اخبار

زن مسلمان ایرانی نقش مؤثری در ایجاد اتحاد و صلح جهانی دارد

مریم مجتهدزاده، رئیس سازمان نشر آثار و حفظ مشارکت زنان در دفاع مقدس در وبینار دوم سی و ششمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اظهار کرد: بالارفتن سطح سواد مسلمان‌ها، قدرت ارتباط‌گیری ازطریق فناوری‌های ارتباطی و به تبع آن آگاهی مسلمانان از احوال یک‌دیگر و نقش ممتاز و منحصر به فردی که امروز رهبر انقلاب در روشنگری در دنیای اسلام دارند، شکل‌گیری امت واحده را روزبه‌روز نزدیک‌تر می‌کند.

وی افزود: تمدن‌ها معمولاً مواقعی عینیت پیدا می‌کنند که اولاً جامعه از یک تفکر نو، جامع، پخته و پیشرو بهره‌مند باشد و ثانیاً جامعه خودباوری و بینش تمدنی و همچنین اراده لازم برای عینیت بخشیدن به تفکر خویش را داشته باشد.

نقش زنان در اتحاد و صلح جهانی

مجتهدزاده تصریح کرد: انقلاب اسلامی تاکنون برای تحقق آرمان عظیم اتحاد و وحدت تلاش‌های زیادی انجام داده و زنان به‌عنوان رهبران این عرصه، نقش بسیار مهمی را در ایجاد این اتحاد و رسیدن به صلح جهانی دارند. زنانی که با حفظ هویت اصیل خویش و در مأمن خانواده و حیات اجتماعی می‌کوشند تا نقش مؤثر خود را به‌عنوان تثبیت‌کنندگان صلح و محبت بازنمایی کنند و تصویر درستی از جایگاه و تأثیرگذاری جنس زن در عالم خلقت ارائه دهند؛ بدون تردید زن مسلمان ایرانی در این مسیر، نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای داشته و دارد.

مجتهدزاده ادامه داد: مسلمانان نه‌تنها اهداف و مقاصد مشترکی دارند، بلکه با دشمن واحد و خطرناکی نیز روبه‌رو هستند که صرف‌نظر از فرق و مذاهب اسلامی، به‌دنبال انهدام کل اسلام است. در واقع یکی از روش‌های اساسی و مهم استکبار جهانی برای حفظ سلطه و برتری خود بر جهان و ادامه بقا و حیات خویش، جلوگیری از پیشرفت ملت‌های مسلمان است.

وی گفت: استکبار جهانی جهت دستیابی به اهداف شوم خود، از زمینه‌ها و راهکارهایی نظیر ایجاد اختلاف بین مردم کشورهای مسلمان، ترویج فساد و فحشا، منزوی کردن نیروهای کارآمد و متعهد و به‌کارگیری عناصر داخلی وابسته به روشنفکران غرب‌گرا استفاده می‌کند.

رئیس سازمان نشر آثار و حفظ مشارکت زنان در دفاع مقدس تصریح کرد: تمدن نوین اسلامی در یک بیان ساده، عبارت است از وجه عینیت یافته و پیشرفته تعالیم اسلامی در حیات مدنی، چه در عرصه سخت و چه در عرصه نرم که مناسبات و شیوه زندگی متمایزی را بر مبنای فضایل انسانی در زندگی فردی و اجتماعی برقرار می‌کند.

وی اظهار کرد: ما در دورانی از احیای تمدن اسلامی به سر می‌بریم که افزایش محبوبیت رهبر انقلاب، در عالم اسلامی و اثرگذاری مضاعف ایشان بسیار است و همه اینها مدلی چندوجهی از الگوی تمدن اسلامی را برای ما ارائه می‌کند.

مجتهدزاده با بیان اینکه یکی از این مؤلفه‌ها، ارزش‌آفرین بودن تمدن اسلامی است. مؤلفه بعدی، یکتایی در گفتمان است و مؤلفه سوم، توجه به هویت فردی، خانوادگی و اجتماعی است، این سه مؤلفه اساسی، مدل نهایی تمدن اسلامی در میان امت واحده است که باید با تلاش و ممارست ملت‌ها تحقق یابد.

