اسلاید شو, گزارش ها

گزارش روزنامه «موند آفریک»؛ صهیونیسم بزرگ‌ترین بازنده جنگ غزه

جنگ آغازشده به‌وسیله رژیم صهیونیستی علیه غزه به‌جای آنکه تأثیر منفی بر فلسطین داشته باشد، باعث خسارت صهیونیست‌ها در همه ابعاد سیاسی، نظامی و اقتصادی شده است. درنهایت این جنگ استعماری نیز مانند همه پروژه‌های استعمارگران با شکست مواجه خواهد شد و صهیونیسم از بین خواهد رفت.

جنگ اسرائیل علیه غزه همچنان از سوی ایالات متحده آمریکا حمایت می شود و چراغ سبز دریافت می کند. این روند نشان می دهد آینده مبهمی در برابر صهیونیسمی است که خود را نماینده اسرائیلی ها می داند. درواقع بزرگترین خطر اسرائیلی ها، گروهی از خودشان هستند که زیاده خواهی در پیش گرفته اند و در نهایت در برابر دولت فلسطین بازنده جنگ خواهند بود.

اسرائیل همچنان چراغ سبز آمریکا و برخی طرف های بین‌المللی را برای ادامه جنگ غزه دارد، تا زمانی که به راه‌حل دست یابند و تا زمانی که مذاکره‌کنندگان بر سر راه‌حل مناسب نه تنها برای غزه، بلکه برای کل فلسطین و منطقه دست یابند.

با وجود این، هیچ کس درباره آینده صهیونیسم که امروز در قالب اسرائیل نمایندگی می شود صحبت نمی کند، در حالی که با ادامه روند کنونی در درازمدت این رژیم بیشتر از دولت فلسطین در معرض خطر است. چرا؟

در جنگ دست کم نیمی از توان نظامیان به روحیه و اراده شان برای ادامه نبرد بستگی دارد،  اما این موضوع در طرف اسرائیل چندان محسوس نیست

اسرائیل به طور فزاینده ای در جهان منزوی می شود و حمایت بی قید و شرط خود را از دست خواهد داد، زیرا هیچ کس حاضر نیست هزینه جان انسان هایی را که در مسیر زیاده خواهی صهیونیسم قربانی شدند، پرداخت کند. اسرائیل باید از قبل پیامدهای این جنگ را ارزیابی و واقعیت ها را برای عموم مردم فاش می کرد؛ حال دیگر آنها نمی‌توانند پشت آمار و ارقام ساختگی پنهان شوند یا سربازان معلول و مجروح را هنگام بازگشت به خانه‌هایشان پنهان کنند.

در جنگ دست کم نیمی از توان نظامیان به روحیه و اراده شان برای ادامه نبرد بستگی دارد،  اما این موضوع در طرف اسرائیل چندان محسوس نیست (به استثنای تندروها و شهرک نشینان)، در حالی که در طرف فلسطینی، ذات مبارزه با اسرائیل در رگ و ریشه و خون کل جمعیتشان است.

اسرائیل از نظر نظامی، سیاسی، اقتصادی یا هیچ زمینه دیگری دستاوردی نداشته و همین موضوع باعث کاشته شدن بذر انتقاد و حتی نفرت از صهیونیسم در سراسر جهان شده است

پس از جنگ احتمالاً انتخاباتی در اسرائیل برگزار خواهد شد و قابل پیش بینی است که آن زمان  رقابت شدید میان راست افراطی و مخالفان آسان نخواهد بود. صرف نظر از اینکه چه کسی برنده می شود، جناحی که در انتخابات شکست می خورد، نفوذ کافی برای جلوگیری از اداره کشور را به وسیله جناح پیروز خواهد داشت و اسرائیل بار دیگر وارد مارپیچ بحران سیاسی خواهد شد؛ همان گونه که در سال های اخیر شاهد پنج انتخابات متوالی در کمتر از چهار سال بودیم.

ناگفته نماند روند عادی سازی روابط با کشورهای عربی نیز کُند خواهد شد، زیرا موضوع فلسطین دوباره به اولویت سیاست های منطقه ای بازگشته است. بنابراین، صهیونیسم به نمایندگی از اسرائیل بزرگترین بازنده جنگ است.

اسرائیل از نظر نظامی، سیاسی، اقتصادی یا هیچ زمینه دیگری دستاوردی نداشته و همین موضوع باعث کاشته شدن بذر انتقاد و حتی نفرت از صهیونیسم در سراسر جهان شده است. این بذرها چه چیزی تولید خواهند کرد؟ احتمالاً در چند سال آینده جنگ جدیدی علیه صهیونیسم (و نه علیه یهودیان) آغاز خواهد شد که احتمالاً مرگبارتر خواهد بود.

جنگ هایی که اسرائیل از سال 1948 میلادی علیه فلسطینیان به راه انداخته است، استعماری محض هستند و طبعاً  همه پروژه های استعماری شکست خواهند خورد و تاریخ نشان داده است از بین رفته اند و صهیونیسم نیز به همین ترتیب از بین خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + 8 =