گزارش ها

تداوم استفاده عربستان از سلاح‌های شیمایی علیه یمنی‌ها

در سایه سکوت دولتهای مدعی حقوق بشر و مجامع بین‌المللی استفاده عربستان از سلاح‌های ممنوعه همچنان ادامه دارد.

به گزارش تسنیم به نقل از العهد، وزارت بهداشت یمن اعلام کرد که عربستان سعودی بار دیگر از سلاحهای ممنوعه در تعدادی از استانهای این کشور مانند صعده، حجه، مأرب، باب المندب و استان تعز استفاده کرده است.

سازمانهای بین المللی از صدها مورد آسیب دیدگی غیرنظامیان یمنی در پی استفاده ائتلاف سعودی متجاوز از سلاحهای ممنوعه بین المللی در بمباران مناطق مختلف این کشور خبر داده‌اند.

تداوم حملات سعودی به مناطق مختلف یمن

جنگنده‌های سعودی 10 بار مناطق “الحقیق”  و”المشجع” در بخش صراوح مأرب را بمباران کردند.

جنگنده‌های متجاوزان همچنین منطقه المخدره در جدعان را نیز بمباران کردند.

جنگنده‌های عربستان اردوگاه آوارگان وابسته به پزشکان بدون مرز در منطقه حوبان در تعز واقع در مرکز یمن را بمباران کردند که در پی آن 3 نفر شهید و شماری نیز زخمی شدند.

پیشروی‌های چشمگیر ارتش یمن در مناطق مختلف

ارتش یمن با کمک کمیته‌های مردمی موفق شد پیشرویهای چشمگیری در منطقه کوفل در مأرب به دست آورد و کنترل خود بر رشته کوههای “الملح” را کامل کند.

منابع نظامی اعلام کردند که ارتش یمن موفق شد رشته کوههای ملح و “دیره ال هذان” را که مشرف بر پادگان نظامی کوفل است پاکسازی کند و خسارتهای سنگینی به مزدوران دشمن و تجهیزات نظامی آنها وارد سازد.

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همچنین با انجام یک عملیات نظامی در منطقه کوفل یک تانک و دو خودروی نظامی مزدوران عربستان را منهدم کردند و شمار زیادی از آنها را به هلاکت رساندند.

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن منطقه المعزوب در شرق بخش دمت در جنوب این کشور را به کنترل خود درآوردند.

یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مقر فرماندهی مرزبانی عربستان در منطقه ظهران در استان عسیر را در هم کوبیدند.

و خبر دیگر اینکه توپخانه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پایگاههای نظامی عربستان در “قلل الشیبانی” و “ملطه” در استان نجران در جنوب عربستان را هدف قرار دادند.

توپخانه ارتش یمن همچنین پایگاه نظامی المکیال عربستان در نجران را گلوله باران کرد.

ارتش یمن: عملیات در مناطق مرزی با هدف توقف تجاوز است

شرف غالب لقمان سخنگوی ارتش یمن با تأکید بر آمادگی نیروهای ارتش برای ورود به نجران در صورتی که تصمیم به آزادی آن گرفته شود، از عملیات گسترده در نجران و عسیر و جیزان با هدف توقف محاصره یمن خبر داد.

سقوط مشکوک یک بالگرد اماراتی حامل سلاح در العند

یک بالگرد آپاچی امارات که حامل سلاح و مهمات بود در پایگاه نظامی العند در استان لحج سقوط کرد.

مقامات اماراتی تاکنون واکنشی به سقوط این بالگرد نشان نداده و جزئیاتی در این باره اعلام نکرده‌اند.

اما منابع نظامی می‌گویند که این بالگرد اماراتی حامل سلاح و مهمات در هنگام تلاش برای فرود در پایگاه العند دچار حریق شد و سپس سقوط کرد. اما کادر پروازی آن صدمه‌ای ندیدند.

سانسور شدید حوادث پایگاه العند

نظامیان دشمن حوادثی را که در پایگاه العند رخ می‌دهد شدیداً سانسور می‌کنند.

