کنفرانس ها

گزارش اجمالی از همایش روز جهانی صلح 1397

روز سه شنبه سوم مهرماه، همایش«روزجهانی صلح 2018» با عنوان «حق بر صلح» توسط «مجمع جهانی صلح اسلامی» و با مشارکت و همکاری «مؤسسه پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی»، «باغ کتاب تهران» و «وزارت دادگستری، موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم و دیگر دستگاه های همکار با حضور شخصیت¬های علمی و نخبگی ساعت 9 تا 12 در سالن همایش باغ کتاب تهران برگزار شد.

در این هم اندیشی استادان و فرهیختگانی همچون: حضرت آیت الله محمدی عراقی- عضو محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مجلس خبرگان رهبری، آقای محسن پاک آیین- معاون بین الملل موسسه پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی، دکتر عباسی- معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری، دکتر جعفری- مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، دکتر حسین اکبری- مسئول دبیرخانۀ بیداری اسلامی، دکتر سید رسول موسوی- مسئول امور آسیای مرکزی و قفقاز در وزارت امور خارجه، خانم دکتر امین زاده- استاد دانشگاه و معاون حقوقی سابق ریاست جمهوری و دکتر داود عامری- دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی، به ایراد سخن پرداختند که در پی به اختصار به آنها می پردازیم.
آیت الله محمدی عراقی- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مجلس خبرگان رهبری
موضوع: اختلاف اساسی دیدگاه اسلامی با دیدگاه رایج جهان در خصوص صلح در مفهوم عدالت است.
آیت الله سید محمود محمدی عراقی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده مجلس خبرگان رهبری در این همایش اظهار کرد: ما جهان‌بینی خاصی در اصول انسان‌شناسی داریم که تاثیر خود را در گفتمان‌های ما می‌گذارد، اختلاف اساسی که دیدگاه اسلامی با دیدگاه رایج جهان در خصوص صلح دارد در مفهوم عدالت است. مسئله صلح و تعریفی که از آن ارائه می‌دهیم ناشی از این مسئله است.
وی افزود: در گفتمان جهانی همین اندازه که جنگ وجود نداشته نباشد، صلح تعریف می‌شود در حالی که به اعتقاد ما این سخن تعریف صلح را پایین می‌آورد، زیرا به نقش عدالت در آن اشاره‌ای ندارد.
آیت‌الله محمدی عراقی اضافه کرد: تجربه جنگ‌های تلخ جهانی، انسان امروزی را به ساختارهای معیوب کنونی برای حفظ صلح رسانده است؛ سازمان‌هایی که که حاصل فعالیت آنها هیچ خروجی مثبتی ندارد، البته این مطلب بدان معنا نیست که از فرصت وجود این سازمان‌ها غافل شد، اما باید توجه داشت که برای تحقق صلح نمی‌توان به این سازمان‌ها امید بست.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نتیجه مبانی نظری و نگرش‌های مادی ساختارهای کنونی بین‌المللی، شرایط نابسامان صلح در نقاط مختلف جهان است، گفت: معنای صلح منهای عدالت یعنی حفظ وضع موجود که معنای دروغین آن را در زمان جنگ تحمیلی مشاهده کردیم.
وی خاطرنشان کرد: جنگ و صلح از منظر قرآن موضوع دقیق و حساسی است، مستشرقان غربی دین اسلام‌ را دین جنگ و مسیحیت را دین صلح معرفی کرده‌اند و‌ در این کار خود تا حدودی هم موفق بوده‌اند و با تشکیل گروه‌های تکفیری توانستند بسیاری از مردم جهان را به اسلام بدبین کنند.
آیت‌الله محمدی عراقی گفت: مغالطه بین جنگ و جهاد و جزو اصول دین دانستن جنگ در اسلام‌ کاری است که دشمنان برای بدبین کردن مردم به اسلام آن را ترویج داده‌اند در حالیکه در بینش دینی جنگ استثناست و آنچه در قرآن مطرح است مسئله دفاع است. در اسلام جهاد نیازمند اذن است، اما صلح و مودت دستور است.
