اخبار

تداوم خوش‌خدمتی آمریکا به صهیونیست‌ها/جزئیات سفر سالیوان به عربستان در اختیار نتانیاهو

تداوم خوش‌خدمتی آمریکا به صهیونیست‌ها/جزئیات سفر سالیوان به عربستان در اختیار نتانیاهو

تارنمای آمریکایی آکسیوس به نقل از مقام های آمریکا و رژیم صهیونیستی نوشت که دو تن از مشاوران ارشد جو بایدن، بنیامین نتانیاهو را از جزئیات دیدار مقام های ارشد سعودی و آمریکایی آگاه ساختند.

آکسیوس گزارش داد که “برت مک گورک”، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه کاخ سفید و “آموس هاکستین” (Amos Hochstein) مشاور ارشد امور زیربنایی و انرژی رئیس جمهوری آمریکا در سفر جیک سالیوان به عربستان وی را همراهی کرده و دیروز از این کشور عازم سرزمین‌های اشغالی شد.

این دو در عزیمت به اسرائیل گزارشی از گفت و گوی مشاور امنیت ملی کاخ سفید با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در اختیار نخست وزیر، ران درمر وزیر امور راهبردی و زاخی هنگبی (Tzachi Hanegbi) مشاور امنیت ملی این رژیم قرار دادند.

منابع سعودی پیشتر گزارش داده بودند که سالیوان و محمد بن سلمان یکشنبه (۱۷ اردیبهشت) در شهر بندری جده با یکدیگر دیدار کرده و روابط استراتژیک را بررسی کردند.

وی پیش از سفر به عربستان گفته بود که آمریکا برای عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان تلاش می‌کند.

وی افزود: در نهایت، رسیدن به عادی‌سازی کامل روابط به نفع امنیت ملی آمریکاست. ما این را شفاف بیان کرده‌ایم.

هنگبی در واکنش به این سخنان گفته بود: ما از این اظهارات استقبال می کنیم و امیدواریم که به زودی در این زمینه پیشرفت حاصل شود.

وی تصریح کرد: امضای توافق عادی سازی با عربستان یک هدف کلیدی در سیاست خارجی اسرائیل است.

این مقام امنیتی ابراز عقیده کرد که پیوستن ریاض به توافق ابراهیم (معاهده عادی سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی)، نقشه آسیای غربی را دچار تغییر کرده و در کنار منزوی کردن ایران، به ارتباط کشورهای عربی با اسرائیل مشروعیت می بخشد.

هنگبی گفت: عربستان هم مثل دیگر کشورهایی که گرفتن امتیازاتی از آمریکا را پیش شرط عادی سازی قرار داده بودند، درخواست‌هایی از واشنگتن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 8 = چهارده