ تروریسم و تحریم» با هدف بررسی و نقد مفهومی گفتمان حقوق بشر امریکایی و اقدامات و آسیب های آن در جهان را در تهران  در تاریخ 12 تیرماه 1398 برنامه ریزی و برگزار کرد.

صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسانی به عنوان ویژگی های فطری انسانی و در قالب مفاهیم اساسی حقوق بشر، همواره از سوی ادیان الهی و نخبگان جهانی مورد احترام و تکریم بوده است. امروزه نیز، یکی از اساسی ترین موضوعات مورد بحث در حقوق بین الملل، حفظ صلح و امنیت جهانی است. با این وجود شاهد هستیم که به انحاء و دلایل مختلفی این حقوق مورد ظلم و تعدی قرار گرفته و از سوی افراد، گروه ها و حتی دولت هایی تهدید و یا نقض می شود و یا به طور انحصارطلبانه و یکجانبه تفسیر و بصورت ابزاری مورد استفاده قرار می گیرد.

دولت امریکا تاکنون با اقدامات متعدد ضد حقوق بشری در سراسر جهان، نشان داده است که دولتمردان این کشور که داعیه دفاع از حقوق بشر را دارند، به هیچ یک از تعهدات بین المللی در قبال حقوق بشر پایبند نیستند. از جمله مهمترین موارد نقض حقوق بشر توسط دولت امریکا، در ماه ژوئيه 1988 اتفاق افتاد. در این روز ناو «وینسنس» امریکا با شليك دو موشك «دريا به هوا» به هواپيماي مسافربري ايراني كه حامل 290 مسافر كه اغلب آنان زنان و كودكان بی دفاع بودند، موجب سقوط هواپیما و شهادت همه مسافران و خدمه آن شد.
به همین مناسبت، جمهوری اسلامی ایران، در راستای دفاع از حقوق خود و برقراری صلح، امنیت و حقوق بشر، روز 12 تیرماه را  «روز افشای حقوق بشر آمریکایی» نامگذاری کرده است.
مجمع جهانی صلح اسلامی از ابتدای تأسیس تاکنون با رسالت پی جویی صلح واقعی، عادلانه و پایدار برای آحاد بشر، در سایۀ احترام به ارزش¬های انسانی و الهی، ضمن اینکه برای ترویج گفتمان «صلح عادلانه» با همکاری نخبگان و اندیشمندان داخلی و خارجی مشغول به فعالیت می باشد، توجه اندیشمندان و افکار عمومی جهانی و همه دولت ها و نهادهای بین المللی را به علل تهدید صلح در دوران معاصر و دورنمای آیندۀ حیات انسانی متوجه و حساس می نماید. از این رو اقدامات و فعالیت های علمی و فرهنگی گسترده ای در زمینه تحقق صلح به خصوص صلح عادلانه در سطح منطقه و جهان را پیگیری می کند و دیدگاه نخبگان خود را در قالب های مختلف از جمله نشست های تخصصی و همایش های علمی به جامعۀ بین المللی و کارشناسان و علاقه مندان مرتبط ارایه می‌نماید.
محورهای نشست:
• بررسی حقوق بشر آمریکایی و جهان آینده
• تروریسم و حقوق بشرآمریکایی
• تحریم و حقوق بشرآمریکایی
• مصادیق نقض حقوق بشر آمریکا در جهان
• سقوط هواپیمای مسافربری ایران و حقوق بشر آمریکایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت × = 8