دکتر داود عامری- دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی
موضوع: دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی: بسیاری از کشورها لاف ائتلاف ضد تروریستی می زنند.
داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در همایش روز جهانی صلح 2018  گفت: بسیاری از کشورها لاف ائتلاف ضد تروریستی می زنند اما در باطن حامی آنها هستند.
عامری با تاکید بر این که بسیاری از کشورها لاف ائتلاف ضد تروریستی می زنند، اما در باطن حامی آنها هستند، گفت: نگاه به کشورهای اسلامی جهان سومی است که باید پیرو کشورهای توسعه یافته باشند و این باید تغییر کند.
دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی  ادامه داد: به نظر می رسد امروز هنجارهای بین المللی، شرایط حاکم را پذیرفته اند و ما باید تلاش کنیم این اندیشه را تغییر دهیم.
عامری بیان کرد: امروز اکثر اسناد و گفتمان در سازمان ملل فاقد اندیشه های اسلامی است و این برای اندیشمندان اسلام و کشورهای اسلامی یک ضعف است که باید رفع گردد و به نقطه قوتی تبدیل شود.
وی تاکید کرد: ما به خودباوری و تلاش نیاز داریم. امروز جمعی از نخبگان داخلی و جهانی کمک می کنند تا گفتمان مشخصی را در جهت صلح جهانی فراهم کنیم.
وی تصریح کرد: امروز اصل آنارشی در حوزه بین‌الملل به تدریج اصل پذیرفته شده‌ای است و این یک توطئه علیه بشریت است.
دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی همچنین بیان کرد: امروز مشکل اساسی در حوزه اندیشه وجود دارد و اگر می‌خواهیم اقدام راهبردی انجام دهیم، باید اندیشه را اصلاح کنیم در حالی که سهم و مشارکت اندیشمندان اسلامی وصلح‌خواه در دنیا بسیار ناچیز است. ما باید با نگاهی نو و کمک اندیشمندان ادیان الهی، راهی نو برای برون رفت از شرایط کنونی پیشنهاد دهیم و آن را مطالبه و پیگیری کنیم.
وی ادامه داد: سند توسعه سازمان ملل 17 محور دارد که محور 16 آن مربوط به صلح و عدالت می‌باشد. در تلاش هستیم تا با بهره گیری از دیدگاه‌های صاحب نظران اسلامی، سندی آماده کنیم و در این زمینه جمعی از نخبگان داخلی و جهان اسلام به ما کمک می‌کنند تا گفتمان مشخصی را در حوزه صلح و عدالت فراهم کنیم و به عنوان سندی اسلامی به سازمان ملل ارائه دهیم.
آقای محسن پاک آیین-معاون بین الملل موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی
موضوع: عدالت جهانی پیش شرط برقراری صلح جهانی است.
محسن پاک آیین معاون بین الملل موسسه پژوهشی_ فرهنگی انقلاب اسلامی و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی در اثنای نشست به تبیین نگاه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب درخصوص صلح پرداخت.
وی در رابطه با بررسی صلح عادلانه از دیدگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری گفت: این بحث، بحث بسیار مهمی است و در جهت گفتمان سازی جهانی، صلح بر مبنای عدالت می‌تواند نقش مهمی را در حوزه این ایفا کند.
وی تاکید کرد: از نگاه امام، برقراری صلح جهانی مستلزم استقرار عدالت جهانی است، یعنی عدالت جهانی پیش شرطی است برای برقراری صلح جهانی و بدون این عدالت صلح پایدار نخواهد بود.
معاون بین الملل مطالعه پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی اظهار کرد: امام به ساختار فعلی جهان بدبین بودند. از نگاه امام، بخشی از جهان که جهان غرب است اصلا اعتقادی به عدالت ندارد و بخش دیگری که شرق است و شعار عدالت می‌دهد، معنای عدالت را به درستی نفهمیده و به شکل غیر مستقیمی به دنبال همان سیاست‌های نظام سرمایه داری است. به اعتقاد ایشان این وضعیت تعادل جهان را برهم می‌زند. برهمین مبنا امام سیاست ایران را بی‌طرفی در قبال شرق و غرب عنوان کردند.
