مناسبت ها

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران: ایرانیان مردمانی صلح طلب و اهل دفاع مقدس اند

دکترحجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران با حضور در آئین گرامیداشت روز «جهانی صلح» گفت: ما اهل سرزمینی هستیم که مردمانش اهل جنگ و آغاز جنگ نیستند، اهل دفاع مقدس اند.

  دکترحجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران با حضور درآئین گرامیداشت روز«جهانی صلح» که عصر روز شنبه 30 شهریورماه 98 در تالار خلیج فارس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزارشد، گفت: ما اهل سرزمینی هستیم که مردمانش اهل جنگ و آغاز جنگ نیستند، اهل دفاع مقدس اند، درست گفته اند.

وی افزود: جنگ در تجربه ما یک امر کاملا استثنایی است. طی سیصد سال گذشته و حتی با نگاهی به تاریخ کهن، ما با همسایگان مان کین و دشمنی نداشتیم، متاسفانه در روزگارما جنگ ازجایی آغاز شد و بوی خون بلند شد، نفت کشف شد با کشف نفت این منطقه که منطقه صلح و دوستی بود، درسرزمین ما کلیسا و کنیسه و مسجد و معبد گاه دریک کوچه بودند ومردم می رفتند و ادیان شون رو می پرستیدند بدون هیچ مشکلی، ولی سرزمین های دیگر این گونه نبودند و نیستند.

وی تصریح کرد: جهان غرب، جهانی بود که پرازجنگ بود شاید درجهان غرب درگذشته صلح یک امراستثنایی بود، نمونه اش جنگ های صد ساله که صدو شانزده سال طول کشید، جنگ سی ساله که پنج میلیون کشته گرفت، جنگ های داخلی، جنگ های مذهبی، جنگ جهانی اول و دوم با میلیونها کشته، بنابراین درآن سرزمین جنگ متاسفانه یک واقعیت بود ولی در سرزمین ما حقیقتا این گونه نبود وهنوز هم نیست. برای اینکه درسرزمینی زندگی می کنیم که معتقدیم این اختلافات بین مردم به قول شمس تبریزی که می فرماید: صورمختلف است و معانی یکی است.ما در سرزمینی زندگی می کنیم که معتقدیم، مردم صورت هاشون مختلفه ولی اگر از صورت ها عبور کنیم و به جان و به معنا و به جان جانان برسیم همه یکی خواهیم شد و این جمله زیبای شمس تبریزی را حضرت مولانا که سخنگوی مااست، سخنگوی تمدن کهن مااست، همه کشورهای اطراف ما از افغانستان گرفته تا ترکیه و ایران و کشورهای مختلف، اگر از ما بخواهند امروز یک سخنگو انتخاب کنیم فکر می کنم همه سفرای منطقه رای خواهند داد حضرت مولانا جلال الدین محمد بلخی رومی رو به عنوان سخنگوی خود انتخاب کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مولانا این جمله شمس را بسیارزیبا پرورانده است که می فرماید:

گرتو صد سیب و سدابی بشمری                                                          صد نماند یک شود چون بفشری

در معانی قسمت واعداد نیست                                                                              درمعانی صورت وافراد نیست

 

اتحاد یار با یاران خوش است                                                             پای معنا گیر صورت سرکش است

صورت سرکش گدازان کن به رنج                                                    تا بگیری زیر و رو وحدت چوگنج

این شعار این ملت بوده، اختلاف نژاد، اختلاف مذاهب ، اختلاف اقوام ، اختلاف صور است. ما معتقدیم در زیراین صورت های مختلف یک معنا و یک جان وجود دارد. اگر از این اختلاف های ظاهری بگذریم به وحدت و یکدلی و یکپارچگی خواهیم رسید.

ایوبی در پایان یاد آورشد: متاسفانه پس از جنگ جهانی دوم شاید تقریبا هیچ روزگاری چنین وضعیتی را نداشتیم و امروز جهان خود را در آستانه یک خطر و یک تهدید بزرگ برای صلح می بیند.به همین دلیل خوشحالیم که امسال روز جهانی صلح را باشکوه تر برگزار می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو × 2 =