روز دوشنبه گذشته شبکه الحرّه آمریکا به نقل از خبرنگار خود در یمن از کشته شدن دو نظامی اماراتی و سه نظامی سودانی در پی انفجار بمب در پایگاه هوایی العند در لحج خبر داد و این در حالی است که منابع دیگر تأکید کردند که 8 نظامی سودانی در این انفجار زخمی شده و شماری از نظامیان اماراتی و سودانی کشته شده‌اند. در پی این حادثه، منابع نظامی از درگیری‌های پراکنده در داخل پایگاه هوایی العند خبر دادند و این در حالی است که صدای انفجارهای شدیدی از داخل این پایگاه شنیده شد و این امر نشان دهنده این است که نظامیان دشمن در داخل این پایگاه به‌شدت مضطرب هستند.

برخی از منابع آگاه احتمال دادند که سقوط بالگرد آپاچی امارات در نتیجه یک اقدام عمدی باشد و نه نقص.

منابع دیگری نیز گفتند که اوضاع نظامیان اماراتی در پایگاه العند به‌ویژه در پی اختلافات علنی بین آنها و حزب الاصلاح و همچنین مخالفت جنوبی‌ها با حضور این نیروها در پی گسترش دامنه سیطره القاعده و داعش بر عدن، ابین و حضرموت خوب نیست.

اهالی منطقه جنوبی در شهر ذمار تجمع اعتراض آمیزی علیه ادامه تجاوز عربستان به یمن برگزار کردند.

شرکت کنندگان در پایان این تجمع با صدور بیانیه‌ای از سازمانهای بین المللی و حقوق بشری و در رأس آن سازمان ملل متحد خواستند که جنایات عربستان علیه یمنی‌ها را متوقف کنند.

معترضان، سکوت جامعه بین الملل درباره کشتارهای مردم یمن را مخالف همه اصول انسانی و حقوقی که این سازمانها به‌منظور آن تأسیس شده‌اند، دانستند و بر ضرورت محاکمه جنایتکاران در دادگاه جنایی بین المللی تأکید کردند.

تسلط القاعده بر دو شهر تحت کنترل مزدوران عربستان در جنوب یمن

گروه تروریستی القاعده دو شهر «زنجار» و «جعار» واقع در استان ابین در جنوب یمن را که در کنترل نیروهای وابسته به منصور هادی بود تصرف کرد.

این در حالی است که نیروهای وابسته به عربستان سعودی مدعی بودند که کنترل استان‌های جنوبی یمن را به دست گرفته‌‌اند.

القاعده بعد از تسلط بر این دو شهر «علی السید» معاون فرماندهی نیروهای موسوم به کمیته‌های مردمی وابسته به منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن را اعدام کرد.

پیش از این ارتش یمن و انصارالله در ژوئیه 2015 موفق شده بودند با کنترل این دو شهر نیروهای القاعده را از آن بیرون کنند.

شهادت همه اعضای یک خانواده یمنی

روز گذشته در پی حملات جنگنده‌های سعودی به منزل یک خانواده یمنی در بخش “حیدان” در صعده واقع در شمال این کشور، همه اعضای این خانواده که متشکل از 7 نفر بودند، به شهادت رسیدند.

کشته‌شدن یک نظامی سودانی در تعز

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن حمله متجاوزان را که قصد پیشروی در جنوب الشریجه در تعز را داشتند دفع کردند که در پی آن یک نظامی سودانی کشته و دو نفر دیگر نیز زخمی شدند.

خنثی‌سازی دو بمب در صنعا

دستگاههای امنیتی و کمیته‌های مردمی یمن موفق شدند دو بمب را که در خیابان “المطار” و منطقه “لکمه الدباء” در محله التلویزیون در صنعا پایتخت این کشور کارگزاری شده بود خنثی کنند.

آغاز محاکمه رئیس‌جمهور فراری در صنعا

دادگاه جزایی صنعا محاکمه شماری از مزدوران، خائنان و شرکت کنندگان در تجاوز به یمن از جمله عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن، ریاض یاسین وزیر خارجه دولت وی و شمار دیگری را آغاز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + 2 =