اخبار

آمریکا: از تلاش‌ها برای دستیابی به صلح یمن استقبال می‌کنیم

آمریکا: از تلاش‌ها برای دستیابی به صلح یمن استقبال می‌کنیم

نیویورک- ایرنا- معاون نمایندگی آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: از تلاش‌های قابل توجه برای برقراری صلح در یمن استقبال می‌کنیم.

به گزارش ایرنا، جفری دلاورنتیس، معاون نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت گفت: ما از تلاش‌های قابل توجه برای برقراری صلح در یمن، از جمله سفر هیئت‌های سعودی و عمانی به صنعا و همچنین تعهد دولت جمهوری یمن به انجام گام‌های بیشتر برای دستیابی به صلح استقبال می‌کنیم.

این دیپلمات آمریکایی افزود: ما خوشحالیم که شرایط آتش‌بس تا حد زیادی در یمن ادامه یافته است و از دولت جمهوری یمن برای خویشتن‌داری‌اش به‌ویژه پس از حملات حوثی‌ها (انصارالله)، که شورای امنیت در اوایل ماه جاری آن را محکوم کرد، تشکر می‌کنیم.

معاون نمایندگی آمریکا در سازمان ملل اضافه کرد: ما همچنین از آزادی حدود ۹۰۰ اسیر از سوی همه طرف های درگیر استقبال می کنیم.

وی گفت: این تحولات پیشرفت های مهمی هستند که بر اساس دستاوردها و مذاکرات فشرده در سال گذشته بدست آمده اند.

این دیپلمات آمریکایی ادامه داد: ما حمایت قوی شرکای منطقه‌ای عربستان سعودی و عمان و همچنین تعهد بی‌نظیر دفتر فرستاده ویژه سازمان ملل را به رسمیت می‌شناسیم.

دلاورنیتس تاکید کرد: ما از طرف‌ها می‌خواهیم که از این حرکت استفاده کنند و برای دستیابی به یک توافق جدید و جامع‌تر که راه را برای یک فرآیند سیاسی به رهبری یمنی ها با میانجیگری سازمان ملل هموار می کند، تلاش کنند.

معاون نمایندگی آمریکا در سازمان ملل تصریح کرد: فقط یمنی ها می توانند صلح پایدار را برای یمن به ارمغان بیاورند. به این ترتیب، ما باید بر حمایت از تلاش های سازمان ملل برای گردهم آوردن طرف های یمنی در یک فرآیند سیاسی فراگیر تمرکز کنیم.

وی مدعی شد: ما همچنین از محدودیت‌های بشردوستانه، از جمله مداخله حوثی‌ها در ارزیابی‌های مستقل و بازدیدهای نظارتی، فرآیندهای قرارداد و مناقصه و همچنین محدودیت‌های رفت و آمده آزادانه زنان، نگران هستیم. چنین مداخلاتی باید پایان یابد، زیرا مانع ارسال کمک به مردم یمن می‌شود و از رسیدن کمک‌ها به آسیب‌پذیرترین مناطق یمن جلوگیری می‌کند.

این مقام آمریکایی افزود: ما خواهان آزادی کارکنان یمنی خود هستیم که به مدت ۱۸ ماه به اجبار بازداشت شده اند. با توجه به ماه مبارک رمضان، از حوثی ها می خواهیم که این افراد را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه + 8 =