بیانیه

بیانیه شماره 1 مجمع جهانی صلح اسلامی؛علیه تهدیدهای داعش برای صلح منطقه ای و جهانی

صلح وثبات در سطح جهان و منطقه، از مطالبات اساسی ملتها است و نیاز به تقویت و تحکیم تلاش های جهانی برای تضمین و تحقق آن، از مشترکات فکری نخبگان، سازمان های مردم نهاد و جامعه ملتها است. رشد تروریسم و بازیگران دخیل در این تهدید غیرقابل انکار برای جامعه بشری و نیازمند ایجاد و اعاده صلح است که زمینه ها و پیامدهای گروههائی تروریستی تکفیری نظیر داعش، در حال حاضر لزوم بازبینی گفتمان جهانی مقابله با تروریسم را متقن و برجسته نموده است.
مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن ابراز نگرانی از تروریسم تکفیری و توسعه آنها در سطح منطقه به ویژه اقدامات داعش در عراق که با نقض کرامت انسانی و حقوق بشر و بشردوستانه همراه بوده است، این پدیده و بازیگران دخیل درآن را محکوم نموده، جامعه بین الملل را به ایفای مسئولیت خود در مقابله با تروریسم و برقراری صلح عادلانه فرا می خواند.
مجمع جهانی صلح اسلامی اعتقاد راسخ دارد که ریشه کنی تروریسم و افراط گرائی تکفیری در منطقه، منوط به توجه ویژه به ریشه ها و عوامل شکل دهی به این جریان ها و پاسخگوئی برخی بازیگران فرامنطقه ای در قبال تجهیز، تامین مالی و مدیریت ناامنی و بی ثباتی در عراق و منطقه  است و از این رو، توقف پشتوانه های دولتی گروههای تروریستی تکفیری به ویژه داعش را  از اولویت های تامین صلح و عدالت در شرایط حاضر به نظر می داند.
ضمن تاکید مجدد بر احترام به حقوق بشریت بر صلح عادلانه و اصول حقوقی تامین ثبات سرزمینی، آرامش و اعاده صلح در عراق، انتظار می رود که با همکاری گسترده و فعال بین المللی با نقش آفرینی سازمان کنفرانس اسلامی و سازمان ملل متحد و همگرائی دولتهای منطقه، ضمن توقف فعالیت های ضدانسانی و خشونت طلبانه گروه داعش که با کشتار غیرنظامیان و تخرب و غارت اموال مردم همراه بوده است، از پیامدهای این جریان ها بر چهره اسلام و جهان اسلام در جهان نیز که موجب تضعیف صلح و عدالت میان ملتها، ادیان و فرهنگها خواهد شد، جلوگیری شود. از شورای امنیت سازمان ملل متحد موکداً درخواست می شود که ضمن شناسائی داعش به عنوان یک گروه تروریستی و مسئولیت بین المللی دولتهای پشتیبان آن بر اساس فصل هفتم منشور ملل متحد، مقابله قانونمند با این گروه و فعالیت های آن در سراسر منطقه و جهان را تصویب نماید.
مجمع جهانی صلح اسلامی تاکید می نماید که در کنار دولتها و سازمان های بین المللی که مسئولیت های حقوقی در پیشگیری، مقابله و تعقیب اقدامات تروریستی و مجازات آنها بر اساس موازین عادلانه دارند، شبکه سازمان های مردم نهاد و نخبگان نیز مسئولیت های حرفه ای خود را در قبال توقف فعالیت های گروه داعش و حامیان آنها، به عمل آورده، در روند اعاده صلح و ثبات به منطقه و تامین حقوق همگانی ملت عراق مشارکت فعال نمایند.
مجمع جهانی صلح اسلامی
26 خرداد 1393/16 ژوئن 2014

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو + 6 =