اخبار

درخواست دیده‌بان حقوق بشر برای آزادی فعال بحرینی

سازمان دیده بان حقوق بشری خواستار آزادی «عبدالهادی الخواجه» فعال حقوق بشر از زندان‌های بحرین شد.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که درست قبل از سحرگاه 9 آوریل 2011، 15 مرد نقابدار و مسلح به منزل عبدالهادی الخواجه، مدافع برجسته حقوق بشر بحرینی یورش بردند. آن‌ها عبدالهادی الخواجه را مورد ضرب و شتم قرار دادند و وی را دستگیر کردند. دو ماه بعد دادگاه بحرین در یک محاکمه دسته جمعی او را به اتهامات ناعادلانه‌ای از جمله شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز در جریان فوریه 2011 بحرین به حبس ابد محکوم کرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید کرد که یازده سال از بازداشت این فعال بحرینی بدون دلیل قانع‌کننده‌ای می‌گذرد، درحالی که او نباید یک روز را حتی در زندان می‌گذراند.

بر اساس گزارش این سازمان، الخواجه برای آزادی خود نیاز به فشار عمومی قوی از سوی دولت دانمارک دارد. اوضاع جسمانی وی در سن 60 سالگی، به دلیل چندین بیماری ناشی از شکنجه‌های شدید جسمی و روانی در زندان، رو به وخامت است به ویژه اینکه سهل‌انگاری پزشکی نیز در زندان‌های بحرین وجود دارد.

در این بیانیه آمده است که دولت دانمارک باید فوریت پرونده الخواجه را در بیانیه‌های عمومی و در تمام تعاملات خود با مقامات بحرین به طور علنی برجسته کند و لازم است این تلاش‌ها تا زمان آزادی او ادامه یابد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرد که انتخابات پارلمانی بحرین برای نوامبر آینده برنامه‌ریزی شده است، بنابراین دولت بحرین نسبت به وجهه این کشور در سطح بین‌المللی بسیار حساس خواهد بود، به ویژه با توجه به سابقه انتخابات 2018 بحرین که با سرکوب جبران ناپذیر مقامات بحرینی خدشه دار شد.

بر اساس گزارش سازمان مذکور ، این احتمال وجود دارد که بحرین دوباره تلاش کند تا این تصور را ایجاد کند که به حقوق بشر احترام می‌گذارد و انتخابات پارلمانی آتی آزاد و عادلانه خواهد بود.

این سازمان تاکید کرد که اگر مقامات بحرینی می‌خواهند تلاش جدی انجام دهند، باید با آزادی الخواجه و بسیاری دیگر از مدافعان حقوق بشر شروع کنند.

اخیرا نهاد حقوق بشری خلیج فارس در گزارشی اعلام کرد که مدیران زندان جو شماری از زندانبانان جنایتکار که پیشتر به شکنجه زندانیان سیاسی اقدام کرده بودند را ارتقای درجه داده‌اند و اکنون در ماموریتی جدید از آن ها خواسته شده است که در سلول‌های قربانیان خود حضور یابند و این حضور با اعتراض الخواجه و دیگر دوستان حقوقی و سیاسی وی روبرو شده است.

این نهاد حقوق بشری بیان کرد: تماس عبدالهادی الخواجه با خانواده‌اش را قطع و به خاطر اینکه خواستار رعایت حقوق خود و دوستانش شده است او را از دریافت خدمات پزشکی محروم کرده‌اند.

الخواجه که یکی از بنیانگذاران مرکز حقوق بشر بحرین بود در 9 آوریل 2011 به شکلی خشونت آمیز توسط نیروهای امنیتی بحرین بازداشت شد. وی تحت شکنجه‌های جسمانی، روانی و جنسی در محل بازداشتگاه خود قرار گرفته است و حکم صادر شده در حق الخواجه در ژوئن 2011 خارج از چارچوب قوانین کیفری بحرین و نیز معیارهای بین‌المللی برای محاکمه عادلانه است.

در مقابل، المنامه، الخواجه و 20 تن از مدافعان حقوق بشر را به توطئه چینی علیه نظام حاکم متهم و هفت تن از آنها را به صورت غیابی محاکمه کرد.

دانمارک آوریل سال 2018 از بحرین خواست که الخواجه را که دارای تابعیت دانمارکی است، به علت وخامت وضعیت سلامتی‌اش به دانمارک تحویل دهد، اما یک روز پس از این درخواست، شورای عالی قضایی بحرین اعلام کرد که وضعیت سلامت الخواجه مناسب است و نیازی به این کار نیست.

بحرین در دهه گذشته حدود 15 هزار نفر را به دلیل عقاید سیاسی بازداشت کرده و به این ترتیب به اولین کشور عربی با بیشترین تعداد زندانی در سال‌های گذشته تبدیل شده است که حدود 4500 بازداشت شده سیاسی در شرایط بغرنجی به سر می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + پنج =