اخبار

نماینده سازمان ملل: با ایران، عربستان و امارات درباره یمن در ارتباط هستم

نماینده سازمان ملل: با ایران، عربستان و امارات درباره یمن در ارتباط هستم

نیویورک – ایرنا- هانس گراندبرگ نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد که با مقامات ایران، عربستان و امارات برای پیشبرد صلح در یمن در ارتباط است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هانس گراندبرگ نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در نشستی مجازی افزود: من از نزدیک با مقامات عربستان، امارات و ایران جهت پیشبرد وضعیت کنونی یمن در ارتباط هستم. امیدوارم که مذاکرات کنونی در صنعا ادامه یابد و به یک نتیجه بادوام دست یابد.

گراندبرگ درباره تاثیر احیای روابط ایران و عربستان بر وضعیت یمن گفت که چندین تحول مثبت وجود دارد که امیدوار کننده است. ما از یک سال گذشته تقریبا شاهد فضایی آرام در یمن بوده ایم و این امر به ایجاد وضعیت سیاسی کمک کرده است و اگر ما این تحولات را به فضای مثبت تامل منطقه ای اضافه کنیم، یک فرصت برای یمن بوجود می آید به همین دلیل من از بیانیه منتشر شده در پکن که از احیای روابط میان ایران و عربستان خبر داد، استقبال کردم.

وی در عین حال افزود، نباید به سرعت نتیجه گیری کنیم. من از همه طرف ها در یمن می خواهم از فرصت بوجود آمده استفاده کنند و آن را جدی بگیرند. همه کشورهای همسایه یمن نقش مهمی برای دستیابی به یک صلح همیشگی و راه حل سیاسی در این کشور دارند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن درباره نقش ایران در صلح یمن گفت: دارای ارتباط خوبی با دولت ایران هستم و سعی می کنم نظر خود در خصوص مسیر پیش رو برای یمن را به آنها توضیح دهم تا اطمینان یابم که تهران از نظر من در خصوص مسیر پیش رو حمایت می کند.

وی تصریح کرد: گفتگوهایی که با ایران داشتم سازنده بود و گفتگو های سازنده مشابهی با عربستان نیز داشتم. اگر همه به روحیه گفتگو در منطقه توجه کنیم، فکر می کنم همه همسایگان یمن یک فرصت دارند تا با استفاده از جایگاه ممتاز خود در ارتباط با یمن تلاش مثبتی داشته باشند.

گراندبرگ ادامه داد برای دستیابی به یک راه حل دایمی جهت پایان جنگ در یمن، طرفهای یمنی باید یک روحیه جدی مذاکره و مصالحه از خود نشان دهند.

شامگاه شنبه (۱۹ فروردین ماه) ساعاتی پس از سفر یک هیات عمانی به پایتخت یمن، یک هیات عربستانی وارد صنعا شد. این نخستین سفر یک هیات عربستانی به صنعا پس از آغاز جنگ یمن علیه یمن در (فروردین ماه ۱۳۹۴) است.

منابع خبری پنجشنبه گذشته گزارش دادند، هیأت سعودی که برای رایزنی با مقامات یمنی به صنعا سفر کرده بود پس از حضور ۶ روزه در یمن این کشور را ترک کردند.

خبرگزاری رویترز جمعه گذشته به نقل از دو منبع آگاه نوشته بود که یک هیات سعودی – عمانی تصمیم دارد به زودی به منظور دستیابی به توافق و آتش‌بس دائم در یمن، به صنعا سفر کند.

به گفته «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن، دور بعدی مذاکرات با هیأت سعودی پس از عید فطر برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش − = 2