اخبار

اردوغان در سازمان ملل؛ اتهام زنی به یونان و امید به حل بحران قفقاز

 «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه سه شنبه شب به وقت تهران در سخنرانی خود  در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در آمریکا خواستار حل بحران در فقفاز جنوبی شد و البته موضع تندی در قبال یونان اتخاذ کرد.

به گزارش منابع خبری، اردوغان درباره اوضاع در قفقاز جنوبی خواستار نتیجه گیری سریع در توافق صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان شد.

وی در زمینه یونان نیز مدعی شد که یونان با فشار غیرقانونی خود باعث افزایش خشونت علیه مهاجران در دریای اژه می‌شود.  اردوغان گفت، یونان اژه را به قبرستان برای مهاجران تبدیل می‌کند. اردوغان به تبعیض یونان علیه جامعه مسلمان این کشور اشاره کرد.

وی گفت: «ترکیه از حقوق و علایق خود در اژه و مدیترانه شرقی دفاع خواهد کرد و در بازی کسانی که راهبرد تنش زایی را برای منافع سیاسی دنبال می‌کنند  گرفتار نمی‌شود.»

این در حالی است که «کریاکوس میتسوتاکیس» نخست‌وزیر یونان روز سه‌شنبه در آستانه رفتن به «نیویورک» برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که موضع تهاجمی فزاینده ترکیه مرتبط با مسائل سیاسی داخلی این کشور است.

 میتسوتاکیس در مصاحبه‌ای با یک شبکه رادیویی گفت: «ما ترسی از کسی نداریم. من در مورد محدودیت‌هایی هم که تعیین می‌کنم بسیار سختگیر خواهم بود. همه می‌دانند که با یونان نمی‌توان بازی کرد. از طرف دیگر، ما باید گفت‌وگو کنیم و اختلافات خود را حل کنیم و بدون وارد شدن به درگیری مذاکره کنیم. آیا واقعاً هر روز به این همه تنش نیاز داریم؟».

میتسوتاکیس افزود: «موضع تهاجمی ترکیه قطعاً یک بازی قبل از انتخابات این کشور است».

این دو کشور همسایه مدت‌هاست که دچار تنش شده‌اند و  دو طرف همدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می‌کنند. یونان و ترکیه در زمینه انرژی و موضوع پناهجویان نیز با هم اختلاف دارند. ترکیه در ماه‌های اخیر انتقادات خود را از استقرار نیروهای یونان در جزایری در شرق دریای اژه، افزایش داده است. این جزایر طبق «معاهده ۱۹۲۳ لوزان» و«معاهده ۱۹۴۷ پاریس»  باید غیرنظامی شوند، بنابراین هرگونه استقرار نیروی نظامی یا سلاح در جزایر اکیدا ممنوع است.

 به گزارش منابع خبری، اردوغان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل  در  زمینه بحران در کشمیر نیز خواستار تنش زدایی بین هند و پاکستان و بازگشت آرامش به کشمیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار − = 0