کنفرانس ها

هم اندیشی علمی افشای حقوق بشر آمریکایی در مجمع جهانی صلح اسلامی برگزار شد

در سالروز حمله ددمنشانه ناو آمریکایی ونیسیس به هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیر ماه سال 1367 و شهادت 290 نفر از هموطنان عزیزمان ابعاد حقوقی این اقدام تروریستی و ضد بشری صبح امروز در مجمع جهانی صلح اسلامی بررسی شد .

به گزارش مجمع جهانی صلح اسلامی در این نشست علمی که کارشناسان، تحلیل گران ، اساتید دانشگاه و صاحب نظران مسائل سیاسی و حقوقی کشور حضور داشتند .در ابتدای جلسه دکتر فضل الله موسوی استاد دانشکده حقوق دانشگاه تهران به بیان تعاریف صلح و مفاهیم عام و خاص آن پرداخت و اظهار داشت : صلح یک مفهوم خاص به معنای نبود جنگ و یک مفهوم عام به معنای نبود فقر، تبعیض در جهان ، رعایت حقوق بشر می باشد .

در سال 1928 که موافقت نامه پاریس منعقد شد قرار بود جنگ تحریم شود و دیگر جنگی در دنیا رخ ندهد لیکن به جهت منافع و خود کامگی بعضی کشورها جلوی جنگ را نمی توان گرفت ولی می شود مقرراتی را به آن حاکم نمود . لذا بر همین اساس بود که حقوق مخاصمات مسلحانه در جنگ مطرح شد .

دکتر موسوی اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال 1948 و میثاق های مدنی و اجتماعی آن و کنوانسیون های چهارگانه ژنو  و پروتکل های الحاقی آن را در این راستا عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: متاسفانه علیرغم این تلاش ها تا کنون صلح نه به مفهوم عام و نه مفهوم خاص آن نظر جهانیان را جلب نکرده است . جنگ و درگیری شدت گرفته است و در گوشه و کنار دنیا هر روز شاهد جنگ های بیشمار و کشتار بی رحمانه بسیاری هستیم ، بطوریکه جنگ از حالت درگیری مستقیم کشورها به درگیری ها داخلی تبدیل شده است .دکتر موسوی در ادامه تصریح کرد : بیش از 100 جنگ و درگیری داخلی طی سالیان اخر به وقوع پیوسته است که جان ملییون ها انسان بی گناه را گرفته و امروزه نقش آمریکا و حامیانشان بر حامعه جهانی آشکار شده است .

دکتر موسوی در رابطه با صلح و امنیت بین المللی به 2 نکته مهم اشاره و اضافه کرد : محور و اساس منشور سازمان ملل که صلح و امنیت بین المللی است فاقد تعریف مشخص و آشکار در این باره است و نکته اینکه مسوول تشخیص اینکه صلح کجا برقرار است و کجا نقض شده است و یا اینکه چه کشوری صلح را نقض کرده است و کدام کشور حامی آن است در اختیار شورای امنیت قرار دارد که تعریف مشخص از آن وجود ندارد و در سیطره قدرت چند کشور زورگو قرار گرفته که خود بعضاً سردامدار نقض صلح و امنیت بین المللی می باشند .این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود گفت : با توجه به همین ابهامات است که صلح بر اساس منافع کشور ها تعریف می شود و شورای امنیت نیز در جایی که صلح نقض می شود سکوت می کند و آنجا که کشوری صلحش به خطر می افتد وارد عمل شده و به نفع کشور ناقض صلح که خود منادی صلح و امنیت بین المللی هستند اقدام می کند .

دکتر موسوی با بیان صریح اقدامات ضد بشری و تروریستی امریکا در جهان و بویژه منطقه خاورمیانه اظهار داشت : امروز بر همه کشور ها و سازمان ها بین المللی آشکار شده است که آمریکا با اقداماتی مفهوم جنگ در عراق – افغانستان و حمایت از گروه های تروریستی تکفیری و تزریق مالی و ارسال سلاح ها کشتار جمعی و غیر متعارف در دامن زدن به نا امنی و گسترش عملیات ضد بشری نقش بارز و آشکار دارد .

