گزارش ها

همدردی ایران و سایر دولت ها با مردم و دولت فرانسه

بسیاری از دولت ها و رهبران جهان از جمله ایران با ارسال پیام ها و یا تماس های مختلف با مسوولان عالی رتبه فرانسه ضمن ابراز همدردی با دولت و مردم فرانسه در مورد بیش از 153 قربانی و 200 مجروح حملات تروریستی جمعه شب بر ضرورت اقدام جهانی علیه تروریسم تاکید کردند.
سران و بسیاری از دیگران مسوولان سیاسی کشورها و نیز افکار عمومی جهان نیز از واشنگتن گرفته تا مسکو و از سازمان ملل متحد تا پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) این حوادث تروریسی را بشدت محکوم کردند.
منابع خبری گزارش دادند در جریان سلسله اقدامات تروریستی ای که از شامگاه 13 نوامبر (22 آبان) تا ساعات اولیه صبح 14 نوامبر (23 آبان) در پاریس رخ داد، دست کم 153 تن (از جمله عاملان حملات) کشته شده و بیش از 200 نفر مجروح شدند که حال 80 تن از آنها وخیم است.

*** آنچه گذشت …
به گزارش خبرگزاری ها، روزنامه ها و شبکه های خبر تلویزیونی، از ساعت 21:16 شب به وقت اروپای مرکزی (23:46 به وقت ایران) به بعد، سه انفجار جداگانه و 6 مورد تیراندازی در شهر پاریس رخ داد. یکی از انفجارها در بمب گذاری نزدیک استادیوم استاد دو فرانس بود که تیمهای ملی آلمان و فرانسه در آن مشغول بازی بودند. فرانسوآ اولاند رئیس جمهوری فرانسه و فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان، از تماشاگران این مسابقه بودند.
در پر تلفات ترین حمله، مهاجمان به سالن کنسرت باتاکلان حمله کرده و مراجعان را گروگان گرفتند. بر اثر درگیری مهاجمان با پلیس که تا نیمه های شب طول کشید، 87 تن از گروگانها به دست گروگانگیران جان باختند.
رئیس جمهوری فرانسه به دنبال حملات خونبار شامگاه جمعه پاریس در نطقی تلویزیونی و کوتاه اعلام کرد که دستور حالت فوق العاده در سراسر کشورش را صادر کرده است.
–اولاند در این نطق تلویزیونی تاکید کرد که دولت و ملت فرانسه محکم و استوار برای مقابله با تروریست ها خواهند ایستاد. اولاند افزود: شرایط اضطراری اعلام خواهد شد و مرزهای فرانسه بسته می شود.
–شهردار پاریس به مردم این شهر توصیه کرده که برای حفظ جانشان در خانه های خود بمانند.
شبکه تلویزیونی سی.ان.ان گزارش داد به دنبال انفجارهای شب گذشته در پاریس، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه سفر خود به ترکیه برای حضور در نشست گروه 20 را لغو کرد.

***پذیرش مسوولیت حملات توسط داعش
گروه تروریستی داعش در صفحات اجتماعی خود با به عهده گرفتن مسوولیت این اقدام تروریستی اعلام کرده است «این حملات، 11 سپتامبر فرانسه است.»

*** واکنشهای جهانی
–«باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در پی حملات شامگاه جمعه پاریس در سخنانی کوتاه اعلام کرد که دولتش تمام تلاش خود را برای پیگرد تروریست های مسوول در این حوادث به کار می گیرد.
وی افزود: با رئیس جمهور فرانسه تماس نگرفتم زیرا می دانم شدیدا مشغول رسیدگی به حوادث پاریس است.
مردم فرانسه بدانند که در کنار آنها ایستاده ایم و از آنها حمایت خواهیم کرد.
وی همچنین در بیانیه ای اظهارداشت این حملات تنها حمله به پاریس و مردم فرانسه نبود. این حمله به تمام بشریت و ارزشهای مشترک تمام انسانهای جهان است.
وی با اظهار اینکه فرانسه قدیمی ترین همپیمان آمریکاست، خاطرنشان کرد ما آمادگی خود را برای هرگونه کمک و مساعدت لازم به دولت و مردم فرانسه اعلام می کنیم.
