کنفرانس ها

نقش و سهم دستگاه‌ها در کنفرانس «صلح و عدالت» مشخص شود

نمایندگان مجلس و مسئولان مرتبط با مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن تبیین مقدمات برگزاری کنفرانس بین‌المللی«صلح و عدالت» و تعیین نقش و ماموریت دستگاه‌ها، از برگزاری این نشست در پایان مجلس دهم یا اوایل مجلس یازدهم خبر دادند.

نشست هم‌اندیشی مقدماتی کنفرانس بین‌المللی «صلح و عدالت» حول محور اندیشه‌های مقام معظم رهبری امروز یکشنبه (14 مهر ماه) با حضور مسئولانی از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، دبیرخانه مجمع مجالس آسیایی، دفتر حفظ و نشر آثار رهبری، مجمع جهانی صلح اسلامی و رئیس و نمایندگانی از کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری همکاری دستگاه‌‌های مختلف پارلمانی و غیره در تحقق گفتمان «صلح و عدالت»، گفت: امروز دنیا تشنه عدالت است، از این رو زمینه‌هایی برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی فراهم است. در این شرایط تبیین چیستی صلح و عدالت به عنوان گم شده امروز بشر به تناسب نیاز انسان و اقتضای فطرت انسان که خداجویی و عدالت است، ضروری است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، افزود: با قطع امید از کسانی که در محور سلطه قرار دارند و عامل بدبختی جوامع بشر هستند، باید مخاطب و گروه هدف که فطرت انسان و بدنه جامعه بشری است، را مشخص کرد و فریاد اندیشمندان را به گوش آنها رساند. این کنفرانس بین‌المللی می‌تواند رشته وصل برای صلح جویان باشد. کنفرانس صلح و عدالت همچنین باید به نظم نوین جهان، ساختار قدرت، هرم اداره کشور، وضعیت ناعادلانه مجامع بین‌المللی و تشکل‌های دفاع از حقوق بشر سامان دهد.

ذوالنوری ادامه داد: امروزه شاهد کُشار مردم و به ویژه مسلمانان بی‌گناهی هستیم که در سایه حاکمیت فرهنگ سلطه، یک جانبه گرایی و حذف خرده فرهنگ‌های دینی و اسلامی افزایش یافته است بنابراین ذیل کنفرانس «صلح و عدالت» می‌توان فراخوان مقاله با محورهای متعدد داد. این موضوع قطعا مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: امروز از عمق جامعه باید «صلح و عدالت» را فریاد زد تا مطلوب مورد نظر حاصل شود. متاسفانه به اسم حقوق بشر ظلم فراوانی به بشریت شده است لذا در این کنفرانس تمامی مسائل باید تبیین شود.

ذوالنوری با بیان اینکه وزارت امور خارجه انگیزه و بستر کافی برای برگزاری کنفرانس «صلح و عدالت» را دارد، گفت: وظایف دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف برای همکاری با مجمع جهانی صلح اسلامی باید مشخص شود، همچنین نقش و ماموریت کمیسیون امنیت ملی مجلس باید تبیین شود تا ما بتوانیم هماهنگی‌های لازم را انجام دهیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌های خارجی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: همچنین جدول زمانبندی باید تهیه شود تا هر دستگاه و بخشی بداند تا چه زمانی می‌تواند وظیفه خود را انجام دهد، این موضوع تحقق هدف را تسهیل می‌کند. همه جریان‌های سیاسی کشور حاضر به همکاری در زمینه «صلح و عدالت» هستند بنابراین پتانسیل‌ها و استعدادهای بالقوه افراد باید مورد توجه قرار بگیرد.

گفتمان «صلح و عدالت» ایده مترقی ایران برای جهان

داوود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی به طرح موضوع «صلح و عدالت» با مسئولان دستگاه‌های مختلف بین‌المللی در این نشست اشاره کرد و گفت: این مجمع به دنبال ارایه دیدگاه مسلمانان در قالب گفتمان صلح عادلانه است، برگزاری کنفرانس صلح و عدالت می‌تواند جمهوری اسلامی ایران را در دنیا صاحب کرسی و زیرساخت دیپلماسی در حوزه‌های مختلف کند.

وی افزود: اجماع سازی داخلی لازم است تا موضوع گفتمان را در داخل کشور نیز پیش ببریم و پس از آن به مدیریت جهانی بپردازیم. گفتمان صلح یک ایده مترقی برای جهان است. حوزه تقنین و دیپلماسی پارلمانی به توسعه این گفتمان کمک شایانی خواهد کرد.

انجام هماهنگی‌ اولیه برگزاری کنفرانس «صلح و عدالت»

هادی شوشتری در ادامه به برگزاری جلسات گذشته در این رابطه اشاره کرد و یادآور شد: هماهنگی‌های اولیه برای برگزاری کنفرانس «صلح و عدالت» انجام گرفته است، موضوع با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز مطرح شده است تا بتوانیم این کنفرانس بین‌المللی را تا پایان مجلس دهم یا در نهایت در مجلس یازدهم برگزار کنیم.

اساتید دانشگاه، دانشجویان و نمایندگان مجلس محور کنفرانس«صلح و عدالت»

حسین امیرعبدالهیان معاون امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی ضمن حضور در این نشست هم‌اندیشی، تاریخچه برگزاری کنفرانس‌های «صلح و عدالت» در کانادا و اروپا را یادآور شد و گفت: گفتمان صلح مورد تاکید مقام معظم رهبری است، ظرفیت گسترده‌ای نیز در سطح دانشگاه‌های کشور فراهم است که با کمک پارلمان می‌تواند عملیاتی شود. بنابراین اساتید دانشگاهی، دانشجویان و نمایندگان مجلس باید محور برگزاری کنفرانس «صلح و عدالت» باشند.