در ادامه دکتر سلطانیه سفیر و نماینده سابق ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی سرنگونی هواپیمایی مسافربری ایران را یک تراژدی انسانی و تخلف آشکار از معاهدات بین المللی دانست و گفت : تا زمانی که در برابر این گونه حرکت ها و اقدامات ضد بشری آمریکا برخورد جدی در مجامع بین المللی و دادگاه های حقوق صورت نگیرد امکان تکرار آن وجود دارد .

وی تصریح کرد : سازمان های حقوق بشری و بین المللی و نهادهای مردم نهاد و از جمله مجمع جهانی صلح اسلامی در این گونه اقدامات می توانند با پیگیری موضوع ابعاد حقوقی و ضد بشری آن را برای افکار عمومی بر ملا ساخته و در این زمینه نقش و مسوولیت سنگین بر عهده دارند .

نماینده سابق ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی یاد آور شده در حالیکه سازمان بین المللی هواپیمایی (ایکائو) مقررات و مفاد صریح در رابطه با امنیت پرواز های هواپیماهای مسافربری دارد فاجعه غم انگیز سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران با کشته شدن 290 نفر انسان بی گناه رخ می دهد و این گونه سازمان های بین المللی و از جمله این سازمان سکوت کرده و در برابر این اقدام وحشیانه آمریکا برخورد جدی صورت نمی گیرد .

وی معتقد است که می توان در برابر این گونه رفتارهای ضد بشری آمریکا برخورد جدی و قانونی صورت گیرد در صورتیکه با استفاده از تمام ظرفیت ها و توانمندی ها داخلی و بین المللی پای کارآمد و به آشکار سازی نیات شوم و پلید آمریکا اقدام نمود می توانیم صدای مظلومیت و حق خواهی خود را به نحو شایسته به افکار عمومی منعکس نماییم.

این هم اندیشی علمی با سخنرانی دکتر ابراهیم متقی استاد دانشگاه ادامه یافت و ایشان با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا موضوع سرنگونی هواپیمایی ایران پایان یافته است یا می شود هنوز هم درباره آن در مجامع بین المللی طرح دعوی کرد مباحث خود را آغاز نمود .

دکتر متقی خاطر نشان کرد : اینکه بخواهیم این مسئله فراموش نشود و ابعاد آن انگار و افکار عمومی را با نیات شوم آمریکا آشکار سازیم خوب است اما مهمتر از آن این است که چه باید کرد جلوی این گونه اقدامات ضد بشری و فجایع آمریکا در اقصی نقاط دنیا گرفته شود .

وی اضافه کرد : امروز در دنیا بحث قدرت مطرح است و بسیاری از کشورها علیرغم اینکه نسبت به اقدامات و رفتارهای ضدبشری آمریکا اذعان دادند لیکن نمی توانند اقدامی تاثیرگذار و برخورد جدی صورت دهند چرا که از قدرت لازم در برابر این کشور برخورد دارد نیستند .

وی با اشاره به رویداد اخیر دستگیری تعداد از ملوانان نیروی دریایی در آب های ساحل کشورمان و برخورد جدی با آنان را نتیجه قدرت مندی ایران در منطقه و جهان دانست و تصریح کرد : اینکه امروز می توانیم با قدرت جلوی گستاخی آمریکا را بگیریم به لحاظ قدرتمندی ما و پیشرفت در عرصه های مختلف است و اگر نتوانستیم در آن مقطع موضوع سرنگونی هواپیمایی را آن گونه که باید پیگیری کنیم به دلیل این است که در مجامع بین المللی از ابراز قدرت لازم برخورداد نبودیم و امروز ابزارهای لازم برای اقدام متقابل را در اختیار داریم که هر روز باید بر آن بیفیزایم.

دکتر متقی در ادامه بحث خود تفکر آمریکا را در رویدادها و محافل بین المللی و در نوع نگاه خود به دیگر کشوها را بر مبنای تفکر قدرت دانست و افزود : آمریکا و تمامی سازمان های و نهادهای تصمیم گیر در این کشور اعتراف دارند که در چارچوب نظریه قدرت تمامی منافع و اهداف خود را در دنیا پیگیری می کنند .