اوباما در ادامه با بیان اینکه مردم فرانسه همواره شانه به شانه مردم آمریکا بوده اند خاطرنشان کرد ما نیز در کنار فرانسه برای مبارزه با تروریسم و افراطی گری خواهیم ایستاد.
اوباما تصریح کرد کسانی که فکر می کنند با ترور می توانند مردم فرانسه را از ارزشهایی که برای آن ایستادگی می کنند منصرف کنند، در اشتباهند.
وی خاطرنشان کرد مردم آمریکا از عزم مردم فرانسه برای آزادی، حیات و جستجوی شادمانی قدرتمندتر می شوند و افزود آمریکا نیز با فرانسه ارزشهای مشترک دارد.
باراک اوباما بیانیه ای نیز منتشر کرد و در آن نوشت، این حملات فقط در محدوده جغرافیایی پاریس قرار نمی گیرد بلکه حمله به تمامی بشریت و ارزشهای جهانی است.
— جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای حوادث تروریستی اخیر در پاریس را حمله به کل بشریت توصیف کرد.
همچنین «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه با ارسال پیام فوری برای «فرانسوآ اولاند» همتای فرانسوی خود، عملیات تروریستی جمعه شب در پاریس را که به کشته شدن ده ها نفر منجر شد، محکوم کرد.
در بیانیه مطبوعاتی کاخ کرملین به نقل از پوتین آمده است: روسیه بشدت این گونه قتل عام های ضد بشری را محکوم می کند و آماده ارائه هرگونه کمک برای انجام تحقیقات با هدف روشن شدن زوایای اقدام های تروریستی است.
‘دیمیتری مدودف’ نخست وزیر روسیه هم حوادث تروریستی جمعه شب پاریس را محکوم و بر لزوم اتحاد در جنگ با افراط گرایی تاکید کرد.
— «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان نیز شوک عمیق خود را در رابطه با حمله تروریستی پاریس اعلام و با خانواده های فربانیان این حادثه دلخراش ابراز همدردی کرد.
مرکل با بیان اینکه دولت آلمان در تماس با دولت فرانسه است، بار دیگر بر همبستگی ملت آلمان با ملت فرانسه تاکید کرد.
–بان کی مون دبیرکل سازمان ملل هم ضمن محکومیت و ابراز همدردی با خانواده های قربانیان حملات تروریستی جمعه شب پاریس، خواستار آزادی هرچه سریعتر گروگان ها شد.
–شورای امنیت سازمان ملل شورای هم حملات تروریستی جمعه شب را در پاریس محکوم کرد.
–رئیس جمهوری چین نیز با وحشیانه توصیف کردن حادثه تروریستی شب گذشته در فرانسه، بر عزم و اراده جهانی و مبارزه مشترک بین المللی برای نابودی کامل تروریسم تاکید کرد.
«شی جین پینگ» روز شنبه با ارسال پیامی به «فرانسوا اولاند» همتای فرانسوی خود، ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت فرانسه، از کشتار مردم بی گناه این کشور ابراز تاسف کرد.
وی همچنین به بازماندگان این حادثه تسلیت گفت و بروز این حادثه را برای خود و جامعه جهانی شوک آور دانست.
شی همچنین تاکید کرد که چین همواره با اشکال مختلف تروریسم مخالف است و برای تقویت همکاری های ضد تروریسم با فرانسه و جامعه بین الملل آمادگی کامل دارد.
رئیس جمهوری چین در پیام خود به اولاند تاکید کرد که لازمه گسترش صلح و تامین امنیت مردم جهان، فقط با مبارزه مشترک و اتحاد بین المللی امکان پذیر است.
دولت چین نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد از حوادث پاریس عمیقا متاسف است و آماده است تا به فرانسه در برقراری آرامش و ثبات در این کشور کمک کند.
–دولت ژاپن نیز با صدور اطلاعیه ای از حوادث پاریس به عنوان وحشتی گری و حمله به بشریت یاد کرد و یادآور شد که توکیو آماده است با جامعه بین الملل برای مقابله با تروریسم همکاری داشته باشد.
–«دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس هم به دنبال وقوع چند حمله مرگبار تروریستی در پاریس در شامگاه جمعه، گفت که کشورش آماده همکاری با دولت فرانسه است.
کامرون با انتشار پیامی گفت: من از اتفاقی که امشب در پاریس رخ داد یکه خوردم و با مردم فرانسه ابراز همدردی می کنم.
