اخبار

پروژه تروریستی جدید آمریکا در عراق و سوریه

پروژه تروریستی جدید آمریکا در عراق و سوریه

در میان هشدارهای زیادی که درباره تحرکات تروریستی آمریکا در نوار مرزی عراق و سوریه مطرح می‌شود، «عقیل الطائی» کارشناس امنیتی عراقی اعلام کرد، تحرکات ایالات متحده در مرزهای عراق و سوریه در چارچوب تلاش برای تثبیت حضور آمریکا در منطقه است.

وی در گفتگو با وبسایت المعلومه اظهار داشت، در سایه تحولات ژئوپلیتیکی اخیر در منطقه، آمریکا به دنبال استفاده از قدرت نظامی خود برای تنش‌آفرینی و ایجاد سردرگمی در منطقه است. توافق ایران و عربستان و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب یکی از عوامل تغییر سیاست نظامی آمریکا در منطقه می‌باشد.

این کارشناس نظامی عراق تصریح کرد، تلاش‌هایی از جانب واشنگتن برای ایجاد هرج و مرج و ناامنی در عراق و سوریه وجود دارد و آمریکا در پروژه جدید خود قصد دارد از باندهای تروریستی جدید استفاده کند. ایالات متحده بعد از شکست در اروپا و آفریقا به دنبال بازیابی قدرت خود بوده و برخی شرکت‌های امنیتی آمریکایی با تروریست‌ها همکاری و برای ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه با هدف خدمت به منافع واشنگتن تلاش می‌کنند.

به گفته یک منبع امنیتی، آمریکا در پروژه تروریستی جدید خود قصد دارد، نیروهای حشد شعبی را از مناطق مرزی عراق و سوریه دور کرده و سوریه را نیز تحت فشار قرار داده و با هدف ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در مناطق امن و پاکسازی شده این کشور، شروع به تحریک درگیری‌های فرقه‌ای و عشایری در سوریه کند. این تحرکات آمریکا هم زمان با تشدید تنش‌ها میان این کشور با روسیه در سوریه است. آمریکایی‌ها روند انتقال نیروهای خود را از گذرگاه التنف به سمت مناطق جدید در عمق سوریه آغاز کرده‌اند. این پروژه آمریکا با هدف دور کردن عراق از سوریه و سیطره کامل نیروهای آمریکایی بر مناطق مرزی عراق و سوریه است.

اطلاعاتِ منتشر شده در رسانه‌های منطقه نشان می‌دهد که آمریکا برنامه جدیدی را برای تسلط کامل بر مناطق مرزی سوریه و عراق طراحی کرده؛ به این صورت که با کمک گروه‌های شبه‌نظامی مسلح وابسته به «قسد» (نیروهای دموکراتیک سوریه) و برخی دیگر از گروه‌های افراطی و تروریستی همچون ارتش آزاد سوریه و هیئت تحریرالشام و … قصد دارد کنترل این مناطق را به دست گرفته و گذرگاه‌های عراق و سوریه را ببندد. بر اساس این اطلاعات، واشنگتن در صدد کاهش اختلافات میان گروه‌های افراطی در شمال و شرق سوریه و متحد کردن آنها در چارچوب اهداف توسعه‌طلبانه خود می‌باشد تا پایگاه‌های آمریکا در مناطق نفت‌خیز شمال شرق سوریه را به پایگاه التنف متصل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو × 3 =