اخبار

هشدار روسیه به گوترش :همکاری با سازمان ملل را متوقف می کنیم!

روسیه گفت (چهارشنبه 19/10-2022): اگر گوترش کارشناسانی را به اوکراین بفرستد تا پهپادهایی را که به گفته قدرت‌های غربی در ایران ساخته شده‌اند و توسط روسیه بر خلاف قطعنامه سازمان ملل متحد ساخته شده‌اند، بازرسی کنند، همکاری خود با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و کارکنانش را مورد ارزیابی مجدد قرار خواهد داد.

به گزارش سرویس بین الملل آریا؛پس از جلسه غیرعلنی شورای امنیت درباره استفاده روسیه از این پهپادها، دیمیتری پولیانسکی معاون سفیر روسیه در سازمان ملل از گوترش و کارکنانش خواست که “از مشارکت در هرگونه فعالیت بازرسی غیرقانونی خودداری کنند.”

وی به خبرنگاران گفت:
در غیر این صورت، همکاری خود با آنها را که به نفع کسی نیست، دوباره ارزیابی خواهیم کرد. ما نمی خواهیم این کار را انجام دهیم، اما چاره دیگری وجود نخواهد داشت.”

پولیانسکی جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

شورای امنیت به درخواست ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا نشستی را درباره استفاده مسکو از پهپادها برگزار کرد که می گویند مسکو از پهپادهای ایرانی در نقض قطعنامه 2015 درباره توافق هسته ای ایران استفاده کرده است.

تهران تدارک هواپیماهای بدون سرنشین به مسکو را تکذیب می کند و روسیه استفاده نیروهایش از پهپادهای ایرانی برای انجام حملات در اوکراین را رد می کند.

جیمز کاریوکی، معاون سفیر بریتانیا در سازمان ملل پس از این دیدار در توییتر نوشت: «ایران تعهداتی دارد که این تسلیحات را صادر نکند. ایران به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل، مسئولیت عدم حمایت از جنگ تجاوزکارانه روسیه را بر عهده دارد.

اوکراین این هفته از کارشناسان سازمان ملل دعوت کرد تا برخی از پهپادهای سرنگون شده را بازرسی کنند. گوترش دو بار در سال، معمولاً در ژوئن و دسامبر، درباره اجرای قطعنامه 2015 به شورای امنیت گزارش می دهد. هر گونه ارزیابی از پهپادهای اوکراین احتمالاً در آن گزارش گنجانده خواهد شد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل روز چهارشنبه گفت: از نظر سیاست، ما همیشه آماده بررسی هر گونه اطلاعات و تجزیه و تحلیل هر اطلاعاتی هستیم که توسط کشورهای عضو به ما ارائه می شود.

روسیه و ایران می گویند گوترش صلاحیت اعزام کارشناسان به اوکراین برای بازرسی پهپادها را ندارد.

امیر سعید ایروانی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه در نامه ای به گوترش، درخواست اوکراین از کارشناسان سازمان ملل را «بدون هیچ مبنای قانونی» خواند و از گوترش خواست از «هر گونه سوء استفاده» از قطعنامه و مقامات سازمان ملل در مورد موضوعات مرتبط به جنگ اوکراین جلوگیری کند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد نتوانسته است هیچ اقدام اساسی در مورد جنگ در اوکراین انجام دهد، زیرا روسیه در کنار چین، ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا حق وتو بر شورای 15 عضوی این شورا دارد.

دوجاریک از اظهار نظر درباره اظهارات پولیانسکی خودداری کرد.

پولیانسکی در گفتگو با خبرنگاران گفت که نسبت به تمدید توافقنامه با میانجیگری سازمان ملل که براساس آن صادرات غلات و کود اوکراین از طریق دریای سیاه از سر گرفته می شود، خوشبین نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − = چهار