بیانیه

دبیرخانه دائمی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه

دبیرخانه دائمی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه در آستانه برگزاری اولین روز از نشست کارشناسان عالی جنبش عدم تعهد، با صدور بیانیه­ای، 10 پیشنهاد را به شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران ارائه کرد.

بر اساس این بیانیه، دبیرخانه دائمی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه که بر اساس مصوبه کنفرانس بین­المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم در سال 2011 در تهران ایجاد شده است، تشکیل کمیته ویژه بررسی تروریسم در جنبش عدم تعهد را خواستار شد.

به گزارش روابط عمومی این دبیرخانه، متن کامل بیانیه مذکور به شرح زیر است:

 

به اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران

ضمن احترام به اراده و عزم ملل و دول عضو این جنبش و تحسین از تصمیم جامع آن سازمان به بررسی مدیریت مشترک جهانی، تشکیل اجلاس تهران در این مقطع زمانی که جهان آکنده از تهدیدها و چالشها در صحنه روابط بین المللی است، فرصتی مناسب می داند و امیدوار است که این جنبش با پیشبرد رسالت خود و جلب همکاری همه اعضای جامعه بین المللی بتواند آنگونه که در رویه و عملکرد موفق آن در گذشته نیز تبلور داشته است، در ایجاد آینده­ای متضمن صلح، عدالت، امنیت و امید کارساز و پیشرو باشد.

این دبیرخانه به عنوان مجموعه ای کارشناسی و مدنی، از این اجلاس جنبش عدم تعهد انتظار و تقاضا دارد با بررسی محورهای پیشنهادی در دستورکار کارشناسی و روند اتخاذ تصمیمات ارکان کارشناسی، وزرا و سران آن جنبش، برای برون رفت جهان از تهدیدهائی که برخی از عمده ترین آنها در این بیانیه آمده است، و با درنظر گرفتن پیشنهادهای ده گانه زیر که بر مبنای مطالعات و بررسی­های همه جانبه این دبیرخانه ارائه شده است، گام مناسبی برداشته شود. پیشنهادهای محوری و اساسی این دبیرخانه بدین شرح است:

  1. بررسی علل و عوامل شکل­گیری تروریسم در جهان و عاملین بسترسازی، سازماندهی، آموزش، تجهیز، تسلیح و حمایت از گروهها و سازمان های تروریستی در جهان
  2. بررسی فرایند انتساب تروریسم به برخی ادیان و ملتها به ویژه جهان اسلام و توهین به ادیان توحیدی و پیامبران
  3. واکاوی فرایند مبارزه با تروریسم در عرصه بین­المللی که گاه به اشغال، نقض حقوق بشر به ویژه دادرسی غیرعادلانه، شکنجه، رفتارهای غیرانسانی و زندانهای مخفی در برخی کشورها انجامیده است؛
  4. اتخاذ رویکرد فعال نسبت به تروریسم هسته­ای به ویژه رعب و وحشت جهانی ناشی از ذخایر سلاحهای هسته­ای در جهان و تقویت عزم جنبش عدم تعهد به پیگیری و مطالبه اجرای تعهدات بین­المللی مرتبط با خلع سلاح هسته­ای عمومی و کامل تحت نظارت موثر بین­المللی.
  5. بررسی همه جانبه تروریسم سایبری و رسانه­ای و تاثیر آن بر امنیت ملل و جوامع عضو جنبش و همچنین امنیت جهانی
  6. تنظیم و تصویب «منشور و دستورالعمل حمایت از حقوق قربانیان تروریسم و همچنین قربانیان فرایندهای غیرانسانی ضدتروریستی»
  7. تشکیل دیوان بین­المللی جنبش عدم تعهد بر اساس موازین جهانی و معیارهای مورد اتفاق ملتهای عضو این جنبش
  8. تشکیل سازوکارهای لازم برای بررسی علمی و ظرفیت­سنجی تدوین منشور حقوق بشر جنبش عدم تعهد
  9. همگرائی و هم­آوائی برای بازنگری در ساختار سازمان ملل متحد به منظور فراهم شدن امکان استیفای مطالبات و حقوق همه ملتها و تضمین برابری حاکمیت ها و عدم سلطه
  10. بررسی همه جانبه و دائمی تهدیدهای صلح و امنیت جهانی و ایجاد نیروی مشترک صلح بانی و صلح سازی جنبش بر اساس موازین منشور ملل متحد و به منظور تضمین عدالت به ویژه در مقابله با تهدیدهای تروریستی دولتی، سلطه بیگانه و اشغال خارجی.

تقاضا دارد پیشنهادهای این دبیرخانه در اسرع وقت و  به نحو مقتضی، به اعضای شرکت کننده در این اجلاس و همچنین به رسانه­ها و افکار عمومی منعکس گردد. موفقیت اجلاس تهران را در پیشبرد صلح و عدالت در جهان خواستاریم.

 

تهران- 26 اوت 2012

دبیرخانه دائمی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه × 4 =