اخبار

ریابکوف: روابط ما با ایران تسلیم فشارهای آمریکا نمی‌شود

ریابکوف: روابط ما با ایران تسلیم فشارهای آمریکا نمی‌شود

به نقل از خبرگزاری رویترز، به دنبال گمانه‌زنی های جدید مبنی بر فشار آمریکا به ایران در مورد موضوع روابط نظامی با روسیه، ریابکوف گفت: همکاری های نظامی روسیه با ایران تسلیم فشارهای ژئوپلیتیکی نخواهد شد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: هیچ تغییری وجود ندارد و همکاری با ایران ادامه خواهد داشت. ما کشورهای مستقلی هستیم و تسلیم دیکته های آمریکا و دست نشاندگانش نمی شویم.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز اوایل ماه جاری به نقل از یک مقام ایرانی و یک منبع آگاه با مذاکرات ادعا کرد که آمریکا ایران را تحت فشار گذاشته تا فروش پهپادهای جنگی را به روسیه متوقف کند.

ایران بارها ارسال پهپاد برای روسیه در راستای استفاده در جنگ اوکراین را قویا رد کرده است.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران اخیرا در کنفرانس خبری پانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی در پرتوریا با تأکید بر اینکه هیچ سند معتبری مبنی بر کاربرد پهپادهای ایرانی در جنگ علیه اوکراین ارائه نشده است، گفت: در جنگ اوکراین کنار هیچ یک از طرفین برای تداوم جنگ نبوده و نیستیم.

امیرعبداللهیان همچنین ۱۶ مرداد ماه در نشستی خبری در ژاپن با اشاره به اتهامات در مورد استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین گفت: طبعا یکی از محورهای روابط با کشور روسیه در طول سال‌های گذشته همکاری‌های دفاعی بوده اما هیچ گاه برای بکارگیری پهپادها و یا سلاح‌های ایرانی در جنگ اوکراین امکاناتی را در اختیار مسکو قرار نداده‌ایم. شما می‌دانید که روسیه خود یکی از تولیدکننده‌ها و صادرکننده‌های بزرگ سلاح در جهان است.

وزیر خارجه ایران یادآور شد: امروز، من یک گزارشی را در ژاپن مطالعه کردم که تایید می‌کند که تسلیحاتی که در اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرد بخش عمده آن از آمریکا و کشورهای غربی تامین شده است.

وی افزود: ما هیچ گونه پهپادی برای استفاده در اوکراین در اختیار هیچ طرفی قرار نداده‌ایم. سال گذشته شخصا از وزیر خارجه اوکراین خواستم چنانچه اسنادی در این رابطه در اختیار دارند آن را به مقام‌های نظامی کشورم ارائه بدهند. با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم هیات نظامی کشورم به لهستان سفر و با مقامات نظامی اوکراین در این باره دیدار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + = هفت