اخبار

وزیر خارجه عربستان: از برقراری صلح پایدار در یمن حمایت می‌کنیم

وزیر امور خارجه عربستان سعودی با بیان اینکه احیای روابط تهران و ریاض بر اساس احترام به حاکمیت کشورهاست، خاطر نشان کرد که از برقراری صلح پایدار در یمن حمایت می‌کند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در چهل‌ و‌ نهمین نشست شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی که از روز گذشته در نواکشوت -پایتخت موریتانی-آغاز شده است، گفت که ما از صلح در یمن و تلاش‌های بین‌المللی برای دستیابی به آتش‌بس کامل و دائمی در آن کشور حمایت می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: روند سیاسی و مذاکرات بین عربستان سعودی و دولت نجات ملی یمن آغاز شده است.

وزیر خارجه عربستان سعودی به توافق احیای روابط با ایران نیز اشاره کرد و گفت که گفت‌وگو با ایران بر اساس احترام به حاکمیت کشورها و حسن همجواری است.

فیصل بن فرحان با بیان اینکه کشورش از گفت‌وگو حمایت می‌کند، افزود: ما بیش از دو سال است که با برادران ایرانی در بغداد، مسقط و پکن گفت‌وگو کردیم.

شبکه خبری الجزیره گزارش داد که یکی از مقامات عربستان سعودی که خواست نامش فاش نشود گفت که احیای روابط عربستان و ایران پرونده یمن را تحت شعاع خود قرار خواهد داد.

وی افزود: عربستان سعودی قبل از اینکه به پکن برود و توافق احیای مذاکرات را با ایران امضا کند به آمریکا خبر داده بود.

در همین راستا، «ابراهیم الدیلمی»، سفیر دولت نجات ملی یمن در تهران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «پانوراما تودی» لبنان به شایعات برخی از رسانه‌ها واکنش نشان داد که مدعی شده بودند توافق ایران و عربستان پرونده تمدید آتش‌بس و برقراری صلح در یمن را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

الدیلمی افزود: «نمی‌خواهم اسرار سعودی‌ها را اینجا فاش کنم، آن‌ها به صراحت پرونده یمن را روی میز قرار می‌دادند و می‌خواستند ابتدا درباره پرونده یمن گفت‌وگو شود و سپس به سراغ پرونده‌های دیگر بروند.»

دیپلمات برجسته یمنی اظهار داشت: «ایرانی‌ها در مذاکره با هیئت مذاکره کننده سعودی به صراحت تاکید کردند که روابط آنها با برادران جمهوری یمن، دولت نجات ملی (مستقر در صنعا) و عبدالملک بدرالدین الحوثی، روابط صمیمانه و برادرانه است و اعلام می‌کردند که برای مقابله با تجاوز و محاصره یمن در کنار یمنی‌ها ایستاده‌اند.»

سفیر یمن در تهران ادامه داد که طرف مذاکره کننده ایرانی همچنین به همتای سعودی خود تاکید کرده است که ابتدا باید تجاوز و محاصره یمن متوقف و نیروهای خارجی از آن خارج و غرامت پرداخت شود. همچنین اعلام کردند که یمن باید به یمنی‌ها واگذار شود تا یمنی‌ها به اداره امور و التیام زخم‌های خود بپردازند.

الدیلمی افزود: «ایرانی‌ها به طرف سعودی توصیه کردند که در مورد یمن با یمنی‌ها مذاکره کنند؛ زیرا همه تصمیم در صنعا گرفته خواهد شد، نه در تهران.» دیپلمات یمنی تصریح کرد: «راه حل پرونده یمن، صلح در یمن است و یمن به دنبال صلح است، اما عربستان سعودی به دنبال چانه زنی است و خواهان راه حل در یمن و منطقه نیست.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− دو = 3