براساس این گزارش، ماموستا سید محمد محمدی، امام جمعه روانسر در این کنفرانس ضمن تبریک ایام هفته وحدت و ولادت با سعادت پیامبر(ص) اظهار کرد: قرآن به وحدت توجه فراوانی داشته، وحدت میان دل‌های مؤمنان را ضروری دانسته و راهکارهای گوناگونی برای این کار پیش‌بینی کرده است.

وی افزود: وحدت همان صراط مستقیمی است که قرآن، احادیث و سنت پیامبر (ص) بارها گفته‌اند و مخالفت با آن مخالفت با سخن خداوند و کفر محسوب می‌شود. بر اساس آیات قرآنی، وحدت امت سبب مصونیت دین، تأیید الهی و نصرت است و نعمتی است که هیچ مسئله‌ای با آن برابری نمی‌کند.

ماموستا محمدی تصریح کرد: حضرت محمد(ص) نمونه یک انسان کامل الهی است و نگاه ما به پیامبر اعظم(ص) به‌عنوان یک الگوی ازلی هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند، زیرا پیامبر رحمه للعالمین است، هیچ نبی و کتابی همانند پیامبر اکرم‌(ص) و قرآن کریم نبوده‌اند که آنقدر به این رمز سعادت بشری یعنی وحدت تکیه داشته باشند.

وی ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) در اندیشه، علم و عمل با تعصبات قومی و نژادی به مقابله و مبارزه می‌پرداختند و همراه با وحدت و برادری، مسلمانان را به عزت و مودت فرا می‌خواندند.

امام جمعه روانسر گفت: سرانجام باید دانست که هیچ دینی مانند اسلام بر برادری و اخوت تأکید نکرده و به پی‌ریزی اتحاد، همبستگی و همیاری فرمان نداده است. اسلام به شدت مسلمانان را از اختلاف و تفرقه بر حذر داشته است، بنابراین وحدت و دوری از تفرقه یک وظیفه شرعی است و باعث آگاهی از خدمات و برکات اسلام می‌شود.

وی با بیان اینکه وحدت، منشأ سعادت، قدرت، عزت و نجات‌دهنده جامعه است، اظهار کرد: اسلام قبل از اینکه به فکر برقراری وحدت در میان مسلمانان باشد، نخست عامل تفرقه و جدایی را از میان برداشته و سپس به استقرار توحید افکار و روش‌ها در میان آنان می‌پردازد.

امام جمعه روانسر، عواقب تفرقه در جامعه اسلامی را برشمرد و گفت: تفرقه و دشمنی سقوط در آتش است؛ خصومت و تفرقه از بین‌برنده عزت، مایه بی‌آبرویی، سستی و نیز افتادن در دام شیطان است؛ ریشه اصلی اختلافات، خصلت‌های پست نفسانی است؛ تفرقه باعث سستی در آرمان‌ها می‌شود؛ نتیجه اختلاف، سقوط، نابسامانی، سرگردانی و نزول عذاب الهی است و این اختلاف، باعث انحراف از مسیر الهی و در نهایت سبب خروج از دین می‌شود.

وی افزود: امروز جهان اسلام برای بازگشت به اتحاد و اقتدار و وحدتی که پیامبر اکرم (ص) برای بنیان نهادن آن، زحمات طاقت‌فرسا و فریادهای بی‌وقفه مبذول داشتند، راهی جز حرکت بر محور اسلام ندارد.

ابزارهای رسیدن به اتحاد

وی به بیان ابزارهایی جهت رسیدن به اتحاد پرداخت و گفت: توجه به نقاط مشترک، چنگ زدن به ریسمان الهی، مراجعه به سنت پیامبر(ص)، مراعات حقوق برادری، اصلاح ذات البین، جلوگیری از توهین به مقدسات و بحث‌های اختلاف‌برانگیز، سعی و تلاش در جهت تبلیغ و گسترش عدالت اجتماعی در جامعه و کم کردن فاصله طبقاتی بین مذاهب مختلف، تقویت فرهنگ و دانش عمومی برای جلوگیری از تعصبات خشک مذهبی، تعامل علمی با فرهیختگان مذاهب مختلف، رفتار مسالمت‌آمیز با پیروان مذاهب مختلف، تبادل نصیحت و همیاری براساس نیکی و تقوا، کوشش برای اتحاد و نزدیکی با پیروان سایر مذاهب، پرداختن به مشکلات کلان امت اسلامی و اغماض و گذشت و آسان‌گیری در مسائل اختلافی از جمله راه‌های رسیدن به اتحاد است.

