اخبار

ارتقای روابط تهران – دوحه، محور سفر وزیر کار قطر به ایران

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کار قطر، «علی بن سمیخ المری» پیش از سفر به تهران دیروز (یکشنبه) با «حمیدرضا دهقانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوحه دیدار و گفت و گو کرد.

وزارت کار قطر اعلام کرده که در این دیدار ابعاد همکاری‌های دو کشور و راه‌های ارتقا و توسعه آن در زمینه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه کاری و کارگری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این پیوند، حمیدرضا دهقانی سفیر کشورمان در قطر در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: در دیدار با علی بن صمیخ المری وزیر کار قطر، پیرامون ارتقای روابط دو کشور در زمینه کار و مشکل ویزا و اقامت تجار ایرانی در قطر و فرصت‌های شغلی برای ایرانیان گفت و گو شد.

همکاری‌های سازنده دو کشور ایران و قطر از ابتدای قدرت گرفتن دولت سیزدهم افزایش یافته و گسترش همکاری‌های دوجانبه اکنون یکی از مهمترین دغدغه‌های مقامات دو کشور است.

در دو سال گذشته نام قطر در کنار نام دیگر کشورهای همسایه بیشتر به گوش می‌رسد. اتفاقی که خود نمادی از توسعه تعاملات همسایگی در دولت سیزدهم است. این مهم در تعاملات دو جانبه و رفت و آمدهای دیپلماتیک مقامات ایرانی و قطری به خوبی مشهود است.

از سفر آیت الله رییسی به قطر در ماه‌های ابتدایی آغاز به کار دولت سیزدهم به این کشور و استقبال ویژه امیر قطر از رئیس جمهوری ایران تا سفر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر به تهران تنها سه ماه پس از این سفر همه گویای آن است که در بالادست سیاست‌گذاری دو کشور، توسعه روابط و تعمیق آن برنامه ریزی شده است.

حجم مبادلات تجاری ایران و قطر در سال ۱۴۰۱ نسبت به یکسال قبل از خود افزایش ۴۵ درصدی داشته است. این عدد از ۱۴۳ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به ۲۰۸ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ رسید.

گفتنی است در ادامه تقویت همکاری‌ها و رایزنی‌های پولی و بانکی و اقتصادی با همسایگان، «محمدرضا فرزین»، رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان اواخر ماه گذشته به قطر رفت و با با مقامات بانکی این کشور درباره ارتقای مناسبات دو و چند جانبه دیدار و گفت‌وگو کرد.

حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز چند روز قبل در جریان سفر منطقه‌ای خود در رأس هیأتی دیپلماتیک به دوحه سفر کرد و در دیدار با امیر قطر، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه این کشور درباره توسعه همکاری‌ها در ابعاد گوناگون تبادل نظر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج − = 2