اخبار

چامسکی: آمریکا تهدیدی علیه صلح جهانی و شهروندانش است

«نوام چامسکی» فیلسوف و نظریه‌پرداز آمریکایی با تاکید بر اینکه واشنگتن قادر به تحمیل دیکته‌های یکجانبه بر جامعه بین‌المللی نیست، خاطر نشان کرد که آمریکا قدرتی در حال زوال است که تهدیدی برای جهان و شهروندان خودش محسوب می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از تارنمای اسپوتنیک موندو، این دانشمند و پژوهشگر سیاسی در مصاحبه با با وبگاه آمریکایی «تراث‌اوت» (Truthout) گفت وخامت اوضاع ایالات متحده بیش از هر چیزی ناشی از «ضربه‌های داخلی» است.

چامسکی افزود: هراس از تجمیع قدرت‌های تاثیرگذار در سطح بین‌المللی همچون روسیه و چین، دیرینه بوده و در مورد روسیه به سال ۱۹۱۷ میلادی زمانی که بلشویک‌ها قدرت کشور را به دست گرفتند، بر می‌گردد. دولت‌های ایالات متحده برای دهه‌ها نگران حضور روسیه در صحنه جهانی بودند و هشدار دادند بلشویک‌ها، گسترش جهانی نظام سرمایه‌داری را تهدید می‌کنند.

به گفته این اندیشمند آمریکایی، واشنگتن با گسترش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مرز غربی تا روسیه از منافع خود دفاع می‌کند، در حالی که در مرز شرقی، حلقه‌ای از کشورهای نگهبان را برای احاطه چین ایجاد می‌کند.

وی افزود: نتیجه این امر این است که چین انگیزه بیشتری برای حمله به تایوان دارد تا این حصار را بشکند و به اقیانوس‌ها دسترسی آزاد داشته باشد.

چامسکی یادآور شد: میخاییل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی که مروج «پرسترویکا» (مجموعه‌ای از اصلاحات اقتصادی روسیه در سال ۱۹۸۵) نیز بود در آن زمان پیشنهاد داد تا یک «خانه مشترک اروپایی» بر اساس همکاری و نه درگیری ایجاد شود تا به موجب آن، صلح را از لیسبون پرتغال تا ولادیوستوک شرقی‌ترین منطقه روسیه در مجاورت کره شمالی گسترش دهد؛ اما این ایالات متحده بود که با این پیشنهاد مخالفت کرد.

وی تاکید کرد جنگ اوکراین که توسط ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از فوریه ۲۰۲۲ آغاز شد، به وضوح نشان داد که «اروپا به دکترین اتحاد آتلانتیک متعهد است و هدف واشنگتن را برای تضعیف شدید روسیه و به ضرر اوکراین پذیرفته است».

این کارشناس سیاسی پیش‌بینی کرد: با این حال، بدون همگرایی، اروپای وابسته به آلمان رو به زوال خواهد رفت و روسیه توسعه اوراسیایی بر اساس منابع طبیعی عظیم خود که استراتژی این کشور در برابر چین را متمرکز خواهد کرد، ارتقا خواهد داد.

چامسکی به طرح یک کمربند و یک جاده نیز اشاره کرد و گفت: چین با این طرح، زیرساخت‌های خود را در ده‌ها کشور برای تقویت مبادلات اقتصادی ایجاد می‌کند و می‌تواند کانال‌های خود را به آفریقا و حتی آمریکای لاتین گسترش دهد.

به گفته او، اقتصادهایی که از این فرصت‌ها چشم‌پوشی می‌کنند، در ازای همسویی با منافع آمریکا، بهای بسیار بالایی را می‌پردازند.

این دانشمند علوم سیاسی در مورد روابط مسکو و پکن معتقد است روسیه به دنبال حفظ استقلال خود بین ناتو و سیستم‌های جهانی خواهد بود که چین را در مرکز قرار می‌دهند؛ امری که غول آسیایی احتمالاً با آن مخالف خواهد بود، چرا که به دنبال آن است تا روسیه را در میان سایر عوامل، به عنوان تامین کننده مواد اولیه، سلاح‌های پیشرفته و کشوری برخوردار از استعداد علمی در اختیار داشته باشد.

چامسکی در مورد نقش هند نیز معتقد است این کشور باید با مشکلات داخلی مرتبط با فقر جمعیت، کمبود آب و گرمایش زمین علاوه بر ایجاد تعادل در پیوستن به آمریکا به عنوان مرزی تهدیدکننده علیه چین، همکاری با این کشور آسیایی و حفظ تعادل در نزدیکی به مسکو و پکن مواجه شود.

این کارشناس علوم سیاسی خاطر نشان کرد: بحران ایالات متحده به صورت عمده، داخلی است، کشوری که در مقایسه با کشورهایی با ثروت قابل مقایسه، با بالاترین نرخ مرگ‌ومیر مواجه است. این در حالی است که پروژه‌هایی برای از بین بردن پایه‌های دموکراسی از قرن ۱۹ به بعد به سمت ایجاد یک سیستم مدنی غیر سیاسی در جریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو × = 16