اخبار

نماینده فلسطین حمایت از فلسطینی‌ها را از شورای امنیت درخواست کرد

نماینده فلسطین در سازمان ملل از شورای امنیت خواست پس از حمله شهرک‌نشین‌ها به روستای حواره در کرانه باختری اشغالی، اقداماتی را برای حمایت از شهروندان غیرنظامی آن در پیش بگیرد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، ریاض منصور، نماینده فلسطین در سازمان ملل پس از نشست پشت درهای بسته شورای امنیت به خبرنگاران گفت: فکر می‌کنم این مسؤولیت شورای امنیت است که به ویژه پس از اقدام جنایتکارانه و تروریستی شهرک‌نشین‌ها در حواره و شهرها و روستاهای مجور آن، اقداماتی را برای تضمین حفاظت از ساکنان غیرنظامی در پیش بگیرد.

شورای امنیت این نشست فوق‌العاده را به درخواست امارات پس از یورش شامگاه یکشنبه شهرک‌نشین‌ها به روستای حواره در شمال کرانه باختری اشغالی و تخریب گسترده خانه‌ها و خودروها برگزار کرد.

ریاض منصور اظهار کرد: اگر شورای امنیت به آنجا می‌رفت و با چشم خود ترس و وحشت را در سر و قلب‌های کودکان، زنان و خانواده‌ها حس می‌کرد، اقدام خوبی بود.

نماینده مالت در سازمان ملل که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را در ماه فوریه بر عهده دارد، از صحبت‌های ریاض منصور حمایت کرد و گفت: شورای امنیت اتفاق‌نظر دارد که باید تلاش کنیم بفهمیم آیا راه‌هایی برای متوقف کردن تحریک به خشونت و تقویت گفت‌وگو وجود دارد.

او افزود: دو طرف باید از اقدامات و اظهارنظرهای خشونت‌آمیز خودداری کنند.

هفته پیش شورای امنیت برای اولین بار در طول شش سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای شهرک‌های اسرائیلی در اراضی اشغالی فلسطین را محکوم کرد. این بیانیه به اتفاق آرا هر ۱۵ عضو شورا از جمله آمریکا صادر شد.

نماینده فلسطین در سازمان ملل گفت: ما نه فقط برای یک صدا شدن بلکه برای در پیش گرفتن دیگر اقدامات، به مراجعه‌مان به شورا امنیت ادامه خواهیم داد، حمایت تنها چیزی است که ساکنان غیرنظامی فلسطین می‌خواهند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از برخی منابع رسمی اعلام کرد که از ابتدای سال جاری میلادی در خشونت‌ها و درگیری‌ها ۶۳ فلسطینی که برخی از آنها کودک بودند، به شهادت رسیدند.

رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۶۷ کرانه باختری از جمله قدس شرقی را به اشغال خود درآورده است و شهرک‌های اسرائیلی که حدود ۴۷۵ هزار شهرک‌نشین ساکن آنها هستند، طبق قوانین بین‌المللی، غیرقانونی محسوب می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− پنج = 1