بیانیه

بیانیه پایانی «کنفرانس آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی»

ما شرکت کنندگان در کنفرانس« آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی » که روز 20 آبان 1399 همزمان با «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه» برگزار شد، با تأکید بر اینکه امروزه صلح، عدالت و امنیت جهانی با تهدیدها و چالش¬های فزاینده ای روبرو شده است و یکی از مهمترین ابعاد عدالت و شاید پیش نیاز آن برای صلح و توسعه در جهان امروز، «عدالت علمی» است که نه تنها با محدودیت و آسیب ساختاری روبروست بلکه مظاهر نوینی از «آپارتاید علمی و فناوری» است که امروزه جهان با آن مواجه شده است، اعلام می کنیم؛
1. صلح، توسعه همه جانبه و برقراری عدالت، آرزو و مطالبۀ همه ملت ها است که لازمۀ کمال زندگی فردی و اجتماعی انسان ها و پیش نیاز نیل به سعادت حقیقی بشریت است.
2. امکان رسیدن به صلح واقعی و توسعه همه جانبه، بدون توجه به عدالت میسر نمی شود، بنابراین بایستی افکار عمومی در جهان، صلح و عدالت را به عنوان یک نسخه نجات بخش و راه رسیدن به توسعه همه جانبه، از رهبران، روسای کشورهای جهان و سازمان های جهانی به صورت جدی مطالبه نمایند.
3. عدالت علمی متضمن خودداری از ایجاد محدودیت و مانع برای توسعه دانش و علوم بشری از یک سو و لزوم التزام عملی بازیگران و نهادهای بین‏المللی به توسعه و تسهیل همکاریهای علمی و فناوری است که در پرتو آن، ضمن قرار گرفتن علم و فناوری در خدمت بشریت، دستیابی به لوازم تعالی و کمال انسانی میسر گردد.
4. محدودیت و تحریم علمی و فناوری، از جمله اقدامات نظام سلطه علیه صلح و عدالت در جهان است و این در حالی است که به ویژه با توجه به شرایط ناشی از بیماری کرونا و گسترش سریع و جهانی آن، ضرورت رفع تحریم های علمی و همکاری علمی در جهان بیش از پیش ضروری است.
5. انتظار داریم همه نخبگان، آزادی خواهان، آزاداندیشان، سازمان های مردم نهاد و مراکز علمی و دانشگاهی ضمن ارایه نظرات سازنده در مقابله با آپارتاید علمی صورت گرفته در جهان، تمام تلاش خود را برای رفع هرگونه تبعیض و نابرابری از جمله آپارتاید علمی مصروف و مبذول دارند.
6. انتظار می رود در شرایط کنونی که همه انسان ها در جهان درگیر شیوع ویروس کرونا هستند و بشر دچار آلام بی شماری است، بهره مندی از دانش و خدمات پزشکی بدون محدودیت و اولویت دراختیار همگان قرار گیرد و بهره مندی از آن عمومی شود.
7. با تقدیر از مجمع جهانی صلح اسلامی و دست اندرکاران برگزار کننده این کنفرانس، نگرانی خود را از آپارتاید علمی و تبعیض های صورت گرفته از جانب قدرت های بزرگ به ویژه در رابطه با کشورهای جهان سوم، ابراز داشته و ضمن تأکید بر عدالت علمی، هر گونه تبعیض علمی را موجب عداوت میان انسانها و تهدیدی جدی برای صلح میان ملت ها می دانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 7 = شانزده