اخبار

نماینده ایران: اقدامات قاطعی برای حفاظت از نیروها و منافع خود در سوریه اتخاذ خواهیم کرد

سفیر ایران در سازمان ملل در نامه به دبیرکل و رئیس شورای امنیت سازمان ملل هشدار داد: ایران اقدامات قاطعی برای حفاظت از نیروها، منافع و تأسیسات خود در برابر هرگونه تهدید یا اقدام غیرقانونی که توسط آمریکا یا دیگران انجام شود، اتخاذ خواهد کرد.

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه به‌وقت محلی در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت و دبیرکل در پاسخ به نامه اخیر آمریکا و ادعاهای بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران در سوریه این مطلب را بیان کرد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در نامه خود تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن رد قاطعانه اتهامات بی‌اساس آمریکا در سوریه، حملات نظامی غیرقانونی نیروهای آمریکا علیه زیرساخت‌های غیرنظامی در سوریه در 23 مارس 2023 را که منجر به کشته شدن غیرنظامیان بی‌گناه و خسارات شدید به زیرساخت‌های سوریه شد، به‌شدت محکوم می‌کند. آمریکا باید مسئولیت خود را برای ارتکاب چنین جنایت فجیعی که حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه، منشور ملل متحد و همچنین قوانین اساسی حقوق بشردوستانه بین‌المللی را نقض کرده است، بپذیرد.

ایروانی گفت: آمریکا باید بپذیرد که غارت مستمر منابع سوریه، اشغال مستمر خاک سوریه و حمایت این کشور از تجزیه‌طلبان ریشه اصلی مقابله مردم سوریه با نیروهای نظامی آمریکایی است. آمریکا نمی‌تواند مسئولیت اشتباهات و جنایات خود را به‌عهده دیگران بیندازد.

وی تصریح کرد: دولت سوریه به‌صراحت و بارها اعلام کرده است که حضور نیروهای آمریکایی در خاک این کشور غیرقانونی است و نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه است. دولت سوریه بارها از آمریکا خواسته است که به اشغال و حضور غیرقانونی خود در سوریه پایان دهد.

سفیر ایران در سازمان ملل اظهار داشت: استناد آمریکا به حق دفاع مشروع طبق ماده 51 منشور سازمان ملل متحد برای توجیه حملات مسلحانه خود علیه زیرساخت‌های غیرنظامی در سوریه چیزی جز تفسیری خودسرانه و نادرست از ماده 51 منشور سازمان ملل نیست که غیرقابل دفاع، نامعتبر و فاقد هرگونه پشتوانه حقوقی است.

وی اضافه کرد: آمریکا باید اقدامات غیرقانونی خود را متوقف کند، به اشغال غیرقانونی خود پایان دهد و به تعهدات حقوقی بین‌المللی خود، از جمله قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت، که همه کشورهای عضو را ملزم به رعایت و احترام به حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی سوریه می‌کند، پایبند باشد، این به‌نفع صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.

ایروانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر تعهد قوی خود به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سیاسی سوریه تأکید می‌کند. حضور ایران در سوریه کاملاً قانونی است و بر اساس درخواست و رضایت رسمی دولت سوریه برای کمک و حمایت در مبارزه با تروریسم است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل هشدار داد: جمهوری اسلامی ایران حق ذاتی خود را برای دفاع از خود بر اساس قوانین بین‌المللی محفوظ می‌دارد و اقدامات قاطعی را برای حفاظت از نیروها، منافع و تأسیسات خود در برابر هرگونه تهدید یا اقدام غیرقانونی که توسط ایالات متحده یا دیگران انجام شود، اتخاذ خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− چهار = 5