بیانیه

14 مرداد-روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

ارزش­های انسانی و اخلاقی همچون: آزادی، صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی از جمله موضوعاتی است که مورد تأیید و تأکید همه انسان های آزاده، آزاد اندیش و فطرت های پاک بشری هستند و ادیان الهی نیز بر آنها تأکید داشته اند. با این حال با یک نگاه اجمالی به اوضاع جهان و تعاملات بین دولت ها، می‏ بینیم این ارزش های فطری در قالب واژگان زیبا و فریب انگیز مانند: اعلامیّه حقوق بشر، دموکراسی و سازمان‏های بین المللی مدافع حقوق بشر به کلّی رنگ باخته و قدرت­های جهانی، با سوء استفاده از این ارزش ها، نقشه‏ های خطرناکی برای ادامۀ سلطه بر کشورهای دیگر و غارت منابع آنها کشیده ‏اند و در این راه بدیهی ترین حقوق آنها را زیرپا می‌گذارند و در این راه از هیچ اقدام ضد انسانی فروگذار نیستند و گاه برای مشروعیت بخشی به اقدامات ظالمانۀ خود، رویکردهای استثناگرایانه در پیش گرفته و تعابیری منفعت طلبانه از اوضاع جهان ارایه می دهند.

به منظور جلوگیری از این روش سودجویانه از سال 1387 شمسی بنا به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و تصویب سازمان کنفرانس اسلامی، چهاردهم مرداد ماه (پنجم اوت)، به عنوان «روز حقوق بشر اسلامی وکرامت انسانی» نامگذاری شد. در این روز برای اولین بار کشورهای اسلامی توانستند در قالب یک سند مشابه اسناد حقوقی بین المللی معاصر، دیدگاه های اسلامی در زمینه حقوق انسانها و تعهدات دولتهای اسلامی در این خصوص را با ماهیت حقوقی در قالب یک بیانیه یا اعلامیه ( و نه پیمان نامه) لازم الاجرا تبیین نمایند.

مجمع جهانی صلح اسلامی با قریب به دو دهه فعالیت در حوزه صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی، این روز را به تمام حق طلبان،آزادیخواهان و اندیشمندان جهان به ویژه فعالان این حوزه در کشورهای اسلامی تبریک عرض می نماید و تأکید می کند حداقل کار برای گرامیداشت این روز آن است که جوامع ملی و سازمان های بین المللی به ویژه جوامع و سازمان های اسلامی را به حساسیت های لازم در زمینه احترام به حقوق انسانی و پیشبرد کرامت انسانی و وظایفی که در این راستا بر عهده همگان است، یادآور شده و ارتقاء بخشند.

مجمع جهانی صلح اسلامی با رصد اوضاع منطقه و جهان با هدف برقراری صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسانی، معتقد است که همه انسان ها فارغ از نژاد، مذهب، زبان و قومیت، دارای حقوق اساسی همچون حق زندگی مسالمت آمیز و برخورداری از کرامت انسانی هستند. اما وقایع موجود در جهان نشان می دهد که غرب همواره کوشیده تا با نادیده گرفتن حقوق سایر ملل از جمله کشورهای مسلمان، ارزش های لیبرال و سکولار حاکم بر جامعه خود را در پوشش حقوق بشر بر جهان تحمیل کند. از این رو شاهد نقض گسترده حقوق مظلومان در جهان و به ویژه مسلمانان در فلسطین، یمن، سوریه، عراق، افغانستان و … هستیم. بنابراین ضمن محکوم کردن این اقدامات یکجانبه و استثناگرایانه، متعقدیم:

  1. قدرت های جهانی در روند بین المللی و تدوین هنجارهای جهانی حقوق بشر و نظارت بر رعایت آنها یکجانبه و استثناگرایانه عمل می کنند و دولت‌های اسلامی بر این باورند که در حق برخی مسلمانان و باورهای اعتقادی آنها ظلم های گسترده ای روا داشته شده است.
  2. روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، نماد مقاومت کشورهای اسلامی در برابر این زیاده خواهی و هژمونی فرهنگی و سیاسی غرب محسوب می شود.
  3. بر همه اندیشمندان، فرهیختگان و آزاداندیشان جهان به ویژه جوامع اسلامی لازم است ضمن رصد و تحلیل وقایع جهانی و موارد متعدد نقض کرامت انسان ها در جهان، با اقدامات و فعالیت های خود ضمن افشای برخورد دوگانه غرب با حقوق بشر، به تبیین آموزه های ناب ادیان الهی و دین مبین اسلام در رعایت کرامت انسانی اهتمام ورزند.
  4. بر کشورهای مسلمان و سازمان کنفرانس اسلامی لازم است که در برنامه ها و فعالیت های خود، این روز را فرصتی مغتنم برای اتخاذ اقدامات جدی و نجات حقوق بشر از میراث تلخ استعمارگران بدانند و گفتمان حقوق بشری را با تأکید بر کرامت انسانی و مبتنی بر آموزه های سعادت بخش اسلامی تئوریزه کرده و به جهانیان ارایه دهند.
  5. سرانجام اینکه، متأسفانه هنوز عملکرد دولت های اسلامی فاصله معناداری با حفظ کرامت انسانی و رعایت تعهدات آنها بر اساس سند حقوق بشر اسلامی دارد. از این رو دولت های اسلامی باید بر سرعت تلاش ها و شفاف سازی هر چه بیشتر اقدامات خود در این زمینه ها بیفزایند تا امکان ارائه مدل کار آمد و عینی از عملکرد دولت های اسلامی در زمینه حقوق بشر به جهانیان فراهم شود.

درپایان مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن دعوت از همه آزادیخواهان و حق طلبان برای اقدامات مناسب و سازنده در این حوزه، آمادگی خود را برای هر گونه هم افزایی و تعامل سازنده با سازمان های اسلامی و دستگاه های فعال در حوزه حقوق بشر و رعایت کرامت انسانی، اعلام می دارد.

مجمع جهانی صلح اسلامی

مردادماه 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + = هفت