اسلاید شو

جهان تشنه معارف اسلامی است/ 6 اصل دیپلماسی پیامبر (ص) چه می‌گوید؟

جهان تشنه معارف اسلامی است/ 6 اصل دیپلماسی پیامبر (ص) چه می‌گوید؟

رشد اسلام در دنیا با 6 اصل دیپلماسی پیامبر که در کتاب «دیپلماسی اسلامی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم (ص)» آمده، چیز غریبی نیست زیرا پیامبر قبل از اینکه حرفی از اسلام بزند، از انسان و بشریت حرف می‌زد.

نشست نقد و بررسی کتاب «دیپلماسی اسلامی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص)» امروز سه‌شنبه 26 اردیبهشت‌ماه با حضور داوود عامری، دبیر کل مجمع صلح اسلامی و علی زارعی نجف‌دری، دبیر اتحادیه ناشران مسلمان در سالن گوشه نقد سی‌و‌چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

داوود عامری گرد‌آورنده کتاب «دیپلماسی اسلامی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم (ص)» در ابتدای این نشست گفت: ما در دوره‌ای با حجم وسیعی از تبلیغات علیه اسلام مواجه بودیم. در آن زمان ما از تعدادی از نویسندگان مسلمان و علما دعوت کردیم تا ببینیم که چگونه می‌شود با این هجمه مقابله کرد.

او بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران به سمت شکل‌گیری یک حوزه تمدنی اسلامی گام برمی‌دارد و هنگامی که صحبت از تمدن به میان می‌آید مساله فرهنگ و کتاب مطرح می‌شود چراکه کتاب یک رسانه تمدن‌ساز است. بنابراین، ما باید از ناشران و فعالان صنعت چاپ و انتشار کتاب حمایت کنیم تا بتوانیم تمدن‌سازی کنیم.

او افزود: اولین «کنفرانس بین‌المللی دیپلماسی اسلامی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص)» با استقبال خوبی برگزار شد و کتابی با همین عنوان دستاورد این مجمع است. کنفرانس دوم «دیپلماسی اسلامی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص)» نیز پارسال به صورت مجازی برگزار شد و کتاب آن در حال تر‌جمه شدن به زبان‌های مختلف است،

او اظهار کرد: امروز جهان تشنه معارف اسلامی است و ما باید تمدن‌مان را براساس این معارف بسازیم.اگر ما بتوانیم این معارف را به خوبی در خدمت جامعه امروز قرار دهیم می‌توانیم آثاری که به عنوان آثار ایرانی در خارج از کشور تألیف می‌شود جذب کنیم.

علی زارعی نجف‌دری سخنران دیگر این نشست بود که عنوان کرد: بیش از یک دهه بود که ما احساس می‌کردیم گسستی بین ناشران مسلمان در دنیا، منطقه و کشور وجود دارد. یعنی ناشران اسلام همدیگر را نمی‌شناسند و در سایه این عدم شناخت، فعالیت‌های یکدیگر را خنثی می‌کنند. بنابراین، من ایده شکل‌گیری اجلاس ناشران مسلمان را مطرح کردم.

او درباره کتاب «دیپلماسی اسلامی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم (ص)» گفت: این کتاب مجموعه مقالات است که هرکدام از این مقالات می‌تواند یک کتاب باشد و جای کار بسیاری دارد.

دبیر اتحادیه ناشران مسلمان بیان کرد: جمع کردن و هم‌افزایی این آثار کار بسیار سختی بود و نزدیک به 18ماه جمع‌آوری مقالات محققان این کتاب زمان برده و طول کشید و اولین مقاله آن به آیت‌الله تسخیری تعلق دارد که پدیده عاطفی-انسانی در رفتار و کردار پیامبر اکرم(ص) را مورد پژوهش قرار داده است.

او اصول روابط دیپلماسی اسلامی پیامبر را بر اساس 6 شاخص مطرح‌ کرد و گفت: اولین اصل دیپلماسی پیامبر احترام متقابل است. آنچه در زمان صدر اسلام حاکم بود ظلم و زور بود و پیامبر با تکیه بر این اصل می‌گوید بر اساس احترام باهم حرف بزنید.

اصل دومی که زارعی به آن اشاره کرد اصل گفت‌گو و دیالوگ بود و در ادامه به اصل سوم اشاره و بیان کرد: اصل تعامل و همکاری اصل سوم روابط دیپلماسی پیامبر بود و پیامبر تأکید داشت اگرچه دیدگاه‌ها و جهان بینی‌ها باهم فرق دارد اما باید باهم تعامل داشته باشیم.

او افزود: اصل تعاون، برادری و برابری به عنوان اصول چهارم تا ششم در کتاب مذکور آمده است و رشد اسلام در دنیا با این شش اصل دیپلماسی پیامبر، چیز غریبی نیست زیرا پیامبر قبل از اینکه حرفی از اسلام بزند، از انسان و بشریت حرف می‌زد.

زارعی در پایان درباره چگونگی شکل‌گیری اتحادیه ناشران عنوان کرد: اتحادیه ناشران مسلمان در پایان اجلاس دوم با حضور رئیس جمهور وقت شکل گرفت و یکی دو سال بعد شورای اجرایی اتحادیه تأسیس شد اما در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به دلیل همراهی نکردن دستگاه دیپلماسی، اتحادیه ناشران مسلمان و این شورا کم کار شد. بعد هم دولت سیزدهم شکل گرفت و ما کارمان را با قوت بیشتر از گذشته انجام دادیم.

نمایشگاه کتاب 1402 تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی‌(ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ هفت = 15