دکتر متقی با اطمینان خاطر از اینکه اگر کشوری در موضوع حق به جانب کامل باشد و تمامی شواهد و قرائن نیز بر علیه آمریکا باشد ولی آن کشور از قدرت لازم و اقدام متقابل نتواند استفاده کند آمریکا باز هم به اقدامات ضد بشری و مداخله جویانه خود مبادرت می ورزد .

وی با اشاره به پرونده هسته ای کشورمان تصریح کرد : آمریکا وقتی قدرت ما را در مسله هسته ای مشاهده کرد پای مذاکره آمد و یکی از اهدافش را مذاکره گنجاندن بندهایی در تعهدات و مفاد موافقت نامه هسته ای این بود که توان و قدرت ما را در حوزه هسته ای تضعیف نماید چرا که اگر در این مسیر موفق شود مطمئن باشید در ادامه مباحثی همچون حقوق بشر، توان موشکی، حمایت از تروریسم و … را مطرح می کند تا به اهداف خود دست یابد .

دکتر متقی در پایان مباحث خود بیان کرد : راهبرد و دکترین ما باید قدرت مندی در همه ابعاد باشد و با آمریکا نیز باید وارد تهدید متقابل شویم چرا که آمریکا با اقدام متقابل کوتاه می آید . آمریکا می خواهد کشور ما را وارد فضای امنیت بین المللی کند و لذا به همین دلیل است که وارد مباحث امنیت منطقه ای شده و بحث حمایت ایران از سوریه، حزب الله و دخالت در امور دیگر کشور های منطقه را مطح می کند و لذا ما باید هوشیار باشیم. در فضایی که سیاست جهانی در مدار معادله قدرت یعنی رویکرد رئالیستی قرار دارد آن چیزی که مانع از تهاجم حتی تهاجم تاکتیکی و عملیاتی قرار می گیرد اقدام متقابل ابزاری است.

از دیگر سخرانان و اساتید حاظر در جلسه هم اندیش و واکاوی ابعاد حقوقی اقدام آمریکا در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران  دکترعلیرضا شیخ عطار سفیر سابق ایران در آلمان،  بود که به مفهوم حقوق بشر آمریکایی اشاره کرد و گفت : مفهوم حقوق بشر آمریکایی مفهومی نو و تازه در ادبیات سیاسی و حقوق آمریکا نیست و این کشور از همان ابتدای تشکیل به دنبال اهداف و منافع خود در سراسر دنیا با طرح مفهوم حقوق بشر آمریکایی بوده است .

دکتر شیخ عطار در ادامه به تبیین این دیدگاه خود پرداخت و خاطرنشان کرد : آمریکا از همان دوران تشکیل که ابر قدرت نبود در اعلامیه استقلال و دیگر اسناد به وضوح به حقوق بشر به نفع خود می پردازد و همواره به دنبال آن بوده اند که خود را نمونه و برتر جلوه دهند .

وی افزود : در جنگ جهانی دوم و با فروپاشی قدرت انگلیس آمریکا به دنبال آن است که خود را به ابر قدرت جهانی تبدیل نماید و از فضای حاکم بر این جنگ استفاده می کند و خود را به عنوان قهرمان حقوق بشر و انسانیت به جامعه جهانی معرفی می کند و با همین رویکرد ایده تشکیل سازمان ملل را در حالی مطرح می کند که خود عضو جامع ملل نشده است .

دکتر شیخ عطار در ادامه آمریکا را  کارگردان اصلی تاسیس سازمان ملل می داند و تشکیل شورای امنیت و اعلامیه حقوق بشر را در راستای بسط و گسترش قدرت هرمونی برای نیل به مقاصد و اهداف این کشور بیان می کند .

این استاد دانشگاه به موضع جنگ سرد می پردازد و تصریح می کند : در فضای دو قطبی شدن جهان آمریکا جنگ سرد را رویه و استراتژی خود می کند برای تقسیم دنیا به نظام دو قطبی خودی و غیر خودی و حقوق بشر ابزار ی می شود که با آن غیر خودی ها را بتوانند بکوبند . آمریکا تا کنون در اقصی نقاط دنیا با حربه حقوق بشر اقدامات زیاید را در جهت منافع و مقاصد خود از جمله در آنان اتحاد جماهیر شوروی و … به سرانجام رسانده است .