وی ادامه داد: از نظر امام خمینی(ره) تا دنیا به این آرامش طلبان و صلح دوستان وطرفداران حقوق بشر مبتلاست روی امنیت و صلح و آرامش را نخواهد دید. ایشان نگاه خوش بینانه ای به استقرار صلح در جهان قبل از ظهور امام عصر (عج) نداشتند و ریشه این مسئله را هم استکبار می‌دانستند و معتقد بودند که سلامت و صلح جهان بسته به انقراض مستکبران است.
پاک آیین در ادامه اظهاراتش درخصوص دیدگاه مقام معظم رهبری درباره صلح جهانی نیز گفت: رهبر انقلاب صلح عادلانه را مصلحت بشر می‌دانند. به اعتقاد ایشان برای اینکه انسانها بتوانند در محیطی آرام و در کنار یکدیگر و با وحدت زندگی کنند، باید صلح عادلانه برقرار شود.
وی افزود: رهبر انقلاب معتقد هستند غربی‌ها مصالح بشر را نمی‌فهمند و بحثی به نام صلح را با تعصب مطرح می‌کنند که اصلا به مصلحت بشریت نیست.
دکتر عباسی- معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری
موضوع: صلح یکی از بزرگترین دغدغه های تاریخ بشر بوده است.
محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری مهمان دیگر این نشست بودند که سخنرانی کردند. دکتر عباسی بیان داشت: صلح یکی از بزرگترین دغدغه های تاریخ بشر بوده و امروز حلقه مفقوده دنیا است که باید بیش از گذشته مورد توجه واقع شوند.
عباسی افزود: نسل سوم حقوق بشر بر پایه برادری استوار است و مباحثی از جمله صلح، محیط زیست و توسعه پایدار را در خود جای می دهد و یک شعار دارد اینکه جهان به مثابه یک خانواده است.
وی تصریح کرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم وقتی از صلح سخن می گوییم منظور تعریف کلاسیک آن یعنی فقدان جنگ نیست، چنین تعریفی برای نسل سوم حقوق بشر پذیرفته نیست.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری تاکید کرد: امروز در تعریف صلح غیر از نبود جنگ با نیاز به امنیت غذایی و سیاسی و همچنین دموکراسی رو به رو هستیم. ما به یک حکمرانی شایسته در جهان نیازمند هستیم.
عباسی گفت: “حق بر صلح” به عنوان یک نیاز ذاتی بشر تلقی می شود و قابل ابطال و تضییع نیست و باید برای احیای آن تلاش کنیم. دستیابی به صلح بدون احترام به حقوق بشر میسر نخواهد شد.
وی ادامه داد: رعایت حقوق بشر هم در زمان صلح و هم در جنگ لازم الاجراست. امروز تروریسم یک تهدید جدی در سطح جهانی است که یکی از دلایل این چالش بشری، نگاه ابزاری غرب به صلح است. صلحی که مبتنی بر عدالت نباشد پایدار نخواهد بود.
دکتر جعفری – مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
موضوع: صلح یک واژه صرف نیست، بلکه یک ارزش کلیدی است.
دکتر علی اصغر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در مراسم بزرگداشت روز جهانی صلح گفت: صلح تنها یک واژه صرف نیست بلکه مفهومی بسیار ارزشمند، گرانقدر و فراتر از یک واژه است.
در این مراسم که صبح روز سوم مهرماه توسط مجمع جهانی صلح اسلامی در سالن اجتماعات مجموعه باغ کتاب تهران برگزار شد، صاحبنظران از دستگاه ها و ارگان های مرتبط با حوزه های حقوق بین الملل و صلح در دو پنل تخصصی به بیان دیدگاه های خود در خصوص صلح و جایگاه آن در مناسبات امروز جهانی پرداختند که دکتر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در پنل دوم این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعین حرم و حادثه تروریستی اخیر در اهواز اظهار کرد: دشمن در دوران دفاع مقدس به دنبال تحمیل صلح خود خواسته از طریق تحمیل جنگ 8 ساله به جمهوری اسلامی ایران بود، اما با رشادت رزمندگان و درایت امام خمینی (ره) این پیام به جهانیان عرضه شد که صلح بدون عدالت برای ایران اسلامی هیچ گونه ارزشی ندارد.
