کنفرانس ها

همایش ائتلاف نخبگان علیه تروریسم برای صلح عادلانه

مجمع جهانی صلح اسلامی به عنوان یک NGO  فعال در زمینه ‏ی صلح و عدالت بعد از برگزاری نشست‏ ها و اجلاس‏ های ملی، منطقه‏ ای و بین‏ المللی در داخل و خارج از کشور با انجام مقدمات و نشست‏ های علمی و نخبگی، همایش “ائتلاف نخبگان علیه تروریسم برای صلح عادلانه” را با نگاه به اقدامات و پیشرفت‌ها در طی سال‌های گذشته با حضور اندیشمندان، فعالان حقوق بشری و دانشگاهیان در سطح ملی برگزار می نماید. این همایش که در تهران و در روز بیست بهمن ماه سال جاری برگزارشد، به بازخوانی تروریسم در فضای جدید و کتاب‏هایی که توسط دبیرخانه دایمی ائتلاف جهانی علیه تروریسم منتشر شده، پرداخت.
در حال حاضركمتر کشوری را مي‏توان يافت كه نسبت به ظهور و بروز پدیده تروریسم بی توجه بوده باشد. در واقع “تروریسم” به عنوان تهدیدی فراگیر در “تصميم سازي” و “تصميم گيري” کلیه کشورها، از جايگاه ويژه‏اي  در روند استقرارصلح و عدالت  جهانی (برای صلح عادلانه) برخوردار بوده و  اثرات جبران ناپذیری بر زندگی آحاد مردم جهان برجای گذاشته و خواهد گذاشت.
کشورهای حامی تروریسم، تفکرات ارتجاعی و سلفی‏گری  و عوامل مختلف دیگر که هر کدام جای بحث و گفتگو  در “پدیدآمدن ترورریسم” دارند، آنچنان گسترده و فراگير است كه توجه و یا عدم توجه به ابعاد مختلف آن می‌تواند دولت ها و ملت‌ها را از حرکت به سمت استقلال، امنیت و آبادانی پایدار و دایمی باز دارد و یا حرکت آنها را کند نموده و در اثر بی توجهی با تهدید  و از بین رفتن صلح و عدالت در جامعه خود مواجه سازد.
برگزاري همایش”ائتلاف نخبگان علیه تروریسم برای صلح عادلانه” پس از اجلاس ائتلاف جهانی علیه تروریسم از اين حيث حايز اهميت است كه فرصتی براي تبادل نظر و بررسي آخرين فعالیت‏ها و عملکردها و همچنین يافته‏ هاي علمي و عملي پيرامون سیاست‏های کشورهای حامی و یا مخالف تروریسم توسط اندیشمندان، نخبگان، جامعه دانشگاهی و صاحب‏نظران فراهم می‌آورد و نسبت به بررسی نحوه رويارويي منسجم کشورها برای مقابله با پدیده تروریسم می‏پردازد.
امید است این تلاش زمينه‏ساز تدوين راهبرد‏هاي مناسب براي معرفي ظرفيت‏ها، برنامه‏ها و اقدامات كشورها در جهت مقابله جدی و فراگیر با پدیده شوم تروریسم که صلح و عدالت جهانی را هدف گرفته است،  هموار ‏سازد.
هدف کلی:
تبیین، ایده ‏پردازی و پدیده شناسی تروریسم با توجه به رویکردهای جدید در منطقه و جهان و ائتلاف سازی مفهومی علیه آن.
اهداف عملیاتی:
1. تولید  دانش وبیان مبانی مفهومی و نظری شکل‏گیری جریان تروریسم
2. گفتمان سازی در خصوص مباحث بنیادی و تاریخی تروریسم و مقابله با آن
3. تبیین و تشریح ضرورت‏ها والزامات توجه به مفهوم تروریسم دولتی و نقش رژیم صهیونیستی در گسترش آن
4. ایجاد هماهنگی، انسجام و تعامل بین دستگاه‏های فعال و نخبگان
5. بررسی روش‏های علمی و فرهنگی و عملیاتی مقابله با پدیده تروریسم
موضوعات و محورهاي همایش:
1. تروریسم، فرهنگ و رسانه
2. تروریسم و ابزارهای جدید
3. حامیان تروریسم و بازیگران منطقه‏ای و جهانی
4. صهیونیزم، وهابیت و تروریسم
5. صلح عادلانه، راهکار مقابله با تروریسم
مخاطبین:
نخبگان، اندیشمندان، مسئولین و فرماندهان و کارشناسان دستگاه‏ های همکار، جامعه دانشگاهی و فعالان حقوق بشری و جامعه رسانه ‏ای
روش اجرا:

  •  تشکیل شورای سیاستگذاری متشکل از افراد داخل و خارج ازمجمع جهانی صلح اسلامی
  •  شناسایی سازمان‏ها و افراد  موثر در کشور و دعوت از آنها جهت مشارکت و  همکاری فعال
  •  تشکیل ستاد اجرایی و کمیته‏ های کاری
  •  تشکیل کمیته علمی و برنامه‏ریزی برای برگزاری پنل‏های تخصصی علمی
  •  برگزاری همایش با حضور 500  نفر از نخبگان و اندیشمندان کشور و منطقه.

زمان:

سه شنبه 20 بهمن ماه 1394

مکان:

تهران- مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش − = 4