اخبار

۲۰ سپتامبر؛ نشست شورای امنیت درباره اوکراین در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل

ریاست شورای امنیت در ماه سپتامبر به عهده آلبانی است. طبق برنامه اعلام شده از سوی سفیر آلبانی در سازمان ملل ، موضوع این جلسه “حفظ صلح و امنیت بین المللی: حمایت از اهداف و اصول منشور سازمان ملل از طریق چندجانبه گرایی موثر: حفظ صلح و امنیت اوکراین” می شود.

اگرچه سطح حضور مقامات در این نشست مشخص نشده است، اما پیش بینی می شود که این نشست در سطح وزیران باشد.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد روز گذشته گفت آلبانی به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت در ماه سپتامبر نشستی درباره اوکراین درحاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار خواهد کرد و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ممکن است در این جلسه شرکت کند.

سفیر آمریکا ادامه داد: همه ما خواهان صلح برای مردم اوکراین هستیم و من انتظار دارم فشار بسیار زیادی بر روسیه برای خارج کردن نیروهای خود از اوکراین خواهد بود.

قرار است هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل در ماه سپتامبر آغاز به کار کند.

به گزارش ایرنا، مسکو که همواره نسبت به اعمال نفوذ پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به مرزهای غربی روسیه هشدار داده و آن را تهدیدی برای امنیت خود معرفی کرده بود، سرانجام در پی نادیده گرفتن دغدغه‌های امنیتی خود از سوی غرب و به ویژه آمریکا در پنجم اسفند ۱۴۰۰ به اوکراین حمله کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 × نُه =