اخبار

تاکید بر تقویت همکاری های دوجانبه در بیانیه مشترک نهادهای امنیت ملی ایران و هند

تاکید بر تقویت همکاری های دوجانبه در بیانیه مشترک نهادهای امنیت ملی ایران و هند

نهادهای امنیت ملی ایران و هند در بیانیه‌ای مشترک بر تقویت همکاری‌های دو جانبه تاکید کردند.

در پایان سفر یک روزه «آجیت دوال»، مشاور امنیت ملی هند به ایران در بیانیه مشترکی که به امضاء دریابان «علی شمخانی»، دبیر شورای عالی امنیت ملی و همتای هندی او رسید دو طرف با ارزیابی تحولات جهانی، منطقه‌ای و دوجانبه بر تعهد دو کشور در مبارزه با تروریسم در تمام اشکال و مظاهر آن به‌منظور ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه تأکید کردند.

در بخشی از این بیانیه که امروز دوشنبه 11 اردیبهشت ماه 1402 در تهران صادر شد، دو طرف ضمن اعلام تعهد خود در افزایش همکاری ها به‌ منظور رویارویی مشترک با چالش‌های منطقه‌ای و جهانی بر ضرورت بازبینی تحولات جدید و تاثیرگذار در جهان برای تقویت چندجانبه گرایی تاکید شده است.

تقویت همکاری‌ها در قالب‌های دو جانبه، منطقه‌ای و چند جانبه با هدف هم پیوستگی منطقه‌ای از جمله موارد دیگری است که در بیانیه مشترک به آن اشاره شده است.

در این بیانیه از مواصلات به‌عنوان یک عنصر اصلی در ادغام منطقه‌ای و رفاه جمعی یاد شده و در این رابطه بر پروژه چابهار به‌عنوان نماد همکاری‌های دو طرف تاکید شده است.

ضرورت ارتقاء تلاش‌های مشترک با فدراسیون روسیه و سایر کشورهای ذی‌نفع در آسیای میانه و قفقاز با هدف ارتقاء کریدورهای موجود به ویژه کریدور بین‌المللی حمل و نقل شمال-جنوب (INSTC) و دیگر مسیرهای مواصلاتی که از چابهار به‌عنوان کانون ترانزیت در منطقه استفاده می‌کند از جمله رویکردهای مشترک دیگری است که در این بیانیه به آن اشاره شده است.

در بخش دیگری از بیانیه مشترک نهادهای امنیت ملی ایران و هند، طرفین نسبت به وضعیت انسانی و اقتصادی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از برقراری یک دولت فراگیر با مشارکت معنادار همه گروه‌ها و اقوام حمایت کردند.

تأکید بر ضرورت توسعه بیشتر روابط میان مردم دو کشور با توجه به پیوندهای عمیق فرهنگی و تاریخی دو ملت، فراز دیگری از بیانیه مشترک امضاء شده میان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با آجیت دوال مشاور، امنیت ملی نخست وزیر هند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 2 = دو