وی افزود: درصد بالایی از مفاهیم مشترک ادبیات جهان به نوعی با مفهوم صلح درآمیخته است و بیش از 36 سال است که سازمان ملل متحد با اختصاص روز 21 سپتامبر به نام صلح سعی در بیان اهمیت این پدیده در جهان دارد، اما درست در همین زمان شاهد اوج شدت جنگ ها نیز در دنیا هستیم و مشخص است که اراده ای قوی برای برقراری صلح وجود ندارد.
دکتر جعفری با ارائه آمارهایی ادامه داد: شمار بی خانمانهای دنیا در پایان سال 2016 به بیش از 5/65 میلیون نفر رسیده که نشانگر روند در حال افزایش این جمعیت است. همچنین مطابق آمارهای منتشر شده از طرف بنیاد “کودکان را نجات دهیم” شمار کودکان در حال زندگی در مناطقی که در آنها جنگ در جریان است، 75 درصد افزایش داشته که بیش از 30 درصد این کودکان نیز در منطقه خاور میانه و کشورهای مسلمان زندگی می کنند.
جعفری تصریح کرد: به طور کلی صلح در 3 وضعیت مطرح می شود:
1. توازن قدرت: در این حالت صلح پایدار نخواهد بود که مثال آن پاره کردن قرارداد 1975 الجزایر به دست صدام به دنبال به هم خوردن توازن در منطقه در سال 1359 بود.
2. سود و منفعت: در این حالت صلح دستاویزی است برای کسب منفعت قدرت ها و طبیعتاً در چنین حالتی نیز صلح پایدار نخواهد بود. مثال بارز آن نقض برجام و خروج آمریکا از پیمان منع گسترش گازهای گلخانه ای دنیاست که چون آنها را در تضاد با منافع خود می دید، آنها را زیر پا گذاشت.
3.  باور و اعتقاد: تنها در حالتی صلح پایدار برقرار می شود که صلح در باورهای دینی، اعتقادی و ایدئولوژیکی ملتها ریشه داشته باشد؛ همانند مبانی اعتقادی دین اسلام و جمهوری اسلامی ایران.
در انتهای جلسه، دکتر جعفری ضمن تقدیر از مجمع جهانی صلح اسلامی به خاطر تولید و نشر ادبیات صلح عادلانه اظهار امیدواری نمود که نشست عمومی این مجمع در اسفندماه سال جاری با شکوه هر چه تمام برگزار شود و دستاوردهای مثبتی را در عرصه های ملی و بین المللی برای کشور و صلح جهانی به همراه داشته باشد.
دکتر حسین اکبری- مسئول دبیرخانۀ بیداری اسلامی
موضوع: سلطه ستیزی لازمه برقراری صلح پایدار جهانی است.
با توجه به اینکه شرایط کنونی نظام سلطه  از یک اقتدار زورمدارانه برخوردار است. نظام سلطه جهانی به دلیل اندیشه لیبرال دموکراسی که به دنبال سیطره بر جهان است، تلاش می کند همه کشورها و قدرت ها را با خودش هماهنگ کند و درصدد این است که بعد از فروپاشی شوروی یک سایتیکو2 را اجرا کند. برای اجرای این قضیه تلاش می کند بین کشورهای اسلامی  اختلاف بندازد تا با ضعف جهان اسلام، سلطه و سیطره امریکا محقق شود. بنابراین امریکایی که امروز مدعی برقراری صلح  جهانی بر اساس نظام لیبرال دموکراسی است، سابقه این کشور در طول 250 سال نشان می دهد این کشور در عمر کوتاه خود (222 سال) در جنگ بوده و بیش از 90 کشور دنیا را اشغال کرده است. از زمان جنگ جهانی دوم  که میدان سلطه گری را از انگلیس تحویل گرفت، تا امروز  همواره در دنیا برای برقراری دنیای صلح مورد نظرش جنگ کرده است. بنابراین  اگر  صلح در جهان امروز پایدار شود، باید  سلطه گر و ظالم از بین برود و یا  باید جلوی سلطه گری گرفته شود. اگر می خواهیم شاهد صلح پایدار در جهان باشیم، باید با نظام سلطه مبارزه شود تا کشورها بتوانند به حقوق اولیه خودشان برسند.
