اسلاید شو, بیانیه, مناسبت ها

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی علم در خدمت توسعه و صلح

 

دهم نوامبر مصادف با 19 آبان هرسال، روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه نام‌گذاری شده است .این روز  به دلیل اهمیت نقش علم در جامعه و استفاده از فنون و فناوری  از علم در پیشبرد توسعه صلح بسیار حائز اهمیت می باشد .

مجمع جهانی صلح اسلامی بر این باور است که روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، فرصتی را برای موسسات علمی، سازمان های مردم نهاد ،نهادهای مدنی و دانشمندان فراهم می­کند تا در مورد صلح و توسعه، که از اساسی ­ترین مفاهیم اجتماعی است، به بحث و تبادل نظر بپردازند.

بر همگان واضح است که ، صلح تنها به معنای نبود جنگ میان دولتها نیست، بلکه می­تواند به معنای شرایط یک مدیریت ملی سازنده، حل و فصل اختلافات و ایجاد هماهنگی در روابط میان بخش­های مختلف نهادی یک جامعه باشد. بدیهی است جوامعی که از روش علمی اسفاده می کنند می­توانند اجتماع مشترک برای نگاه به جهان بیابند و تلاش و تاکید خود را به جای اختلاف­ها بر اشتراک ها متمرکز کنند تا از این میان،  صلح ایجاد شود.

سازمان مردم نهاد بر این اعتقاد اشت که عدالت علمی یکی از مفاهیم مهمی است که در نگاه همه جانبه به صلح و عدالت مغفول مانده است و  عدالت علمی در توسعه جوامع و بهره مندی از فرصت‌ها در جهان بسیار مهم و اساسی است.علم دستاوردی همگانی و متعلق به همه اقوام و ملت‌هاست و همگان حق بهره‌مندی از آن را به صورت عادلانه دارند  بنابراین  باید تلاش  شود که تحریم های علمی و فناوری برداشته تا بدین وسیله تبادل اطلاعات بین افراد دانشگاهی  و نخبگان در سراسر جهان صورت گیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش − = 3