اخبار

تظاهرات سراسری دانش‌آموزان و کودکان سوری در اعتراض به تحریم‌های ظالمانه آمریکا

روز گذشته کودکان و دانش‌آموزان همه مدارس سوریه در تمامی استان‌ها در اعتراض به محاصره و تحریم‌های ظالمانه واشنگتن و غرب علیه این کشور دست به تظاهرات زدند.

دانش‌آموزان مدارس دمشق با تجمع در مقابل مقر سازمان ملل متحد پرچم کشور خود و همچنین پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آن خواسته‌های خود را برای رفع محاصره و تحریم‌های اعلام شده علیه سوریه و کودکان آن نوشته بودند.

در بیانیه مشترکی که دانش‌آموزان سوری خطاب به دبیر کل سازمان ملل و هماهنگ‌کننده وی در سوریه ارائه کردند آمده است: آیا می‌دانید چه معنایی دارد کودکی چشمانش را باز کند و جنگ و ویرانی را ببیند و از درد فریاد بزند اما پاسخی نشنود و هیچ غذا و دارویی نداشته باشد، حتی آغوش مادر را نیابد و نتواند از شیر مادرش تغذیه کند یا نتواند لبخند پدرش را ببیند یا صدای خواهر برادرانش را بشنود؟ آیا می‌دانید چه معنایی دارد زمانی که یک کودک نمی‌داند پارک چیست و نمی‌تواند با اسباب بازی و در کنار کودکان دیگری بازی کند و خوشحال باشد؟ همه جهان این کودکان را «فرزندان جنگ» می‌خوانند؛ کودکانی که هیچ گناهی ندارند جز اینکه در میان خشم و جنگ متولد شده‌اند.

کودکان و دانش‌آموزان سوری همچنین در این تظاهرات اعتراض‌آمیز خود به زلزله ویرانگری که چند هفته قبل مناطق بزرگی از شمال سوریه را ویران کرد اشاره کرده و گفتند که همین زلزله کافی بود تا کودکان سوری همه مراحل از رنج و درد را که یک انسان می‌تواند در تمام دوره‌های تاریخ دیده باشد، تجربه کنند. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم تا به محاصره وحشیانه ضد سوریه پایان داده و تحریم‌های غیرقانونی و مداخله در امور کشور ما را متوقف کنند تا عشق و صلح به همه ملت‌ها برگردد.

دکتر «محمد عزت عربی» یکی از سازماندهی‌کنندگان این تظاهرات اعتراضی دانش‌آموزان و کودکان سوری اظهار داشت، این تجمع ملی برای کودکان سوریه است؛ زیرا آنها بیشترین آسیب را از محاصره ناعادلانه‌ای که به این کشور تحمیل شده است می‌بینند و امنیت و سلامتی و رویاهای آنها تحت تاثیر این تحریم‌ها قرار گرفته است.

«رنا موصللی» معاون رئیس اداره آموزش و پرورش دمشق نیز به نوبه خود تاکید کرد، این حق کودکان سوری است که لبخند بزنند و دوران کودکی خود را که توسط تروریسم و به دنبال آن زلزله، غارت شده است، پس بگیرند. رفع محاصره برای زندگی و آرامش روانی و جسمی کودکان سوری ضروری است.

کودکان در این تظاهرات‌ها نقاشی‌هایی را در دست داشتند که خودشان کشیده بودند و تجسم وضعیت کنونی سوریه بود.

در درعا نیز کودکان و دانش‌آموزان سوری با در دست داشتن پلاکاردهایی نارضایتی خود را از محاصره ناعادلانه تحمیل شده علیه این کشور به ویژه بعد از زلزله ویرانگری که چند هفته قبل اتفاق افتاد ابراز داشته و تاکید کردند که باید همه کشورهای عربی و جامعه بین‌المللی برای رفع کامل محاصره غرب و آمریکا علیه سوریه اقدام کنند.

«زین محامید» یکی از دانش‌آموزان سوری در دمشق در مصاحبه با خبرنگار سانا گفت که ما با وجود اینکه در دوره کودکی به سر می‌بریم اما درد و رنج میهن عزیزمان را با همه وجود احساس می‌کنیم و این شرایط مستلزم رفع محاصره و تحریم‌های ناعادلانه‌ای است که علیه همه مردم و کودکان سوریه تحمیل شده است.

