اخبار

در بیانیه مشترک آمریکا و عربستان سعودی، مذاکرات صلح جده در سودان متوقف شد

در بیانیه مشترک آمریکا و عربستان سعودی، مذاکرات صلح جده در سودان متوقف شد

تمام تلاش‌ها برای توقف درگیری‌های مسلحانه در سودان با شکست مواجه شد. در بیانیه مشترک ایالات متحده و عربستان سعودی، مذاکرات صلح در جده بین ارتش سودان و شبه‌نظامیان پشتیبانی سریع متوقف خواهد شد.

در این بیانیه از اقدامات دو طرف درگیری در سودان به شدت انتقاد کرد و آنها را به عدم پایبندی به آتش بس و مانع تراشی در امدادرسانی و آرامش متهم کرد.

اما در این بیانیه به تداوم ارتباط دو حامی مذاکرات آمریکا و عربستان سعودی و دو طرف درگیری به منظور اعتماد سازی و از سرگیری مذاکرات اشاره شده است.

ایالات متحده روز پنجشنبه تحریم‌های دیپلماتیک و اقتصادی را علیه هر دو طرف درگیری در سودان اعمال کرد و حمایت خود از مردم سودان و تمایل خود را برای پایان دادن به درگیری و ایجاد یک دولت غیرنظامی تجدید کرد.

واشنگتن تحریم‌هایی را علیه شرکت‌هایی که متهم به دامن زدن به درگیری‌ها در سودان هستند، اعمال کرد و فشار بر ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع شبه‌نظامی را افزایش داد تا نبردهای جاری در خارطوم و سایر مناطق را متوقف کند.

وزارت خزانه داری ایالات متحده گفت که دو شرکت مرتبط با ارتش، از جمله بزرگترین شرکت دفاعی در کشور، و دو شرکت مرتبط با نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی، از جمله یک شرکت درگیر در استخراج طلا را هدف قرار داده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران گفت: «اگر دو طرف به تخریب کشورشان ادامه دهند، در انجام اقدامات اضافی تردید نخواهیم کرد».

این مقام مسئول افزود: هدف قرار دادن شرکت ها به هیچ وجه نمادین نیست و هدف از این اقدامات سفت کردن پیچ ها بر روی طرفین است تا به سلاح ها و منابعی که به آنها امکان ادامه درگیری را می دهد دسترسی نداشته باشند.

درگیری که در 15 آوریل آغاز شد، صدها کشته برجای گذاشت، بیش از 1.6 میلیون نفر را مجبور به فرار کرد و سه شهر خارطوم، عمران و بحری را به منطقه جنگی تبدیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × = هشتاد یک