اخبار

دیوان بین‌المللی دادگستری اعتراض میانمار در موضوع نسل‌کشی قوم روهینگیا را رد کرد

عالی ترین دادگاه سازمان ملل روز جمعه حکم داد که پرونده‌ای که میانمار را به نسل کشی مسلمانان روهینگیا متهم می کند، می تواند ادامه یابد. میانمار که اکنون تحت کنترل کودتاچیان ارتشی است، رسیدگی به اتهام نسل کشی را در این دیوان به چالش کشیده بود.

دیوان بین‌المللی دادگستری (ICJ) در لاهه تمامی ایرادات میانمار به پرونده‌ای که توسط گامبیا در سال 2019 مطرح شده بود را رد کرد.

این تصمیم راه را برای جلسات کامل دادگاه در مورد اتهامات مربوط به سرکوب خونین قوم روهینگیا در سال 2017 توسط ارتش و بوداییان افراطی میانمار هموار می کند.

«جوآن دونوگهو» رئیس این دیوان گفت: دادگاه صلاحیت رسیدگی به درخواست ارائه شده توسط جمهوری گامبیا را دارد و این درخواست قابل پذیرش است.

گامبیا به نمایندگی از کشورهای اسلامی موضوع نسل کشی قوم روهینگیا را به دیوان لاهه ارائه کرده بود. دیوان با 15 رای مثبت در مقابل یک رای منفی رای داد که ادعای میانمار در مورد اینکه گامبیا یک طرف دعوا نیست و صلاحیت ارائه این شکایت را ندارد، رد کرد.

رای روز جمعه میانمار یک پیروزی بزرگ برای مسلمانان روهینگیا است که اکنون 850 هزار نفر از آنان به صورت آواره در بنگلادش روزگار می‌گذرانند.

گفتنی است میانمار در تابستان 2017 عملیات نظامی خود را در استان راخین شروع کرد که شامل هتک حرمت، شکنجه، کوچ اجباری و قتل قوم روهینگیا بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هفت = 7