مناسبت ها

روز غزه؛ مقاومت مردم فلسطین در برابر جنایتهای رژیم صهیونیستی

دکتر معصومه رشاد ، استاد دانشگاه طی یادداشتی اختصاصی به مناسبت 29 دی  روز غزه، این روز را نماد حمایت از مقاومت و مظلومیت مردم فلسطین دانست. 

29 دی در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، روز غزه نماد مقاومت فلسطین نام‏گذاری شده است. نام‏گذاری این روز به دنبال مقاومت مردم غزه در برابر تهاجمات همه‏ جانبه رژیم صهیونیستی و پیروزی آنها در جنگ 22 روزه صورت گرفت.
هدف از این کار نیز پاسداشت مقاومت دلیرانه و در عین حال مظلومانه مردم فلسطین می‏باشد. بر این اساس روزه غزه همچون روز قدس فرصتی ایجاد نمود تا فریاد مظلومیت مردم فلسطین به گوش جهانیان برسد و بدین ترتیب فضای بین‏ المللی را به سود آنها تغییر دهد. نگاهی گذارا به روندهای موجود در سطح جهان، نشانگر این موضوع می ‏باشد که تاحدی زیادی این اتفاق افتاده و مقاومت مردم فلسطین جهانیان را نسبت به جنایت رژیم صهیونیستی آگاه‏تر کرده است. در این زمینه می‏ توان به حساسیت روز افزون افکار عمومی و همچنین انسان‏های آزاده جهان نسبت به مردم مظلوم فلسطین اشاره نمود.

از جمله اینکه طی چند سال گذشته تحت فشار افکار عمومی، روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین توسط مجالس‏ کشورهای اروپایی سرعت گرفته است. در این میان حتی مجلس انگلستان، که روزی خود از جمله عوامل ایجاد به اصطلاح کشور اسرائیل در خاورمیانه بود، خود امروز کشور فلسطین را به رسمیت می‏ شناسد. همچنین در سال 2012 مجمع عمومی سازمان ملل با رای قاطع 193 عضود خود به ارتقاء جایگاه فلسطین به عنوان یک ناظر غیرعضو رای داد.
در سایه تداوم حملات و خشونت های رژیم صهیونیستی و تداوم محاصره نوار غزه، مقاومت فلسطین همچنان بر تحکیم قدرت بازدارندگی خود در برابر رژیم صهیونیستی پایبند است،در کنار این مباحث می‏توان به موفقیت‏ های فلسطینی‏ ها در عرصه دیپلماتیک و به خصوص عضویت در انواع و اقسام سازمان‏های بین‏ المللی و به دنبال آن وحشت صهیونیست‏ ها از مقبولیت و مشروعیت گسترده و روبه افزایش فلسطین در عرصه جهانی اشاره نمود. در این راستا چندی پیش مقامات فلسطینی خواهان عضویت در دیوان بین ‏المللی کیفری شدند که این امر باعث نگرانی جدی مقامات رژیم صهیونیستی شد. در ادامه نیز دیوان اعلان نمود که قصد دارد درباره جنایات صورت گرفته در فلسطین تحقیق کند که این امر با وحشت ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونستی مواجه شد.
در این راستا باید اذعان داشت که در نتیجه همین مقاومت، رژیم صهیونیستی هر روزه بیش از گذشته در عرصه بین ‏المللی تحت فشار قرار می‏گیرد و خطر منزوی شدن بیش از بیش این رژیم به شدت جدی است. اختلافات روبه گسترش این رژیم با برخی از کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی، که روزی مهم‏ترین متحدان این رژیم بودند، نشانگر همین موضوع می‏باشد. این موضوع همچنین باعث اختلافاتی در درون رژیم صهیونیستی شده است. بسیاری از کارشناسان، نخبگان و احزاب رژیم صهیونیستی بر این باورند که مقاومت فلسطینی‏ها در مقابل زیاد‏خواهی‏های حزب لیکود به رهبری نتانیاهو، عملاً روندهای جهانی را به سود آنها تغییر داده و خطر منزوی شدن و در نهایت مسائل و مشکلات گسترده داخلی، منطقه‏ای و جهانی را برای این رژیم جدی‏تر نموده است. این افراد براین باورند که تداوم سیاست‏ های تندروانه نتانیاهو در نهایت رژیم صهیونیستی را با خطر جدی فروپاشی اجتماعی و سیاسی مواجه خواهد ساخت. به هر حال همه این موارد نشانگر این امر می‏باشد که مقاومت فلسطین در برابر جنایت‏های دامنه‏ دار صهیونیست‏ها دستاوردهای  بزرگی به همراه داشته و در ادامه نیز خواهد داشت.
باید بر این نکته اذعان داشت که آخر سال 2019 موفقیتهای قابل توجهی در محافل بین المللی را برای فلسطینی ها رقم زده است، و مجمع عمومی سازمان به نفع فلسطینی ها رای صادر کرد. این قطعنامه ها درباره ادامه کمک های جامعه بین المللی به آورگان فلسطینی، حقوق آوارگان فلسطینی در جنگ ۱۹۶۷، حمایت و تمدید مجوز آژانس امداد و کاریابی پناهجویان فلسطینی (آنروا)، حفاظت از دارایی های فلسطینیان، ادامه کار کمیته ویژه تحقیق در مورد اقدامات رژیم صهیونیستی علیه وضعیت حقوق بشر در مناطق اشغالی، توقف شهرک سازی در اراضی اشغالی و همچنین قطعنامه هایی در خصوص اقدامات رژیم صهیونیستی علیه حقوق فلسطینیان و درباره بلندی های جولان سوریه تصویب شد و این امر به معنای آن است که فلسطینی ها وارد دوره جدیدی درخصوص استفاده از سلاح نرم که همان سلاح قانون بین المللی است شده اند.
در پایان باید بر این نکته  تاکید  داشت که بر اساس گزارش های بین المللی نوار غزه تبدیل به مکانی غیر مناسب برای زندگی ساکنان شده است و پس از آغاز سال 2020 تلاش ها برای رفع محاصره نوار غزه در سریع ترین زمان ممکن باید آغاز شود و تحقق این امر تلاش بیش از پیش طرفهای فلسطینی برای از میان برداشتن اختلافات و ایجاد یکپارچگی را می طلبد وگرنه غزه در میان محاصره و خشونت دشمن و چنددستگی ها غرق خواهد شد.

دکتر معصومه رشاد دکتری روابط بین الملل و هیات علمی دانشگاه آزاد واحد رودهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش − = 1