در شهر سویداء نیز سازماندهی‌کنندگان این تجمع اعتراضی تاکید کردند که ما صدای خود را بالا می‌بریم تا به گوش همه جهانیان برسد و آآنها باید وظیفه خود برای رفع محاصره کامل سوریه و پایان دادن به غارتگری اشغالگران آمریکایی در سوریه انجام دهند.

در دیرالزور نیز منابع مربوطه اعلام کردند، همانطور که ارتش دلاور سوریه بر تروریسم پیروز شد، ما می‌توانیم بر این تحریم‌ها غلبه کنیم. اشغالگران آمریکایی و غرب می‌خواهند اراده و پایداری ملت سوریه را تضعیف کنند.

کودکان دیرالزور نیز که در این تظاهرات اعتراضی مشارکت کرده بودند از جامعه بین‌المللی و سازمان‌های بشردوستانه خواستند تا دولت آمریکا را تحت فشار قرار داده و آن را وادار کنند که به محاصره اقتصادی ناعادلانه خود علیه سوریه پایان دهد.

در تدمر، «عبدالرحمن الشامخ» رئیس اتحادیه معلمان در گفتگو با خبرنگار سانا اعلام کرد، کودکان و دانش‌آموزان سوری این تظاهرات‌ها را به راه انداخته‌اند تا صدای خود را به گوش مسئولان سازمان ملل برسانند و خواستار لغو فوری تحریم‌ها و محاصره آمریکا و غرب علیه سوریه شوند.

دانش‌آموزان این منطقه نیز اعلام کردند، تظاهرات اعتراضی کودکان و دانش‌آموزان سوریه در سراسر این کشور برای آن است که وجدان بشریت را برای حمایت از ملت سوریه و نجات زلزله‌زده‌ها بیدار کنند.

کودکان و دانش‌آموزان سوری در تدمر پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «محاصره ما را از کودکی و حقوقمان محروم می‌کند-ما حق زندگی داریم-سوریه کشور عشق و صلح است-تحریم‌ها را از کشور ما بردارید-اجازه دهید در صلح و امنیت زندگی کنیم».

تظاهرات مشابهی نیز در استان الحسکه و شهر قامشلی برگزار شد و کودکان و دانش‌آموزان با در دست داشتن پلاکاردهایی در محکومیت محاصره ناعادلانه آمریکا و غرب علیه سوریه اعلام کردند که آمریکایی‌ها از ورود ابتدایی‌ترین مایحتاج زندگی از جمله غذا و دارو به سوریه جلوگیری می‌کنند.

کودکان و دانش‌آموزان دیگر استان‌های سوریه نیز در سراسر این کشور از جمله ادلب دست به تظاهرات اعتراضی زدند و از کشورهای عربی و جامعه جهانی خواستند در کنار مردم و کودکان سوریه بایستند و برای شکستن محاصره‌ای که همه سطوح زندگی سوری‌ها را تحت تاثیر قرار داده اقدام کنند.

طی یک دهه گذشته بعد از اینکه دولت دمشق و متحدانش موفق به شکست تروریست‌ها و حامیان آنها در سوریه شدند،  آمریکا پس از ناکامی در رسیدن به اهداف خود با ابزار تروریسم، دولت و مقامات سوریه را به بهانه‌های واهی تحریم کرده و به همین بهانه تحریم‌هایی تحت عنوان به اصطلاح قانون سزار علیه دمشق وضع کرده است. اعمال این تحریم‌ها باعث افزایش مشکلات در کشور جنگ زده سوریه شده و مردم این کشور بیشترین ضرر را از این تحریم ها دیده‌اند.

پیامدهای فاجعه‌بار این تحریم‌های ظالمانه واشنگتن و متحدانش ضد سوریه بعد از زلزله ویرانگر اخیر در شمال این کشور به وضوح خود را نشان داد؛ جایی که به دلیل عدم امدادرسانی به موقع و مناسب به زلزله‌زدگان در سایه تحریم‌های آمریکا، میزان تلفات انسانی سوری‌ها چند برابر شد و دسترسی به ابتدایی ترین امکانات برای آسیب دیدگان از زلزله  مانند دارو بسیار دشوار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − = یک