اخبار

حضور پررنگ صهیونیست‌ها در کنفرانس ریاض خبرساز شد

مشارکت سرمایه گذاران اسرائیلی در کنفرانس فنی “لیاپ ۲۰۲۳” جنجال بزرگی را در رسانه‌های مستقل و فضای مجازی منطقه خلیج فارس به همراه خود داشته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم رسانه‌های عربی نوشتند: فعالان فضای مجازی سعودی و عربی به شدت از رویکرد سازشکاران سعودی‌ها با رژیم صهیونیستی انتقاد کرده و حضور هیئت اسرائیلی را در ریاض بیانگر سازش عملی سعودی‌ها با اسرائیل و گام نهادن به سوی برسمیت شناختن رژیم صهیونیستی به رغم ادامه جنایات تل‌آویو علیه ملت فلسطین توصیف کردند.

برخی از فعالان فضای مجازی در تویت‌های خود اعلام کردند، این کنفرانس میزبان شماری از اسرائیلی‌ها و حتی به آنها اجازه سخنرانی هم داده شد، تا مشخص شود گرچه ریاض رسما و در چارچوب دیپلماتیک روابط خود را با اسرائیل علنی نکرده است اما روند سازش بین ریاض و تل‌آویو در حال انجام است.

تویت‌های بسیاری به انتقاد مشارکت و حضور نیک کانی تاجر اسرائیلی در این کنفرانس و سخنرانی وی در رابطه با فن‌آوری‌های چاپ سه بعدی گوشت‌ها که بر صنعت گوشت‌های گیاهی یا برگرفته از سلول‌های بنیادی حیوانی است، پرداخته بودند.

همچنین برخی دیگری از فعالان فضای مجازی به دیدار رافائل ناگل تاجر اسرائیلی با فیصل بن فاضل الابراهیم وزیر اقتصاد و برنامه ریزی سعودی اشاره می‌کنند.

ناگل رئیس اداره فعالیت‌های ابراهیمی یکی از گروه‌های فشار اسرائیلی است و به عنوان مشاور مالی با شماری از خانواده‌های حاکم بر کشورهای شیخ نشین جنوب خلیج فارس همکاری دارد.

او در کنفرانس “لیاپ 2023″ کتاب خود تحت عنوان ” در راه ابراهیم” که برای ترویج سازش عربی ـ صهیونیستی نوشته شده است را بین حاضران تبلیغ می‌کرد و با این حال فیصل عباس سردبیر روزنامه سعودی عرب نیوز از وی تجلیل کرد.

حنان العتیبی یکی دیگر از فعالان در تویتر خود نوشت: سعودی‌ها به طور حتم نیاز عربستان به فن‌آوری‌های دانش بنیان را به عنوان بهانه فراهم کردن زمینه حضور صهیونیست‌ها اعلام خواهند کرد.

عبدالحکیم الدخیل هم اعلام کرد: کنفرانس لیاپ 2023 به عنوان سکویی برای توسعه سازش بین اسرائیل و عربستان به کار می‌رود، و سعودی‌ها از این طریق اقدام به دعوت از مسئولین و مدیران شرکت‌های اسرائیلی و فراهم کردن زمین ورود به این روند مستهجن و غیر قابل قبول از سوی مردم ساکن بلاد حرمین استفاده می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + 9 =