اخبار

تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حقوق بشر/ بحرینی: استفاده ابزاری از حقوق بشر مردود است

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد ملل متحد پیش از تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر علیه ایران گفت: «ارائه این قطعنامه، از نظر ایران به‌عنوان تلاشی بدخواهانه برای هدف قراردادن و تخریب عمدی چهره حقوق‌بشری ایران است.»

علی بحرینی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی در ژنو پیش از انجام رأی‌گیری درباره قطعنامه شورای حقوق بشر علیه ایران که با 23 رأی مثبت، 8 رأی منفی و 16 رأی ممتنع تصویب شد گفت: پیش‌نویس قطعنامه‌ای که شورا در شرف رأی‌گیری است و توسط ایسلند و بریتانیا به‌عنوان حامیان اصلی آن ارائه شده است، کاملاً غیرقابل توجیه است و توسط ایران رد شده است.

وی افزود: حامیان این قطعنامه خود را پشت عنوان حقوق بشر پنهان و از این سازمان برای اهداف سیاسی خود سوءاستفاده کردند. پیام ما به بریتانیا و سایر حامیان غربی پیش‌نویس قطعنامه روشن است. مردم ایران با انقلاب اسلامی خود در سال 1357 عزت نفس و استقلال را برگزیدند و علی‌رغم اقدامات قهرآمیز یکجانبه غیرانسانی و دستکاری رسانه‌ای، با نفی هرگونه سلطه و تبعیت در آن راه ثابت‌قدم خواهند ماند.

سفیر کشورمان تصریح کرد: ارائه این قطعنامه، از نظر ایران به‌عنوان تلاشی بدخواهانه برای هدف قرار دادن و تخریب عمدی چهره حقوق‌بشری ایران با تولید روایات آشفته، کلیشه‌های منفی و اتهامات نادرست تلقی می‌شود.

وی تأکید کرد: این قطعنامه و مأموریت آن عمداً دستاوردهای حقوق‌بشری جمهوری اسلامی ایران را نادیده گرفته است و کشورم را با هدف انحراف توجهات از نقض حقوق ایرانیان و جنایات علیه بشریت انجام‌شده توسط حامیان این قطعنامه از طریق تحمیل اقدامات قهرآمیز یکجانبه هدف قرار می‌دهد.

بحرینی با بیان اینکه استفاده ابزاری از حقوق بشر غیرقابل قبول است و آرمان مشترک حقوق بشر را به خطر می‌اندازد، هشدار داد: این رویکرد نه کمکی به حفظ و ارتقای حقوق بشر می‌کند و نه با واقعیت‌های میدانی و تاریخ و پیشینه فرهنگ و تمدن ایرانی سازگاری دارد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران عمیقاً به ضرورت رعایت و ارتقای حقوق بشر اعتقاد دارد. دستاوردهای ما در زمینه حقوق بشر در چهار دهه گذشته، گواه جدیت ایران در رعایت، حمایت و احقاق حقوق بشر است.

سفیر کشورمان، با اشاره به همکاری‌های گسترده ایران با شورای حقوق بشر تصریح کرد: اعضای شورا اکنون در یک دوراهی حساس قرار دارند، آن‌ها باید تصمیم بگیرند که برای حمایت از ملت ایران در مسیر افتخاری که برای استقلال، عزت و موفقیت انتخاب کرده‌اند، به قطعنامه‌ای با انگیزه سیاسی ادامه دهند یا به آن رأی منفی دهند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز سه‌شنبه قطعنامه پیشنهادی انگلیس و ایسلند علیه وضعیت حقوق بشر در ایران را تصویب کرد.

گفتنی است که در جلسه امروز، کوبا، چین و آفریقای جنوبی در حمایت از ایران سخن گفته درباره استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر هشدار دادند. کشورهایی که به قطعنامه ضدایرانی رأی دادند عمدتاً کشورهای غربی بودند و کشورهای درحال توسعه، رأی منفی و ممتنع دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − = پنج