اخبار

سازمان ملل: حل و فصل بحران یمن نیازمند توافق جامع‌تری است

سازمان ملل: حل و فصل بحران یمن نیازمند توافق جامع‌تری است

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن روز چهارشنبه به وقت محلی با استقبال کاهش تنش‌ها بین طرف‌های درگیر در یمن گفت که حل و فصل بحران این کشور نیازمند توافق جامع‌تری است.

به گزارش از خبرگزاری آناتولی ترکیه، «هانس گروندبرگ»، خواستار تدوین یک مشارکت سیاسی پایدار جدید در یمن شد.

گروندبرگ گفت که به همکاری با طرف‌های یمنی و منطقه برای دستیابی به آتش بس و آغاز یک روند سیاسی ادامه می‌دهد.

وی افزود: تنها فرآیند سیاسی جامع و فراگیر می‌تواند یک مشارکت سیاسی پایدار جدید را تدوین کند و آینده‌ای امن و با ثبات اقتصادی را محقق سازد.

فرستاده سازمان ملل متحد اضافه کرد: روند سیاسی مستلزم پرداختن به مسائل پیچیده مربوط به آینده بلندمدت یمن است و لازم است هرچه سریعتر آغاز شود.

گروندبرگ تاکید کرد که طرفین باید پیشرفت‌هایی را که تاکنون به دست آورده‌اند تحکیم بخشند و گام‌های قاطعی برای رسیدن به راه‌حل صلح‌آمیز جامع بردارند.

وی در پایان گفت: آتش بس زمینه مساعد و نقطه شروعی را برای ایجاد این فضا فراهم کرد اما شکنندگی وضعیت نظامی و اقتصادی و چالش‌های پیش روی مردم یمن، دستیابی به توافق جامع تری را می‌طلبد.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن پیش تر با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و دیگر مقامات این کشور در واشنگتن دیدار و رایزنی کرده بود.

وی در دیدارهای خود با مقامات آمریکایی خواهان حمایت از تداوم آتش بس در یمن و از سرگیری گفت وگوها شد.

بر اساس این گزارش، هانس گروندبرگ به تازگی گفته بود که رایزنی‌های صریح، مفصل و سازنده در صنعا داشتم و اظهاراتی که شنیدم مرا به ادامه این کار تشویق کرد.

گروندبرگ اضافه کرد که رایزنی‌هایم با مسئولان یمنی را با مسئولان عمانی و سعودی در میان خواهم گذاشت.

فرستاده ویژه سازمان ملل تاکید کرد که تمام طرف‌ها باید برای پایان دادن به درگیری‌ها، تصمیم‌های شجاعانه اتخاذ کنند و همکاری‌های منطقه‌ای منجر به ایجاد فضاهای مناسب می‌شود.

وی گفت که بوجود آمدن چنین فرصت‌هایی بسیار ارزشمند اما خطراتی نیز با آن همراه است و اکنون زمان آن رسیده که گفت وگوها ادامه یابد.

عربستان با همراهی آمریکا و چند کشور عربی از جمله امارات از تاریخ ششم فروردین ماه سال ۱۳۹۴ به یمن حمله کرده است، جنگی که هیچ نفعی برای مردم یمن و عربستان و جهان اسلام نداشته است.

ریاض چند ماه است که تلاش می‌کند به نحو مقتضی از جنگ یمن خارج شود و این جنگ پایان یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 3 =