اخبار

عربستان اجازه حضور دیپلمات‌های صهیونیستی در نشست یونسکو را نداد

عربستان اجازه حضور دیپلمات‌های صهیونیستی در نشست یونسکو را نداد

رسانه‌های غربی اعلام کردند که عربستان سعودی به دیپلمات‌های صهیونیستی اجازه حضور در نشست‌های سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) را نداده است.

به گزارش اسپوتنیک، عربستان سعودی هنوز سندی را که بر اساس آن به نمایندگان رژیم صهیونیستی اجازه حضور در نشست‌های ماه سپتامبر یونسکو در ریاض داده می‌شود را امضا نکرده است.

وب سایت « آکسیوس» نوشت که دیپلمات‌های غربی و مسئولان صهیونیستی اعلام کردند که عربستان سعودی به طور مشخص به اسرائیل در مورد عدم امضای این سند اشاره نکرده است؛ اما آنها به صراحت اعلام کرده‌اند که اسرائیل مشکل اصلی است.

بر اساس گزارش این وب سایت، عربستان سعودی رویکرد محتاطانه‌ای را در قبال هر اقدامی که راه را برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل هموار سازد، اتخاذ می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است که اگر عربستان سعودی موافقت کند که نمایندگان اسرائیلی در ریاض برای شرکت در نشست‌های کمیته میراث جهانی حضور یابند، این اولین باری است که به مسئولان صهیونیستی به صورت رسمی و علنی اجازه ورود به عربستان داده می‌شود و اگر مقامات سعودی از حضور نمایندگان اسرائیلی در نشست‌های یونسکو ممانعت کنند این مساله به معنای انتقال مقر برگزاری این رویداد بین‌المللی به یک کشور دیگر است.

عربستان سعودی میزبان چهل و پنجمین نشست گسترده کمیته میراث جهانی وابسته به سازمان آموزش، علم و فرهنگ ملل متحد(یونسکو) در ریاض است که قرار است بین دهم تا بیست و پنجم سپتامبر آینده برگزار شود.

قرار بود که نشست یونسکو در روسیه برگزار شود؛ اما به دلیل تهدید برخی از کشورهای عضو در رابطه با تحریم این رویداد، عربستان سعودی میزبان نشست یونسکو شد.

پیش از این نیز وب سایت صهیونیستی « والا» فاش کرد که عربستان سعودی از ورود 2 دیپلمات‌ اسرائیلی به یک رویداد بین‌المللی در فرانسه که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در آن شرکت داشت، جلوگیری کرد.

این وب سایت صهیونیستی اعلام کرد که مقامات سعودی به دو دیپلمات‌ اسرائیلی اجازه حضور در کنفرانس «اکسپو2030» را نداده‌اند. آن‌ها در لحظات آخر متوجه شدند که اسم آن ها از لیست دعوت شدگان به این مراسم حذف شده است ، به‌گونه‌ای که این اقدام آن‌ها را در وضعیت شرمزدگی قرار داد.

والا به نقل از این 2 دیپلمات‌ صهیونیستی که نام آن‌ها ذکر نشده است، نوشت که این اقدام ممکن است واکنش عربستان سعودی به سیاست‌های اخیر تل‌آویو در قبال فلسطین و تشدید تنش در کرانه باختری به‌ویژه در شهر جنین و به طور کلی در شهرهای کرانه باختری باشد.

چند روز گذشته رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که پروازهای مستقیم از فلسطین اشغالی به عربستان سعودی در سال جاری انجام نخواهد شد.سران اسرائیلی و آمریکایی انتظار داشتند که عربستان سعودی به نشانه حسن نیت ، اجازه پروازهای مستقیم از اسرائیل به عربستان سعودی را برای انجام مراسم حج امسال بدهد.

اخیرا «تزاچی هانگبی» مشاور امنیت داخلی « بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به روزنامه اسرائیلی «اسرائیل هیوم» اعلام کرد: «ما فکر می‌کردیم توافق عربستان و آمریکا مقدمه هرگونه توافق سازش تل‌آویو با ریاض است، اما شانس زیادی برای دستیابی به روند عادی سازی وجود ندارد».

پیش از این نیز رسانه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» نوشت که شاهد آن هستیم که تلاش‌های دیپلماتیک انجام گرفته توسط دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برای پیشبرد سازش بین عربستان سعودی و اسرائیل طبق پیش بینی پیش نرفته است و به همین دلیل امضای این توافق در آینده نزدیک به انجام نخواهد رسید، چون 3 چالش بزرگ پیش روی خود می‌بیند.

روزنامه یدیعوت آحارانوت در گزارش خود در این رابطه افزود: مسئولین اسرائیلی بر این باورند که راه برای امضای توافق سازش بین اسرائیل و عربستان همچنان طولانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 5 = ده