وی تصریح کرد: ما هر گونه کمکی که بتوانیم انجام خواهیم داد.
–‘فیلیپ هاموند’ وزیر امور خارجه انگلیس نیز با انتشار پیامی مشابه در صفحه توییتریش نوشت: از اتفاقی که در پاریس افتاد عمیقا یکه خوردم و با قربانیان و بازماندگان شان ابراز همدردی می کنم.
وزیر امور خارجه انگلیس افزود: همچنان نگران گروگان گرفته شدگان هستم.
هاموند شامگاه جمعه در بیانیه ای نیز نوشت، مشغول تحقیقات اضطراری در مورد احتمال وجود شهروندان انگلیسی در میان قربانیان حملات تروریستی در پاریس است.
— منابع انگلیسی روز شنبه گزارش دادند که نیروهای اطلاعاتی و امنیتی انگلیس به دنبال کشته شدن جلاد داعش در سوریه و وقایع مرگبار تروریستی در پاریس به حالت آماده باش درآمده اند.
مقامات ارشد ضد تروریسم انگلیس در حال رصد وقایع خون بار تروریستی شامگاه گذشته در پاریس که تاکنون شمار زیادی کشته و زخمی برجای گذاشته است، هستند.
اگر هم اکنون چه بطور رسمی هیچ گونه شواهدی که مؤید تهدید بزرگ تروریستی علیه انگلیس باشد، وجود ندارد اما مقامات انگلیسی نگران از احتمال وقوع حملات مشابه تروریستی پاریس، در این کشور هستند.
همزمان با مشخص تر شدن وضعیت، نخست وزیر انگلیس، مقامات پلیس متروپلیتن لندن و مقامات ارشد امنیتی ‘ام آی 5’ در حال به روز کردن اطلاعات و آمادگیشان هستند.
پیش از این سطح هشدار تروریستی در انگلیس در مرحله شدید بوده است اما متخصصان ضد تروریسم از این نگران هستند خطر حملات تروریستی در این کشور به مرحله بسیار شدید یا حاد برسد.
–مقامات استرالیا هم روز شنبه آمادگی خود را برای کمک به فرانسه پس از حملات تروریستی پاریس که حدود 140 کشته برجای گذاشت، اعلام کردند.
«مالکولم ترونبول» نخست وزیر استرالیا که در سفری 10 روزه در خارج از این کشور بسر می برد، با وزیران ارشد خود نشست اضطراری کمیته امنیت ملی کابینه را برگزار کرد.
وی ضمن اعلام همبستگی خود با مردم فرانسه، حملات پاریس را محکوم کرد و به شهروندان استرالیایی هشدار داد در جای امن باقی بمانند.
–سباستین کورتز وزیر امورخارجه اتریش ضمن اعلام همبستگی با مردم فرانسه، حادثه پاریس را عمیقا شوک آور خواند.
–«نجیب تون رزان» نخست وزیر مالزی هم روز شنبه با محکوم کردن حملات تروریستی پاریس، بر اتحاد کشورها و جنگ علیه تروریسم تاکید کرد.
نخست وزیر مالزی که اواخر هفته جاری میزبان رهبران حدود 18 کشور عضو آ.سه.آن و شرکای گفتمانی است و در آن به موضوع تروریسم نیز پرداخته می شود، اعلام کرد نسبت به حملات تروریستی پاریس شوک زده شده است.
وی طی واکنشی در حساب کاربری توئیتر خود با تاکید بر محکوم کردن این حملات تروریستی، تصریح کرد حملات پاریس ‘مهم بودن ایستادگی همه علیه تروریسم را نشان می دهد’.
–نخست وزیر سنگاپور نیز روز شنبه پس از حملات تروریستی پاریس، تاکید کرد که این حملات تروریستی و بحث تروریسم در نشست رهبران بزرگترین اقتصادهای سرمایه داری جهان موسوم به نشست ‘جی 20’ مطرح می شود.
‘لی هسین لونگ’ که امروز عازم ترکیه می شود تا در نشست سران ‘جی 20’ طی روزهای یکشنبه و دوشنبه شرکت کند، گفت که در این نشست جدیدترین واقعه تروریستی در پاریس در کنار دستور کار آن که مقابله با تروریسم است مورد بحث قرار می گیرد.
