اخبار

اتحادیه عرب: توافق عربستان و ایران موجب ثبات در منطقه می‌شود

دبیر کل اتحادیه عرب گفت توافق بین ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دیپلماتیک، می‌تواند بر ثبات در منطقه تأثیرگذار باشد و به درگیری بین 2 کشور پایان دهد.

واکنشهای بین‌المللی و منطقه‌ای به توافق عربستان سعودی با جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد؛ به نحوی که اتحادیه عرب از این توافق استقبال کرد.

شبکه خبری العربیه به نقل از احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب گزارش داد، توافق بین ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دیپلماتیک، می‌تواند بر ثبات در منطقه تأثیرگذار باشد و به درگیری بین دو کشور پایان دهد.

وی با بیان اینکه درگیری ایران و عربستان، هفت سال به طول انجامیده است، گفت: این توافق، اقدامی است که می‌تواند نشانگر مرحله جدید مثبتی در روابط دوجانبه باشد که احتمالا باعث ثبات در منطقه خواهد شد.

این مقام اتحادیه عرب همچنین از تلاشهای چین، عراق و عمان برای حصول این توافق قدردانی کرد.

این واکنش پس از بیانیه سه‌جانبه روز گذشته ایران، چین و عربستان سعودی صادر شده است. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رئیس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌ و فصل نهایی موضوعات فیمابین ایران و عربستان سعودی با همتای سعودی خود آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز گذشته،  ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ یی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

در این بیانیه، ایران و عربستان سعودی از ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان دو کشور و بازگشایی سفارت‌خانه‌ها طی چند ماه آینده خبر دادند و به میانجیگری عمان که روابط خوبی با هر دو طرف دارد در این مسیر، اشاره کردند.

جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی بعد از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور در دی ماه ۱۳۹۴ که یکجانبه از سوی عربستان و در پی تجمع مقابل سفارتخانه این کشور در تهران و ورود به این سفارتخانه و همچنین سرکنسولگری عربستان در مشهد در واکنش به اعدام شیخ نمر، قطع شد از فروردین ۱۴۰۰ گفت‌وگوهایی را در سطح امنیتی آغاز کردند که چهار دور آن در سال گذشته برگزار شد، گفت‌وگویی که چارچوب آن به گفته فؤاد حسین وزیر خارجه عراق بین دستگاه‌های امنیتی دو کشور بوده است و دور پنجم هم در اردیبهشت‌ماه گذشته برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج − 2 =