کنفرانس ها, مناسبت ها

داود عامری بر تبیین ارتباط علم و فناوری با توسعۀ صلح، عدالت و امنیت جهانی تاکید کرد

مجمع جهانی صلح اسلامی همایش  «آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت و امنیت جهانی» 19آبان ماه در تهران  برگزار می نماید.

داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در جلسه شورای هماهنگی  همایش آپارتاید علمی، صلح، عدالت و امنیت جهانی گفت : علم و فناوری ضمن این‌که می‌تواند به حفظ و توسعه صلح، عدالت و امنیت بین‌المللی منجر گردد، استفاده منفی و نامطلوب از آن نیز می‌تواند صلح و امنیت بین‌المللی را با چالش و خطر اساسی مواجه سازد.
دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی اظهار داشت که یکی از مهمترین ابعاد عدالت و شاید پیش نیاز آن برای توسعه در جهان امروز، «عدالت علمی» است که نه تنها با محدودیت و آسیب ساختاری روبروست، بلکه جهانیان شاهد بروز مظاهر نوینی از «آپارتاید علمی و فناوری» هستند.
وی افزود: دنياي امروز، آكنـده از مشـكلات و چـالش هـاي گونـاگوني اسـت كـه در پرتـو كاستي ها، تبعيض¬ها ونابرابري¬هاي نهفته در ساختار و بافت زندگي بين المللي و نابساماني در فرهنگ جهاني، گستره اي «جهاني» يافته اند. يكـي از جدي ترين عرصه اين چالش¬ها، آپارتاید علمی و تبعات آن در تحقق صلح عادلانه و امنیت جهانی است.
دکتر داود عامری در پایان گفت  ؛محدودیت و تحریم علمی و فناوری، از جمله اقدامات نظام سلطه علیه صلح و عدالت در جهان است و این محدودیت‏ها علیه کشورها و ملتهائی اعمال می شود که غرب قادر نبوده آنها را تحت سلطه خود قرار داده و مدیریت جهانی خود را بر آنها اعمال نماید.
مجمع جهانی صلح اسلامی درصدد است با برگزاری اینگونه همایش های علمی و نخبگی، ضمن تببین علمی چالش ها پیش روی صلح عادلانه در جهان، زمینه¬های تولید ادبیات مفهومی و گفتمان سازی در مقوله صلح و عدالت و ارایه آن به سازمان های جهانی و دستگاه های مسئول را فراهم آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه × = 24