–وزارت امور خارجه پاکستان و شخص «محمد نواز شریف» نخست وزیر این کشور نیز با صدور بیانیه های جداگانه، حوادث تروریستی مرگبار شب گذشته در پاریس را بشدت محکوم کردند.
در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه پاکستان آمده است: مردم و دولت پاکستان حملات تروریستی مرگبار در پاریس را که به کشته شدن بیش از یکصد نفر و مجروح شدن تعداد زیادی از مردم انجامید، به شدت محکوم می کنند.
در این بیانیه آمده است که دولت و مردم پاکستان ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان، خود را در غم مردم و دولت فرانسه شریک می دانند.
نواز شریف نخست وزیر پاکستان نیز در پیامی جداگانه، حملات تروریستی پاریس را به شدت تقبیح و محکوم کرد و مراتب همدردی خود را با دولت و مردم فرانسه ابراز داشت.
–«بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد هم ضمن محکوم کردن این حادثه تروریستی تاکید کرد که در کنار دولت و ملت فرانسه برای مبارزه با تروریسم قرار دارد.
–همچنین در بیانیه ای 15 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد حوادث تروریستی پاریس را محکوم کردند و آن را نمونه وحشی گری توصیف نمودند.
— «پراناب موکرجی » رئیس جمهوری هند هم امروز شنبه ضمن ابراز همدردی با مردم فرانسه، حملات تروریستی شب گذشته «جمعه شب» در پاریس را به شدت محکوم کرد.
«نارندرا مودی» نخست وزیر هند نیز که به انگلیس سفر کرده است، با صدور پیامی اعلام کرد: اخباری که از پاریس به گوش می رسد بسیار وحشتناک و غم انگیز است.
همچنین «حامد انصاری» معاون رئیس جمهوری هند نیز با صدور بیانیه ای با محکوم کردن این حملات اعلام کرد: مردم هند در کنار مردم فرانسه هستند.
–دونالد توسک رییس شورای اروپا نیز با اشاره به حوادث تروریستی پاریس گفت، فرانسه در خط مقدم جبهه مبارزه با تروریسم قرار گرفته است. وی تاکید کرد که فرانسه در این مبارزه تنها نیست. این مبارزه همه اروپا و تمامی مردم آزاده جهان است.
ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو نیز با محکوم کردن حملات تروریستی پاریس تاکید کرد که تروریسم هرگز پیروز نخواهد شد.
–‘فدریکو موگرینی’ رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ضمن ابراز همدری با دولت و ملت فرانسه گفت ، اروپا در کنار فرانسه قرار دارد و مردم فرانسه در مبارزه با تروریسم تنها نیستند.
— ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا نیز تاکید کرد در کنار دولت و مردم فرانسه قرار دارد. وی فرانسه را کشور دوست و برادر توصیف کرد.
–مانوئل گارسیا مارگالو وزیر امور خارجه اسپانیا نیز در واکنش به حوادث تروریستی پاریس گفت، این رویداد نشان می دهد که ما دربرابر یک مبارزه بی سابقه قرار گرفته ایم. اسپانیا در این نبرد در کنار فرانسه قرار دارد.
–«آلکساندر ووچیچ» نخست وزیر صربستان در پیام تسلیتی به نخست وزیر فرانسه درباره حملات تروریستی شب گذشته در پاریس گفت: حملات تروریستی در پاریس حمله به دستاوردهای تمدن مدرن است.
— «واتیکان» هم در پی حملات تروریستی دیشب با محکوم کردن این حملات خواستار واکنش قاطع شد.
«فدریکو لومباردی’ سخنگوی واتیکان درباره حملات تروریستی دیشب فرانسه گفت: ما در حال دنبال کردن اخبار مربوط به سوء قصد در پاریس هستیم که نیاز به واکنش قاطع همه ما دارد.
–«رمضان قدیرف» رئیس جمهوری خودمختار چچن روسیه هم در واکنش به حمله های تروریستی جمعه شب پاریس در بیانیه ای با تاکید بر اینکه خطر گروه تروریستی داعش به عنوان دست پرورده غرب برای جهان آشکارتر شده است، گفت: اکنون همه به ویژه جهان اسلام باید برای مقابله با این گروه تروریستی متحد شوند.
