اخبار

بری: نقض قطعنامه ۱۷۰۱ توسط اسرائیل باید پایان یابد

نبیه بری روز چهارشنبه در دیدار با «آموس هوکشتاین» هماهنگ کننده دولت آمریکا در امور امنیت انرژی جهانی بر عمق روابط با نیروهای یونیفل تاکید کرد و گفت: لبنان از سال ۱۹۷۸ تاکنون خواستار برقراری ثبات و آرامش بوده است همان‌طور که به حاکمیت لبنان بر سراسر خاک خود اهمیت می دهد.

وی از هوکشتاین به خاطر به ثمر رسیدن رسیدن تلاش های وی در موضوع ترسیم مرزهای دریایی و آغاز عملیات اکتشاف در بلوک شماره ۹ تشکر کرد.

بری تصریح کرد: پارلمان به تلاش های خود برای انتخاب ریاست جمهوری و تصویب قوانین مورد نیاز در زمینه نفت و در راس آنها قانون تاسیس صندوق ذخیره ملی و قوانین لازم برای توافق با صندوق بین المللی پول ادامه می دهد.

وزیر خارجه لبنان پیشتر تاکید کرده بود که کشورش با پیش نویس فعلی قطعنامه تمدید نیروهای یونیفل مخالف است زیرا در آن اشاره ای به لزوم هماهنگی این نیروها با ارتش لبنان برای گشت زنی در منطقه مرزی نشده است.

«عبدالله بوحبیب» وزیر خارجه لبنان پس از بررسی پیش نویس قطعنامه ارائه شده در شورای امنیت در رابطه با تمدید ماموریت یونیفل، به صراحت مخالفت کشورش با فرمول فعلی را بیان کرد زیرا در آن به ضرورت و اهمیت هماهنگی عملیات یونیفل با ارتش این کشور، همانطور که در توافقنامه موسوم به SOFA تصریح شده، اشاره نشده است.

وی همچنین یادآور شد که تمدید سالانه ماموریت نیروهای بین المللی در جنوب لبنان به درخواست دولت لبنان صورت می‌گیرد.

بوحبیب همچنین مخالفت لبنان را با انتقال ماموریت یونیفل از ذیل فصل ششم منشور سازمان ملل متحد مطابق با قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۶ که خواستار حل مناقشه از طریق راه‌های صلح‌آمیز است، به فصل هفتم این منشور اعلام کرد.

پیش تر روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی از تلاش و دشواری‌های تیم دیپلماتیک لبنان برای جلوگیری از مخدوش شدن بیش از پیش استقلال نیروهای یونیفل در اثر فشار لابی واشنگتن و تل آویو در شورای امنیت برای تعدیل ماموریت این نیروها خبر داده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج × 3 =