یاداشت ها

اراده مشترک حامیان نظام چندقطبی برابر غرب

اجلاس سران روسیه و آفریقا روزهای 27 و 28 جولای در سن پترزبورگ برگزار شد. در این اجلاس با وجود فشارهای بی سابقه، رهبران و مقام های 50 کشور آفریقایی علاوه بر سران سازمان های برجسته منطقه آفریقا حضور داشتند. هرچند غربی ها برای منصرف کردن آفریقایی ها از حضور در اجلاس تلاش کردند، ولی دومین اجلاس روسیه و آفریقا پس از اجلاس سوچی در سال 2019 با موفقیت برگزار شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت، همکاری کشورش با آفریقا در سال های اخیر وارد دوران جدیدی شده است و قاره سیاه به یکی از قطب های جهان چندقطبی تبدیل خواهد شد. وی عنوان کرد: برنامه اقدام مشترک مسکو و آفریقا تا سال 2026 با هدف افزایش مبادلات تجاری، بهبود زیرساخت های آن و معامله با ارزهای محلی است. تعدادی از رهبران آفریقا نیز خواستار دلارزدایی شدند و تمرکز بر فرهنگ، دانش و ارزش ها در کنار مقابله با نظام استعماری و تلاش غرب برای حذف ارزش های اخلاقی و انسانی قابل توجه بود.

به دنبال این اجلاس، ماه آینده نشست مهم کشورهای عضو گروه «بریکس» در آفریقای جنوبی برگزار می شود. حتی اگر پوتین اعلام کرده باشد در این اجلاس شرکت نمی کند، تردیدی وجود ندارد منطق و تفکر روس ها در آن حکم فرما خواهد بود.

شکی نیست اجلاس بریکس درهای وسیعی به روی کشورهایی خواهد گشود که می خواهند میراث استعمار غرب را از شانه های خود بردارند و به طور جدی در شکل گیری جهانی چندقطبی شرکت کنند؛ جهانی که با سرعتی ثابت و سنجیده در حال شکل گیری است. در سن پتربورگ رهبران آفریقایی ابتکاری در زمینه حل و فصل بحران اوکراین مطرح ‌کردند که پوتین در پاسخ گفت: فرایندهای میانجی‌گری در گذشته منحصر به کشورهایی بود که گفته می‌شد در حال توسعه دموکراسی هستند، اما اکنون چنین نیست. ما با ابتکار شما با احترام برخورد می کنیم و آن را با علاقه بررسی خواهیم کرد.

غرب استعمارگر در تلاش مذبوحانه برای جلوگیری از شکل گیری جهانی چندقطبی، حضور روسیه در آفریقا را صرفاً حضور نیروهای واگنر جلوه می دهد و به دنبال فریب افکار عمومی جهان با طرح ماجرایی حاشیه ای است. آنها حتی می خواهند سطح حضور چین را صرفاً به گفت و گو درباره تایوان تقلیل دهند و درباره ایران روی موج ناآرامی های اخیر این کشور سوار شده اند. با وجود این، غربی ها فراموش کرده اند مشکلشان فقط با روسیه، چین، ایران و برجام نیست، بلکه با ادراک فزاینده مردم جهان است.

مردم جهان به آثار مخرب ناشی از جنگ‌هایی که غرب در خانه‌هایشان شعله‌ور ‌کرده است و ویرانی و فقر ناشی از غارت شنیع ثروتشان به وسیله اعمال فشار تحقیرآمیز بر کشورهای مختلف که با آنها در تعامل بودند، پی برده اند.

آیا غرب استقبال کشورهای آمریکای لاتین و تعدادی از کشورهای آفریقایی از آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران را که به تازگی به این نقاط سفر کرده بود، دید؟ تعداد بالای توافقاتی که ایران با این کشورها منعقد کرد چطور؟ بی تردید غربی ها در خلال این دیدارها و امضای قراردادها به ادراک فزاینده مردمان این کشورها و اشتراکاتشان با ایران و حتی همه کسانی که زیر چکش غرب افتاده اند و از سیاست هایشان رنج می برند،پی برده اند.