لزوم اتخاذ نظر احزاب و استفاده از چهره‌های بین‌المللی صلح

مصطفی کواکبیان نیز فرامایشات مقام معظم رهبری را یادآور شد و گفت: ایشان بر روی موضوع «نرمش قهرمانانه» تاکید دارند و این کنفرانس می‌تواند در قالب نرمش قهرمانانه دنبال شود. بر اساس آیات و احادیث نبوی نیز اساس صلح است، جنگ و جهاد  استثناء شده‌اند. مجمع جهانی صلح برای برگزاری این کنفرانس باید نظر مراکز مردم نهاد داخلی در ارتباط با موضوع را دریافت کند، همچنین از ظرفیت احزاب داخلی برای برگزاری کنفرانس «صلح و عدالت» باید استفاده شود. بهتر است چهره‌های بین‌المللی صلح نیز به این کنفرانس دعوت شوند.

اهمیت نقش زنان در فرایند صلح باید مورد توجه قرار گیرد

سیده فاطمه ذوالقدر رئیس گروه مجمع مجالس آسیایی در ادامه نشست هم‌اندیشی پیشنهاد داد: اهمیت نقش زنان در فرایند صلح و ثبات و نقش زنان در روند صلح با توجه به حضور زنان در پارلمان‌ کشورهای آسیایی باید مورد توجه مجمع جهانی صلح قرار بگیرد زیرا زنان در فقدان صلح و در جنگ‌های پی در پی آسیب‌های فراوانی دیده‌اند.

کنفرانس صلح و عدالت می‌تواند موانع و مشکلات بین‌المللی را رفع کند

محمدرضا مجیدی دبیر مجمع بین المجالس آسیایی نیز ضمن حضور در این نشست، ضعف منشور ملل متحد در پایبندی به صلح و امنیت را یادآور شد و گفت: بیست سال پیش در دادگاه بنگلادش دیپلماسی مکمل به دیپلماسی رسمی آمد و جمعیت صلح شکل گرفت. در سال 1385 این جمعیت به مجمع پارلمان آسیا تبدیل شد. اسناد بین‌المللی در این خصوص تهیه شده است و این کنفرانس می‌تواند موانع و مشکلات بین‌المللی را رفع کند.

ضرورت استفاده از ظرفیت مراکز مردم نهاد همه دنیا برای کنفرانس صلح و عدالت

حسین میرمحمد صادقی معاون قوانین مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: صلح و عدالت از مسائل محوری و مهم امروز دنیا هستند، بسیاری از جوانان نیز طالب صلح هستند بنابراین این موضوع مورد استقبال گسترده‌ای قرار می‌گیرد. عدالت به عنوان زیربنای صلح باید تحقق پیدا کند، مسیر تحقق این امر تقویت شرایط بین‌المللی است.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: مسئولان امر باید از ظرفیت مراکز مردم نهاد در همه دنیا استفاده کنند، معاونت قوانین و کرسی حقوق بشر و دموکراسی دانشگاه شهید بهشتی نیز آمادگی خود را برای کمک به برگزاری کنفرانس «صلح و عدالت»، اعلام می‌کند.

کنفرانس صلح باید چهره ناب اسلام را نشان دهد

محمدمهدی برومندی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، نیز در ادامه این نشست هم‌اندیشی تصریح کرد: در نقطه حساس کنونی رسالت مهم تاریخی را بر عهده داریم. اقدامات اخیری که در جهان رخ داد به ویژه رشد و نمو گروه‌های تکفیری داعش، القاعده و طالبان چهره غیرواقعی از دنیای اسلام نشان داده است. بنابراین رسالت مهم تاریخی ایجاب می‌کند در این کنفرانس چهره ناب اسلام را به همه دنیا نشان دهیم.

تعیین چارچوب فعالیت‌ها و وظایف دستگاه‌ها برای تحقق صلح بین‌المللی

محمد ابراهیم رضایی رئیس کمیته هسته‌ای کمیسوین امنیت ملی و سیاست خارجی نیز پیام انقلاب اسلامی به جهانیان را مورد توجه قرار داد و گفت: انقلاب اسلامی پیام حق محوری را به جهانیان رسانده است، بنابراین برای تبیین راهبرد گفتمان «صلح و عدالت» باید چارچوب فعالیت‌ها و وظایف دستگاه‌ها مشخص شود. اهداف نیز باید تعیین و عملکردها مبتنی بر اهداف ارزیابی شود.

کنفرانس صلح و عدالت باید تبلیغات منفی علیه ایران را خنثی کند

محمدعلی پورمختار از اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم ضمن حضور در این نشست به دو وجه حائز اهمیت برگزاری کنفرانس «صلح و عدالت»، اشاره کرد و گفت: منطقه خاورمیانه دچار چالش‌های جدی است و تهدید جنگ وجود دارد بنابراین برگزاری این کنفرانس ضروری است تا از عملیاتی شدن اهداف تندروها جلوگیری شود.

وی افزود: از سوی دیگر تبلیغات وسیعی توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران صورت گرفته است به نوعی که ایران را تروریست پرور و جنگ طلب نشان دادند، در این شرایط باید پرچم صلح را در دست بگیریم و مجموع تبلیغات منفی را خنثی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت − 7 =