اخبار

گوترش: اوضاع سودان بی‌ثبات بود الان فاجعه‌آمیز شده است

گوترش: اوضاع سودان بی‌ثبات بود الان فاجعه‌آمیز شده است

دبیر کل سازمان ملل گفت که اوضاع سودان پیش از این بی‌ثبات بود و با تحولات روزهای اخیر فاجعه‌آمیز شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه از سران درگیری در سودان خواست تا فورا خصومت را پایان دهند.

وی در ادامه گفت: «اوضاع در سودان باعث تلفات در غیرنظامیان شده و هر تشدید اوضاع بیشتر پیامدهای فاجعه آمیزی برای کشور و منطقه به همراه خواهد داشت».

گوترش اضافه کرد: «از کسانی که دارای نفوذ هستند می‌خواهیم که از نفود خود برای تحقق صلح و پایان خشونت در سودان استفاده کنند».

دبیر کل سازمان ملل گفت: «اوضاع انسانی در سودان پیشتر بی‌ثبات بود و الان به فاجعه آمیز تبدیل شده است».

وی ادامه داد: «با سران دو طرف درگیری در سودان صحبت کردم و با اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب در ارتباط هستم».

گوترش گفت: «از تمام طرف‌ها می‌خواهیم که به قوانین بین‌المللی احترام گذاشته و امنیت کارمندان سازمان ملل وفعالان در زمینه بشردوستانه را تضمین کنند».

دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: «در کنار ملت سودان می‌ایستیم و از تلاش‌هایش برای دستیابی به دموکراسی و ایجاد آینده‌ای امن و مسالمت‌آمیز حمایت می‌کنیم».

روز شنبه رسانه‌های محلی از آغاز درگیری بین نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی ژنرال «محمد حمدان دقلو»(حمیدتی) و ارتش سودان در خارطوم خبر دادند و بعد از ظهر روز گذشته درگیری بین نیروهای ارتش به دیگر مناطق سودان نیز گسترش یافت و خبرگزاری رویترز به نقل از کمیته مرکزی پزشکان سودان گزارش کرد که در نتیجه درگیری‌های سودان، 56 نفر کشته شدند و 596 نفر دیگر نیز زخمی شدند.

نیروهای پشتیبانی سریع سودان، ارتش این کشور آفریقایی را به حمله به پایگاه خود در پایتخت سودان با «استفاده از تمامی انواع تسلیحات» متهم کرده‌ است.

با این حال، ارتش سودان اتهامات نیروهای پشتیبانی سریع سودان را رد کرده و اعلام کرده است که تمامی تأسیسات راهبردی از جمله کاخ ریاست‌جمهوری تحت کنترل نیروهای مسلح سودان است. ارتش همچنین اعلام کرده است که نیروهای پشتیبانی سریع اول حمله کرده است.

اختلاف میان البرهان و حمیدتی از زمانی علنی و تشدید شد که گروه‌های سیاسی سودان با نظامیان تحت فرماندهی البرهان یک توافقنامه سیاسی (توافقنامه چارچوب) امضا کردند تا نظامیان صحنه سیاست را ترک و قدرت را به یک دولت مدنی واگذار کنند و تمام گروه‌های مسلح از جمله نیروهای پشتیبانی سریع در ارتش ادغام شوند و تحت نظارت دولت مدنی فعالیت کنند و ساختار نظامی و امنیتی سودان اصلاح شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + 7 =