اخبار

اکونومیست: بزرگ‌ترین تهدید اسرائیل، اختلافات داخلی است

اکونومیست: بزرگ‌ترین تهدید اسرائیل، اختلافات داخلی است

نشریه اکونومیست در گزارشی تحلیلی به تهدیدات پیش روی رژیم صهیونیستی پرداخته و مهم‌ترین آن‌ها را اختلافات داخلی توصیف کرد.

نشریه انگلیسی «اکونومیست» امروز (جمعه، ۲۸آوریل) در گزارش تحلیلی هفتگی خود به وضعیت رژیم صهیونیستی پرداخت و نوشت که مهم‌ترین تهدید برای رژیم اشغالگر اسرائیل در قرن بیست و یکم، اختلافات داخلی است.

طبق گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین»، اکونومیست نوشت: اسرائیل در دهه‌های آینده با مجموعه متفاوتی از فرصت‌ها و تهدیدها مواجه خواهد شد. ناآرامی‌هایی که در هفته‌های اخیر در اسرائیل رخ داده ، نشانه‌ای از تهدیدات است.

این نشریه ضمن تحمیل مسئولیت درگیری‌های اخیر صهیونیست‌ها به «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر کابینه، افزود: یک بحران قانون اساسی در مورد استقلال قوه قضاییه وجود دارد که توسط دولت راست‌گرای نتانیاهو ایجاد شده است.

در ادامه گزارش نشریه اکونومیست آمده است: «پایه‌های نظم بین‌الملل قدیمی به رهبری آمریکا در حال از هم پاشیدن است، آن هم به‌ویژه پس از انعقاد قراردادهای جدید بین عربستان، ایران و چین».

این مجله در ادامه نوشت: «در قرن بیستم، خطر تهاجم و بقا، اسرائیل را تهدید می‌کرد و حالا در قرن بیست و یکم، خطر در این واقعیت نهفته است که اختلافات داخلی، در حال از بین بردن قدرت اسرائیل هستند».

اکونومیست ضمن تاکید بر این که «تاب آوری اسرائیل بار دیگر با جهت‌گیری‌های جدید مورد آزمایش قرار خواهد گرفت»، در گزارشش به جمعیت‌شناسی صهیونیست‌ها پرداخت و نوشت: «تعداد شهرک‌نشینان می‌تواند از ۱۰ میلیون نفر در حال حاضر به ۲۰ میلیون نفر تا سال ۲۰۶۵ افزایش یابد، اما حتی این افزایش جمعیت هم احتمالاً باعث افزایش اختلاف بین اسرائیلی‌ها خواهد شد».

در بخش دیگری از گزارش اکونومیست آمده است: تغییر دیگر ظهور یک جهان چند قطبی است، قبلاً ایالات متحده آمریکا اولین کشوری بود که اشغال اسرائیل را در سال ۱۹۴۸ به رسمیت شناخت و متحد سرسخت آن بود.

در پایان بخش این گزارش می‌خوانیم: در مسیر سیاسی غیرلیبرال کنونی اسرائیل، حمایت عمومی از آن در آمریکا تضعیف شده و جناحی‌تر خواهد شد؛ به طوری که از هر چهار یهودی آمریکایی یک نفر می‌گوید که اسرائیل یک موجودیت آپارتاید است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که اعتراضات علیه طرح اصلاحات قضایی نتانیاهو برای بیش از سه ماه تداوم یافته و سرزمین‌های اشغالی را برای شانزدهمین هفته متوالی به صحنه درگیری معارضان و حامیان کابینه تبدیل کرده است. از زمان اعلام این طرح تاکنون تل آویو و سایر شهرک‌های اشغالی هر شنبه شب شاهد تجمعات صهیونیست‌های منتقد برنامه‌های کابینه نتانیاهو است و رهبران معارض نیز به برنامه‌های خود علیه نتانیاهو ادامه می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج × 9 =