دکتر شیخ عطار در پایان خاطرنشان کرد : اگر چه مسأله حقوق بشر آمریکایی در مقاطع مختلف این کشور دنبال می شده است لیکن طی سالیان اخیر و در زمان ریاست جمهوری جرج بوش پسر و پس از آن اوباما این موضوع با جدیت و شدت بیشتری و به خصوص در رابطه با کشورمان ایران پیگیری و همواره در سازمان ملل و افکار عمومی از آن به عنوان حربه ای برای مقاصد و اقدامات مداخله جویانه خود استفاده می کند . در این شرایط ما می توانیم بدون تابلوی حاکمیتی در فضای مجازی یه این قضیه دامن بزنیم و تمامی اقدامات و فعالیت های ضد حقوق بشری آمیرکا را نزد جهانیان بر ملاء ساخته و افشاء کنیم که رادیکالیزم و تندروی ناشی از حقوق بشر آمریکایی که از حدود 200 سال پیش شروع شده و طی 60 سال گذشته اوج گرفته و پدیده های خطرناک و شومی همچون داعش دیگر گروه های تکفیری و اقدامات تروریستی و ترویج نا امنی از دل آن بیرون آمده است .

در بخش دیگری از این هم اندیشی نیز دکتر مصلح زاده  از حقوق دانان برجسته پیشنهاد تشکیل برنامه های کلان را در سطوح مختلف دیپلماسی – رسانه ای و قضایی مطرح کرد تا با بررسی دقیق و موشکافانه اقدامات تروریسی و ضد حقوق بشری آمریکا علیه ایران و دیگر کشورهای دنیا به بررسی و پیگیری آن در مجامع بین الملل و افکار عمومی پرداخته شود.

در پایان دکتر عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی با تشکر از صاحب نظران و اساتید حاضر در جلسه از اینکه به طرح موضوع های مختلف در این حادثه غم انگیز پرداخته و با نظرات و پیشنهادات خود مجمع جهانی صلح اسلامی را در بررسی و برخورد با اقدامات ضد بشری آمریکا همراهی نمودند اظهار داشت : مجمع جهانی صلح اسلامی با اهداف زنده نگه داشت یاد هموطنان عزیز در این فاجعه غمناک، یادآوری اقدامات جنایت آمیز آمریکا علیه مردم ایران و به شکل کلی علیه انسانیت، برداشتن نقاب از چهره مدعیان امروزی حقوق بشر، نشان داند ناکارآمدی سازمان ها و نمادهای حقوق بشری ساخته غرب، تاکید بر صلح و عدالت در عرصه بین المللی و تاکید بر نقش مخرب آمریکا در عرصه جهانی اقدام به برگزاری این نشست علمی نموده است و امیدواریم که بتوانیم این موضوع و دیگر اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا را در عرصه جهانی مطرح و پیگیری نماییم .

دکتر عامری همچنین به جمع بندی مباحث مطرح شده پرداخت و خاطرنشان کرد : ما باید فضای فکری و ذهنی ابعاد این حادثه را همچنان زنده نگه داشته و در جمهوری اسلامی ایران برای این گونه موارد و برخورد جدی نقشه راه و یک الگو و استراتژی عالی ترسیم نماییم و در راستای احقاق حقوق خود و مردم مظلوم و ستمدیده به توانمندی و ظرفیت بالایی از قدرتمندی دست یابیم و در حین حال به طرح موضوع و پیگیری از طریق سازمان های مردم نهاد و نهادهایی که روزنه امیدی به آ«ان است اقدامات و فعالیت های ضد بشری آمریکا را آشکار و نمایان ساخته و در این بین فعالان حقوق بشری جهان، نخبگان و صاحب نظران بین المللی را پای کار آورده تا به ما در این مسیر کمک نمایند .

دکتر عامری در پایان عنوان نمود که نتایج این جلسه هم اندیشی و واکاوی و مابحث و گفتگوهای مطرح شده و پیشنهاد ها و راهکارهای تصریح شده برای 200 مرکز بین المللی ترجمه و ارسال و در افکار عمومی مطرح خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه + = 12