هنگامی که چین پنج بار درخواست وزیر دفاع آمریکا را برای بازدید از این کشور رد و شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین مشتاقانه از هنری کیسینجر استقبال می کند، برای آمریکا دارای پیام است. وی در دیدار با کیسینجر گفت، «دوستان قدیمی» هرگز فراموش نخواهند شد. بار دیگر چین و آمریکا بر سر دوراهی قرار دارند که به کجا بروند و بار دیگر هر دو طرف باید انتخاب کنند.

کیسینجر نیز که از سوی چینی‌ها مورد احترام گسترده‌ای است و به‌طور مرتب به چێن سفر می‌کند، گفت، قدردان این است که دولت چین دیدار را در همان ساختمانی ترتیب داد که وی نخستین بار در آن با رهبران چین دیدار کرده بود.

چین با این نوع استقبال نشان داد روش تحمیل، سلطه و ارعاب دیگر جواب نمی دهد و آمریکا برای معامله باید روش دیپلماسی ای را برگزیند که احترام متقابل را تضمین کند، آن هم بر مبنای روش های توافق شده و نه بر مبنای قوانینی که به نفع خودشان ابداع می کنند و انتظار دارند همه آن را رعایت کنند.

مردم خاطره فراموش نشدنی از غرب دارند، به ویژه پس از افشای دروغ رسانه های غربی که سیاست های جنگ، خشونت و تروریسم را علیه مردم ترویج کردند. در غرب فکر می کنند از مردم باهوش تر هستند، ولی از حافظه تاریخی مردم و توانایی آنها در جمع آوری اطلاعات و تبدیل آن در زمان مناسب بی خبرند. همه آزادگان جهان از حمایت کشورهای غربی از رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی همانند فلسطین آگاه بودند و در آمریکا نژادپرستی موج می زند.

رئیس جمهور روسیه قبل از اجلاس روسیه و آفریقا گفته بود، مسکو یاد و خاطره فرزندان برجسته آفریقا را گرامی می دارد. باید آنها را به یاد آورد و نباید فراموششان کرد؛ شخصیت هایی همچون پاتریس لومومبا، جمال عبدالناصر و نلسون ماندلا.

امروز مردم دنیا شاهد سکوت غرب در برابر ریخته شدن خون فلسطینیان بی گناه به دست نژادپرستان مجرم صهیونیست هستند و این سکوت کر کننده بیش از 70 سال است ادامه دارد. غرب بعد از این همه جنایت و تروریسم در افغانستان، عراق، لیبی و … می خواهد مدعی دغدغه زندگی، آزادی و حقوق بشر باشد؟ مردم جهان می دانند چه کسانی سازمان های تروریستی را ایجاد و مسلح کردند و آموزش دادند؛ چه کسانی تروریست ها را برای نابودی سوریه و عراق فرستادند و چه کسی همچنان از تروریست های داعش در پایگاه خود در التنف محافظت می کند.

مردم آمریکای جنوبی گرفته تا آسیا و آفریقا بر همه دروغ‌ها و تلاش‌های گمراه‌کننده رسانه‌های غربی و همکار با سرویس‌های اطلاعاتی و سیاسی غرب غلبه کرده‌اند. مشکل امروز غرب تنها با رؤسای جمهور روسیه، چین یا برزیل نیست، بلکه با مردم آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین و این بیانگر شجاعت این مردمان و تلاش های بین المللی آنها برای اتحاد در دنیای جدید در حوزه های تجارت، اقتصاد، پول، آموزش، فرهنگ و اخلاق است.

دنیایی که مخالف دروغ و ریاکاری غربی است و قوانین و ارکان روشنی برای خیر، رفاه و سعادت بشر پایه گذاری می کند. ممکن است برخی فکر کنند روند پیشرفت کند است، اما به بلوغ رسیدن آگاهی و شکل گیری اراده مشترک میان بیشتر مردمان کره خاکی با رهبران جدیدی که مشتاق ساختن دنیای چند قطبی هستند، تحولات را سریعتر از آنچه انتظار داریم، به ثمر خواهند نشاند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 2 = شش