ماموستا محمدی در پایان سخنان خود گفت: آنچه که برای مسلمانان اهمیت دارد، این است که معرفت خود را نسبت به اسلام، قرآن و پیامبر اکرم (ص) زیاد کنند، امروزه درد تفرقه و جدایی در دنیا یکی از دردهای مهم و بزرگ به شمار می‌رود. طبق آیات قرآن و ارشادات نبوی(ص) همه مسلمانان باید وحدت و یکپارچگی را سرلوحه عمل خویش قرار دهند و از پراکندگی و خودرأیی بپرهیزند و اخوت و دوستی را نصب‌العین خود قرار دهند.

همچنین ماموستا ملامحمود مدرسی، مدرس مدرسه نگل سنندج، در وبینار سی و ششمین کنفرانس وحدت اسلامی گفت: خداوند متعال ما را به چنگ زدن به ریسمان محکم خود، حفظ وحدت و دوری از تفرقه فرمان داده است.

وی افزود: رسول خدا(ص) از بین برنده فساد و دشمنی و باطل و ظلم و زشتی‌ها بود و خداوند به وسیله ایشان دل‌ها را به یکدیگر پيوند داد. پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) با دلايل روشن و قطعی، حق و حقیقت را برای ما بیان کرده است.

اسلام همه را به صلح دعوت می‌کند

ماموستا مدرسی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: اسلام همه را به صلح و صفا، چهره بشاش، پیشانی گشاده، همدردی و نرمی گفتار و صلح و اصلاح فرا می‌خواند. امنیت، ثبات و آسایش را دوست دارد و مردم را به دوستی، عدالت، احسان، انصاف و کمک به دیگران و پاکی درون دعوت می‌کند تا دوری و تفرقه بین مسلمانان به وجود نیاید.

وی ادامه داد: اسلام، هرگز راضی به اذیت کردن بی‌گناهان و گوشه‌نشینان در خانه‌ها نیست و براساس آیات قرآن کریم، کسانی که مردان و زنان مؤمن را بدون هیچ جرمی، اذیت می‌کنند، مرتکب گناهی آشکار شده‌اند.

مدرس مدرسه نگل سنندج اضافه کرد: اسلام، مردم را به وحدت، ارتباط، انصاف، محبت، آشنایی، زینت دادن به اخلاق نیکو، دوری از حسد و خودنمایی دعوت کرده و از حسد و تکبر و استکبار باز می‌دارد.

وی گفت: اسلام همچنین ما را به پاکسازی نفس از بدی‌ها، سازش و صلح با مردم دعوت می‌کند، زیرا مسلمان، صلح‌دوست است و باید قلبی سلیم و روحی لطیف داشته و برادری درستکار و شایسته باشد.

ماموستا مدرسی افزود: خداوند تبارک و تعالی فرمود: مؤمنان برادر یکدیگرند، پس بین دو برادر خود آشتی دهید و از خدا بترسید تا مورد رحمت قرار گیرید و اگر دو طایفه از اهل ایمان با هم به قتال و دشمنی برخیزند، شما مؤمنان بین آن‌ها صلح برقرار کنید.

وی تصریح کرد: ما به اسلام، به تعهد به قرآن و به اینکه زیر پرچم حضرت محمد(ص) هستیم، افتخار می‌کنیم. مسلمان و مؤمن هستیم و روز قیامت را قبول داریم و با این دین حنیف هدایت شده‌ایم و به عنایت خدا به فروع و اصول دین و معقول و منقول آن ایمان داریم و معتقدیم که رسول خدا(ص) و آورنده وحی، راستگو و مورد تصدیق خداوند متعال است و طبق فرموده ایشان، نباید با یکدیگر نزاع و تفرقه داشته باشیم.

مدرس مدرسه نگل سنندج در پایان تأکید کرد: اسلام بزرگ‌ترین وسیله برای حل مسائل و مشکلات است، چراکه ما را به روشن‌‎ترین راه هدایت می‌کند و بهترین راه‌حل را برای مسلمانان، خواه درباره به شرایط شخصی یا رویدادهای فردی و اجتماعی ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 2 = چهار