گفتگو

29 دی ماه روز غزه؛نگاه نخبگان جهانی به جنایات ضد بشری

مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز غزه 29 دی ماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران ، مصاحبه اختصاصی با نخبگان جهانی از جمله پروفسور نوام چامسکی، ایلگار ابراهیم اغلو الله وردیف،دکتر هانس اوکو، خانم دکتر می الخنساء، دکتر فلیکس محمد امین، دکترهنلیتو سویلا و دکترزهیرعبد الهادی حجی المحمید  ترتیب داده است که متن مصاحبه به شرح ذیل است.

جنگ رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‏ دفاع غزه، نگاه جامعه جهانی را متوجه بحرانی نمود که در چارچوب آن جنگ و کشتار تنها بخشی از جنایاتی محسوب می‏شود که رژیم صهیونیستی علیه مردم اعمال می‏کند. در واقع اقدامات جنایات کارانه رژیم صهیونیستی در جریان تجاوز اخیر به غزه را باید در ادامه سیاست اعمال فشار غیرانسانی و وحشیانه بر مردم تحت اشغال دانست که طی چند سال گذشته بر آنها تحمیل شده و عملاً غزه را به یک زندان بزرگ و غیرقابل زندگی تبدیل کرده است. این در شرایطی می‏باشد که رژیم صهیونیستی به عنوان دولت اشغالگر بر اساس موازین حقوق بین‏ الملل، باید مسؤلیت‏های خود را در قبال مردم بی‏گناه غزه انجام دهد؛ در صورتی که این رژیم نه تنها به مسولیت‏های خود در قبال مردم تحت اشغال توجهی ندارد، بلکه عملاً جنگی گسترده را علیه آنها آغاز نموده که طی آن انواع و اقسام جنایت‏های ممکن را انجام می‏دهد. نتیجه این امر نیز شهید شدن تعداد گسترده‏ای از زنان و کودکان بی‏گناه می‏باشد که جرم آن‏ها مقابله با اشغالگری و تسلیم نشدن به زورگویی‏ های رژیمی می‏ باشد که تا دندان مسلح است. در کنار این جنایت‏ ها، موضوع دردآور سکوت و حتی گاهاً حمایت ‏های معنادار نهادها و مجامع رسمی بین‏ المللی از جمله سازمان ملل و به خصوص شورای امنیت است. این در حالی است که شورای امنیت بر اساس منشور ملل متحد، موظف به حفظ صلح و امنیت بین المللی است و باید از ایجاد اختلافاتی که منجر به تجاوز و جنگ می شود، جلوگیری کند. به باور بسیاری از کارشناسان ادامه این سیاست‏ ها از سوی رژیم صهیونیستی عملاً صلح و امنیت منطقه‏ ای را با خطرات جدی مواجه می‏ سازد .

 •  اقدامات جنایتکارانه و ضد انسانی رژیم صهیونیستی در غزه تا چه میزان صلح و امنیت جهانی را تهدید می کند؟

پاسخ نخبگان به این پرسش در مصاحبه اختصاصی به شرح ذیل می باشد:

 •   نوام چامسکی،  این تهدید کاملا جدی است. اما علاوه بر این تهدید، نقض شدید قوانین بین الملل توسط اسراییل امید برای بقای عزتمندانه فلسطینی ها را آگاهانه و سیسماتیک از بین می برد.

 

 • ایلگار ابراهیم اغلو الله وردیف، در حال حاضر رژیم صهیونیستی سیاست های آلمان نازی دهه های 30 و 40 میلادی را ادامه می دهد. من مطمئنم که روزی خواهد آمد که دادگاه بین المللی صهیونیسم را محکوم خواهد کرد همانگونه که دادگاه نورمبرگ جنایتکاران نازی و فاشیست را محکوم کرد. رهبران اسراییل پشت میز محاکمه خواهند نشست و محکوم به آنچه خواهند شد که لایق آنان است.
 • دکتر هانس اوکو، اشغال و شهرک سازی یکی از بدترین انواع بی عدالتی، تهدید به کرامت انسانی و مفهوم حقوق بشراست که از زمان ایجاد اسراییل وجود داشته. اینکه این پدیده ها “اجازه” تداوم پیدا کرده توهین به حس عدالت است. انقیاد ملتی برای دهه های متمادی نه تنها برای اسراییل مشکل زاست بلکه تمامی جهان را از آزادی یک ملت از بند اشغال ناامید می کند. آنچه که امروز یهود ستیزی خوانده می شود عمدتا توصیف این نا امیدی و سرخوردگی است. جوهره مورد نیاز برای ساختن یک جامعه انسانی متکثر بخاطر بی تفاوتی  جامعه ی جهانی مورد تهدید است اما اسراییل بایستی بداند که اشغال، شهرک سازی و مصادره زمین تحمل نخواهد شد.
 • خانم دکتر می الخنساء، ما با توجه با اساسنامه و حدود اختیارات قانونی دادگاه بین المللی کیفری می توانیم نمونه های جنایات جنگی اسراییل را مشخص کنیم. این جنایات شامل نسل کشی، جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی، و جنایت تجاوز می شود. مواد 6، 7، 8، 121 و 123 این جنایات و نحوه رسیدگی به آنان را کاملا مشخص کرده است. اسراییل در تجاوز خود به غزه هزاران نفر از غیر نظامیان را کشته و زخمی کرده است و این تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی است. اوضاع وخیم غزه زندگی کودکان و زنان را در فقدان کمکهای انساندوستانه تهدید می کند. ویرانی خانه ها زندگی کودکان زنان و سالمندان را به مخاطره انداخته و عملیات نظامی اسراییل  شهروندان غیر نظامی را بشدت تهدید و شرایط وخیم آنان را که از کمبود و فقدان کمک های اولیه و سوخت رنج می بردند وخیم تر می کند. بنابراین بایستی بر علیه اسراییلی ها به دادگاه بین المللی کیفری شکایت شود.