قدیرف افزود: باید ریشه این شر را خشکاند. در غیر این صورت تروریست ها همانند سیل تمام کشورها و شهرهای جهان را فرا می گیرند.
حوادث تروریستی اخیر در پاریس که بیش از 120 کشته و 200 مجروح برجای گذاشت ، ضمن اینکه افکار عمومی جهان را به شدت تحت تاثیر قرار داد ، شخصیتهای سیاسی و نهادهای بین المللی را نیز به واکنش واداشت.
— مقامات و شخصیتهای سیاسی بلژیک ، هلند، کانادا، برزیل و کوبا نیز طی بیانیه هایی حوادث تروریستی پاریس را محکوم کردند.
— «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا و «ینس استولنبرگ» رئیس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در واکنش به حملات جمعه شب درپاریس اعلام کردند که این حملات آنها را «عمیقا» شوکه کرده است.
یونکر در صفحه توییترش نوشت: عمیقا از اتفاقات پاریس شوکه شده ام. کاملا با مردم فرانسه احساس همبستگی می کنیم.
استولنبرگ دبیر کل ناتو نیز در اظهاراتی که بازتاب سخنان یونکر بود، گفت: حملات تروریسی رعب آور در پاریس بشدت وی را شوکه کرده است.

** واکنش کشورهای خاورمیانه و عربی
— بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز در پیامی حملات تروریستی دیشب پاریس را که به کشته شدن 153نفر و زخمی شدن بیش از 200تن دیگر منجر شد، به فرانسوا اولاند همتای فرانسوی خود تسلیت گفت و آن را بسیار وحشیانه دانست.
بشار اسد افزود: آنچه فرانسه امروز با آن مواجه شد، امری است که پنج سال است سوریه با آن دست به گریبان است.
— رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز در سخنانی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، تاسف عمیق خود را از حوادث تروریستی پاریس اعلام کرد و ابراز داشت که حملات پاریس، حمله به تمامی بشریت است.
وی همچنین این حوادث را به دولت و مردم فرانسه تسلیت گفت و افزود: به عنوان جامعه بین المللی همه باید در مبارزه با تروریسم هماهنگ باشند
رئیس جمهوری ترکیه با گفتن اینکه رخداد تروریستی در پاریس با هدف قرار دادن آرامش و امنیت فرانسه و آلمان انجام شده است، این رویداد را غیر انسانی و غیر اخلاقی خواند.

***واکنش ایران
«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران در پیامی به فرانسوا اولاند همتای فرانسوی خود حوادث تروریستی و کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از شهروندان پاریس را محکوم کرد.
خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ضمن به تعویق انداختن سفر خود به چند کشور اروپایی، حوادث تروریستی پاریس را محکوم کرد و آن را جنایت علیه بشریت توصیف نمود.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز اعلام کرد: سفر رییس جمهوری به کشورهای ایتالیا، واتیکان و فرانسه با توجه به حوادث تروریستی در پاریس و با هماهنگی میزبانان، به زمان دیگری موکول شد.
محمد جواد ظریف صبح شنبه در گفت و گوی تلویزیونی تاکید کرد: امروز در گفت و گو با همتای ایتالیایی خود اظهارداشتم اکنون زمان آن است که از فرصت فاجعه امروز در فرانسه برای هماهنگی بین المللی و مبارزه با تروریسم استفاده کنیم بنابراین بهتر است سفر دکتر روحانی به اروپا در زمان بهتری در آینده نزدیک صورت گیرد.
حسین جابر انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام محکومیت شدید سلسله عملیات های تروریستی پاریس که به کشته شدن دهها انسان بیگناه منجر شد، با ملت و دولت فرانسه ابراز همدردی کرد و افزود: در این ساعات سخت، ایران خود را در کنار خانواده های قربانیان این حوادث کور تروریستی می داند.
جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر بیگانه بودن عاملان این جنایات از روح اسلام و تمامی ادیان آسمانی و اصول اخلاقی و انسانی، یک بار دیگر بر ضرورت شکل گیری عزم و اراده واحد بین المللی برای مبارزه ریشه ای با تروریسم تاکید و اعلام می کند ایران به سیاست ثابت و روشن خود در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی ادامه خواهد داد و در این چارچوب آماده همکاری با دیگر کشورهای جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + = ده