خانم دکتر امین زاده- استاد دانشگاه و معاون حقوقی سابق ریاست جمهوری
موضوع: رفتار صلح آمیز با کشورهای ناقض صلح صحیح نیست.
معاون حقوقی سابق رئیس جمهوری گفت: روابط مبتنی بر صلح با کشورهای ناقض صلح صحیح نیست و باید برای از بین بردن مواضع ضد صلح قیام کرد.
الهام امین‌زاده، معاون حقوقی سابق رئیس جمهور، در همایش روز جهانی صلح با عنوان «صلح و عدالت» که از سوی مجمع جهانی صلح اسلامی در باغ کتاب تهران برگزار شد، با بیان اینکه شعار «حق برصلح» شعاری دارای مصادیق فراوان است، اظهار کرد: روابط مبتنی بر صلح با کشورهای ناقض صلح صحیح نیست و باید برای از بین بردن مواضع ضد صلح قیام کرد.
معاون حقوقی سابق رئیس جمهور افزود: زندگی مبتنی بر صلح حق مردم است و تکلیف دولت است که آموزش‌های پیرامونی آن را به مردم ارائه دهند.
امین‌زاده ادامه داد: هیچ سازمان بین‌المللی برای «حق بر صلح» مردم یمن قیام نکرده است و عدم تمکین به صلح‌های تحمیلی برخی کشورها باعث اتهام‌ نقض می‌شود.
معاون حقوقی سابق رئیس جمهور تصریح کرد: نبود جنگ به معنای صلح نیست و تهدید دائم به جنگ در جهان و هراس از جنگ مانع ایجاد حق بر صلح است.
امین زاده در پایان تاکید کرد: حق شهروندان است که از سیاست‌های صلح‌جویانه برخوردار باشند.
گفتنی است، روز 21 سپتامبر (مصادف با30 شهریور ماه)  از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی صلح نامگذاری شده است. به همین مناسبت مجمع جهانی صلح اسلامی با مشارکت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، همایش “روز جهانی صلح” که امسال از سوی سازمان ملل با شعار “حق بر صلح” نامگذاری شده را با حضور کارشناسان و صاحب نظران، روز سه شنبه سوم مهرماه در محل سالن همایش های باغ کتاب تهران برگزار کرد.
این همایش، به جهت محتوایی سومین پیش نشست کنفرانس جهانی صلح و عدالت با تاکید بر اندیشه‌های مقام معظم رهبری است که در اسفند ماه ۱۳۹۷ در تهران برگزار می‌شود.
دکتر سید رسول موسوی- مسئول امورآسیای مرکزی و قفقاز در وزارت امور خارجه و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان
موضوع: صلح سازی نیاز به تمرین دارد.
دکتر موسوی، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان که قریب به چهار سال در روند صلح سازی تاجیکستان فعال بوده، از تجربیات خود در این کشور سخن گفت و اشاره کرد که زمانی می شود به صلح نزدیک شد که گروه های دیگر احسای زیان نکنند، یعنی همان احساس عدالت و بهره مندی و حفظ حقوق خود از صلح داشته باشند.
وی تاکید کرد: باید اعتماد سازی براساس حال و آینده برای طرفین شکل بگیرد و در نهایت صلح و ایجاد محیط صلح براساس عدالت نیاز به تمرین دارد. ما اگر فضای مورد نظر را تمرین نکنیم، صلح تحقق پیدا نمی کند. در ضمن صلح نیاز به مراقبت دارد باید مکانیزمی برای مراقبت از صلح در هر منازعه ای فراهم شود.
مسئول امور آسیای مرکزی و قفقاز وزارت امور خارجه تاکید کرد: نباید از اهمیت اقدامات علمی و فرهنگی برای برقراری صلح بی تفاوت عبور کرد و ادبیات سازی و تولید آثار علمی در زمینه صلح از سوی مجمع جهانی صلح اسلامی را می توان در این زمینه بسیار مهم ارزیابی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش − = 3