اخبار

سازمان ملل: اسرائیل از آب به عنوان«سلاح جنگی» استفاده نکند

یک مقام حقوق بشر سازمان ملل از رژیم اسرائیل  خواست استفاده از آب  به عنوان «سلاح جنگی» در غزه را متوقف کند و تاکید کرد که کمبود سوخت در غزه مانع از تامین آب سالم و پاک در این منطقه می شود.

به گزارش ایرنا، پدرو آروژو آگودو گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد دسترسی به آب آشامیدنی سالم و بهداشت روز جمعه به وقت محلی گفت: «هر ساعتی که اسرائیل برخلاف قوانین بین‌المللی، مانع از تأمین آب آشامیدنی سالم در نوار غزه می‌شود، مردم این منطقه را در معرض خطر مرگ ناشی از تشنگی و بیماری‌های مرتبط با کمبود آب آشامیدنی سالم قرار می‌دهد.»

وی گفت: «این تلفات که اغلب در جنگ دیده نمی شوند, قابل پیشگیری هستند و اسرائیل باید از آنها جلوگیری کند. اسرائیل باید استفاده از آب به عنوان سلاح جنگی را متوقف کند.»

آروجو-آگودو خطاب به رژیم اسرائیل یادآور شد که جلوگیری عمدی از ورود منابع مورد نیاز برای تامین آب سالم به نوار غزه ناقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر است.

سازمان‌های بشردوستانه از جمله آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (UNRWA) بر ضرورت سوخت برای راه‌اندازی ایستگاه‌های نمک‌زدایی و پمپ‌های آب در غزه تاکید کرده‌اند.

به گفته آنروا، تقریباً ۷۰ درصد از مردم غزه اکنون آب «شور و آلوده» می نوشند. فاضلاب نیز در برخی مناطق در خیابان ها پخش شده و سازمان ملل به دلیل کمبود سوخت نمی تواند اقدام به دفع زباله کند.

پدرو آروژو آگودو روز جمعه هشدار داد که کم آبی و بیماری های منتقله از طریق آب در غزه به دلیل “مصرف آب شور و آلوده” در حال افزایش است.

پیش ازاین،  ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه گفت که بیماری و گرسنگی گسترده در غزه حتمی است و هشدار داد که با کاهش دسترسی به سوخت و سایر منابع در غزه، “شیوع گسترده بیماری های عفونی و گرسنگی اجتناب ناپذیر است.

به گزارش ایرنا، ولکر ترک کمیسیر عالی حقوق بشر روز پنجشنبه به وقت محلی گفت: پایان کامل ذخایر سوخت “در سراسر غزه فاجعه بار خواهد بود و منجر به فروپاشی کامل خدمات آب رسانی، فاضلاب و خدمات مهم سلامتی و توقف کمک های بشردوستانه محدود خواهد شد.

یونیسف روز سه‌شنبه اعلام کرد که گزارش‌هایی مبنی بر افزایش سطح کم‌آبی در بدن و بیش از ۳۰ هزار مورد بیماری گوارشی در غزه دریافت کرده است.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP) نیز روز جمعه  از توقف دوباره امدادرسانی به غزه خبر داد و نسبت به وقوع گرسنگی در این منطقه اعلام نگرانی کرد.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد (WFP) نیز ضمن تائید این وضعیت، از وقوع گرسنگی در میان غیرنظامیان حاضر در این باریکه به دلیل کمبود ذخایر غذایی خبر داد. سیندی مک کین مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا  گفت که نزدیک به کل جمعیت غزه نیاز فوری به مواد غذایی دارند. وی در بیانیه ای اضافه کرد: «عملا هیچ آب و آذوقه ای در غزه وجود ندارد و تنها بخش اندکی از اقلام مورد نیاز از طریق مرزها وارد می شود».

براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت فلسطین، پس از حمله ۷ اکتبر حماس با عنوان عملیات طوفان الاقصی به سرزمین های اشغالی و آغاز حملات تلافی جویانه رژیم اسرائیال به نوار غزه، تاکنون بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر فلسطینی جان باخته اند که بیش از ۴ هزار و ۷۰۰ نفر از آنها کودک بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه + = 7