 • دکتر فلیکس محمد امین، اعمال تروریستی و سیاست نسل کشی اسراییل صهیونیست بر علیه فلسطینی ها اقدامی ضد صلح در میان مدت و دراز مدت است. کارخانه تروریسم اسراییل اعمال دیوانه واری مرتکب می شود اما بدون تبیه ادامه  می دهد.
 • دکترهنلیتو سویلا ،حجم جنایات در آینده کاملا به تحولاتی بستگی دارد که  هم اکنون دو طرف به صورت دو جانبه در مورد آن به توافق برسند و یا هر یک از طرفین تصمیم یک جانبه داشته باشند. در هر صورت ، مسئله ای که در اینجا مد نظر من می باشد این است که شکل گیری اسراییل و آزار و اذیت  ساکنان محلی در فلسطین  توسط هر فردی و به هر طریقی از طرف سازمان های بیگانه در منطقه می تواند به عنوان عملی  تهدیدآمیز  برای امنیت و صلح جهانی و بین المللی  باشد.
 •  
 • دکترزهیرعبد الهادی حجی المحمید، ظلم گسترده ای که دامن گیر مردم فلسطین شده است صلح و امنیت بین المللی را عمیقا تهدید می کند چرا  که همان طور که می دانیم وقتی سازمان ملل و سایر نهاد های بین المللی نتوانند صلح و امنیت جهانی را حفظ کنند این وضعیت موجب بروز اقدامات جدیدی می شود که بتوان از طریق آنها در برابر ظلم قدرت های سلطه گر از خود دفاع کرد. این وضعیت هم چنین موجب شد تا ظلم قدرت های سلطه گر در چشم افکار عمومی مشخص و دو چندان شود. این وضعیت به نوبه خود موجب می شود تا مظلومان علیه چنین ظلم های با یکدیگر متحد شوند.
 •  کشورهای اسلامی چگونه می توانند از سازوکارهای حقوق بین الملل در راستای افزایش فشار بر رژیم صهیونیستی استفاده کنند؟

پاسخ نخبگان به این پرسش در مصاحبه اختصاصی به شرح ذیل می باشد:

 • پروفسور نوام چامسکی، اگر ایالات متحده همچنان در مقابل اقدامات تنبیهی سازمان ملل بر علیه اسراییل کار شکنی واز جنایات اسراییل حمایت موثر از جمله حمایت نظامی، اقتصادی، دیپلماتیک، و ایدیولوژیک به عمل بیاورد کشورهای اسلامی بایستی دست به اقدامات تنبیهی بر علیه امریکا بزنند.در واقع حمایت ایدیولوژیک امریکا از اسراییل منجر به ایجاد یک چارچوب عقیدتی ساختگی برای توجیه انکارگرایی یکجانبه چهل ساله امریکا می باشد.
 • ایلگار ابراهیم اغلو الله وردیف، قطعنامه های متعددی توسط سازمان ملل در مورد سیاستهای تجاوزگرانه رژیم صهیونیستی صادر شده و در عین حال سازمان ملل منشوری دارد که بطور خاص بایستی از تجاوز جلوگیری و متجاوز را تحریم و تنبیه کند. کشورهای مسلمان باید این قطعنامه ها را اجرا و به دنبال اجرای منشور سازمان ملل باشند. اما کشورهای اسلامی زمانی می توانند قوانین بین المللی را اجرا کنند که در بین خود به اتحاد برسند. بنابراین اقدامات بین المللی برای اجرای عدالت در فلسطین بایستی همراه با تلاش برای اتحاد میان امت اسلامی صورت گیرد.
 •  
 • دکتر هانس اوکو، کشورهای اسلامی بایستی در وهله اول بطور متحد سعی کنند همه ی کشورهای اسلامی را در آنچه که ابتکار صلح عربی خوانده می شود دخیل کنند. آنها باید اعلام کنند که این آخرین پیشنهاد مسلمانان به اسراییل برای پایان دادن به اشغال  است. این مساله بایستی بطور گسترده به اطلاع اسراییل و شورای امنیت سازمان ملل برسد. اما اگر اسراییل مثل همیشه سیاست دفع الوقت پیش گیرد و یا طرح را نپذیرد چه باید کرد؟در اینصورت کشورهای اسلامی بایستی به تحریم، عدم سرمایه گذاری، و بایکوت بنگاه ها و کمپانیایی روی بیاورند که با اسراییل مراوده و معامله دارند.
 • خانم دکتر می الخنساء چهار شیوه وجود دارد که از آن طریق می توان بر رژیم صهیونیستی فشار اورد. شکایت در دادگاههای بین المللی، تحریم، عدم سرمایه گذاری در شرکتهای طرفدار صهیونیسم، مجازات. از این طریق می توان بر رژیم صهیونیستی به منظور دسترسی به اهداف زیر فشار آورد:
 1.  احضار رهبران و سربازان اسراییل توسط دادگاه بین المللی کیفری
 2.  پایان دادن به اشغال و استعمار سرزمین های عربی و برداشتن دیوار حایل
 3.  به رسمیت شناختن حقوق اساسی و برابر شهروندان عرب و فلسطینی اسراییل
 4. احترام، حمایت و رعایت حقوق پناهندگان اسراییل برای بازگشت به کشورشان واعاده اموالشان طبق قطعنامه 194 سازمان ملل.
 • دکتر فلیکس محمد امین، کشورهای دارای اقلیت مسلمان بایستی حکومتهای مردمی برای مردم داشته باشند. در حال حاضر، بسیاری هستند که دست نشانده و درخدمت منافغ بیگانگان و دولتهای الیگارشی بومی هستند. در اندلس قدیم گفته می شد که ما باستی اول داخل خانه خود را پاکیزه کنیم و سپس به سراغ خارج از خانه برویم و آنجا را پاکیزه  و اصلاح کنیم.
 •   
 • دکترهنلیتو سویلا ،شکی نیست که جهان اسلام از جمله حامیان ملت فلسطین برای اعمال فشار بر رژیم صهیونیست با استفاده از سازوکارهای مختلف پیش بینی شده در قانون بین الملل  تقریبا همه راهبردهای ممکن را بکار بردند. مذاکره، تشویق، دخالت طرف سوم، اقدامات قهر آمیز، تحریم نفتی و غیره تمامی روش هایی هستند که قبلا از سوی بسیاری از کشورهای مسلمان بکار رفته و تاثیر چندانی نیز نداشته اند.
 • دکترزهیرعبد الهادی حجی المحمید ،مشکل استفاده از سازوکارهای قانون بین الملل به اعراب و کشورهای مسلمان بر می گردد و به این که آنها تا چه حد آزادند موضع خود را مشخص کرده و در صورت امکان تصمیم های مستقل بگیرند چرا که حق و وظیفه آنهاست تا از آن سازوکارهای رسمی استفاده کنند. متاسفانه اعراب و مسلمانان ثابت کردند که چنین صلاحیتی ندارند در حالی که ثابت شده است سازمان های غیر دولتی پاسخگو تر بوده و به شکلی موثر تر می توانند از ابزارهای رسانه ای، اجتماعی، اقتصادی، مالی ، حقوقی و سیاسی استفاده کنند که آنها را به شکلی کارآمدتر به سوی هدفشان رهنمون می شود. وقتی کشورها قادر به برخورد نیستند ، مبارزه بی دی اس (تحریم، عدم سرمایه گذاری و اقدامات قهر آمیز) سازمان های غیر دولتی نمونه ای موثر در برخورد با موقعیت های این چنینی است.

در پایان باید براین نکته تاکید نمود که که اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در غزه چیزی جز نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بشردوستانه که بسیاری از زنان و کودکان بی گناه را به شهادت رسانده نمی باشد.در این میان جامعه جهانی چشم به نهادهای بین المللی از جمله شورای امنیت دارد که نگهبان صلح و امنیت بین المللی در  سراسر جهان است تا این سازمان تدابیر مناسب و جدی برای حل این بحران منطقه ای و جهانی اتخاذ نماید. باید بر این نکته تاکید داشت که خشونت رژیم صهیونیستی در غزه نزد جامعه جهانی دارای هیچ گونه مشروعیتی نبوده و نیست و قطعا این رژیم متجاوز باید در دادگاه های بین المللی پاسخگو باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش − = 2