اخبار

سازمان ملل: بیش از ۵ میلیون سوری نیازمند سرپناه هستند

معاون دبیر کل سازمان ملل از نیاز مبرم بیش از پنج میلیون نفر از آسیب دیدگان زلزله اخیر سوریه به سرپناه خبر داد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه 9272 خود را امروز به بررسی آخرین تبعات زلزله اخیر در سوریه و نیز آخرین تحولات این صحنه سیاسی این کشور اختصاص داد.

رسانه‌های عربی از جمله شبکه الجزیره در گزارش‌‌هایی از این جلسه خبردادند که جلسه با گزارش گیر پدرسون فرستاده ویژه سازمان ملل محده در امور سوریه آغاز شد.

او در این ابتدای سخنان خود از استثناهای جدیدی که در برنامه تحریم‌ها علیه سوریه برای پاسخگویی به نیازهای بشر دوستانه این کشور، نامید تشکر کرد.

به گفته این مقام سازمان ملل متحد: بعد از وقوع زلزله شاهد آرامشی نسبی در سوریه بودیم که می‌تواند روند عملیات امداد رسانی را بهبود ببخشد، او در عین حال از فعالان در صحنه میدانی در سوریه خواست تا به ادامه این روند آرامش کمک کنند.

در عین حال در همین جلسه معاون امور بشر دوستانه دبیر کل سازمان ملل متحد و هماهنگ کننده امداد رسانی در شرایط غیر مترقبه اعتراف کرد کار امداد رسانی به زلزله زدگان در سوریه دچار تاخیر شده و این امر می‌تواند منجر به افزایش شرایط بیماری پس از زلزله در میان زلزله زدگان شود.

او در رابطه با شرایط سوریه بعد از وقوع زلزله گفت، زلزله محله‌های کاملی را در سوریه و ترکیه از بین برد و امروز بیش از 5 میلیون سوری نیاز مبرم و مستقیمی به کمک‌های فوری دارند.

مارتین گریفیتس معاون امور بشر دوستانه دبیر کل سازمان ملل در ادامه گفت: این سازمان صدها محموله به سوریه ارسال کرده است، اما این واکنش نسبتا دیرهنگام و با تاخیر انجام گرفته است، زیرا گشودن گذرگاه‌ها (در مناطق تحت کنترل تروریست ها) یکی از گام‌های مهم برای برای رساندن کمک‌ها محسوب می‌شود.

گریفیتس در عین حال نسبت به شیوع بیماری‌ها در سوریه در پی وقوع زلزله هشدار داد و افزود این خطر در حالی است که بیماری وبا اصولا پیش از وقوع زلزله هم در سوریه شیوع پیدا کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 6 = سی شش